• Vasja Jager  |  foto: Uroš Abram

    7. 9. 2018  |  Mladina 36  |  Družba

    Mit o malih diktatorjih

    Gregor Deleja iz Gimnazije Celje - Center je eden bolj naprednih ravnateljev pri nas. Poleg ravnateljskih obveznosti poučuje glasbo in klavir, vodi šolski zbor in fantovske a capella zasedbe, skrbi za programe mednarodne izmenjave in na svoje stroške spremlja dijake na izletih po Sloveniji in tujini. Priljubljen je tako med starši kot učenci, s katerimi se redno srečuje zunaj šole in se pogovarja o njihovih težavah. Bil je tudi zvezda natečaja »Naj Deleja selfie«, s katerim so dijaki, ki pišejo za gimnazijsko glasilo, pozivali sošolce k objavi fotografij z ravnateljem. V obrazložitvi so ga opisali kot »ikono GCC estrade, ki vsakodnevno preseneča z novimi in izvirnimi idejami. Oseba, ki se zna pošaliti na svoj račun in ve, kako motivirati dijake in sodelavce še za dober finiš šolskega leta.«

  • Jure Trampuš

    7. 9. 2018  |  Mladina 36  |  Družba

    Kdo je neonacistom sešil srajčico?

    Je v Sloveniji vedno več sovraštva? So ideje, ki so se zdele preživete, znova postale nekaj vsakdanjega? So se nestrpnost, zavračanje, žaljenje prelevili v fizične napade, zalezovanje, prikrito fotografiranje, dajanje pobud za pogrom in organiziranje nevarnih druščin, ki želijo vzeti oblast v svoje roke? Je rasizem na Slovenskem dobil domovinsko pravico?

  • Borut Mekina  |  foto: Borut Krajnc

    7. 9. 2018  |  Mladina 36  |  Ekonomija

    Dr. Jože P. Damijan, ekonomist

    Dr. Jože P. Damijan, profesor z ljubljanske Ekonomske fakultete, zase odkrito pravi, da je svojo kariero kot tako imenovani mladoekonomist pred 15 leti začel učbeniško, brez upoštevanja splošnega družbenega konteksta. Tedaj je bil tri mesece tudi minister za razvoj v prvi vladi Janeza Janše in zagovornik uvajanja enotne davčne stopnje, ki bi razbremenila bogatejše. V zadnjem obdobju, predvsem pa po krizi, je svoje poglede razširil. In res, Damijan je danes eden najproduktivnejših ekonomistov, z visoko dodano vrednostjo. Njegov blog, ki ga piše že več kot deset let, je eden najbolj branih. Loteva se raznovrstnih tem in na nekaterih področjih, kot je gradnja drugega tira, so njegove analize že nepogrešljive.

  • Damjana Kolar

    7. 9. 2018  |  Kultura

    REJVikend

    Ne veste kam v petek in soboto zvečer? Ekipa Bojler bo na Letnem vrtu in v Gala hali pripravila 9-urni maraton ob 25. obletnici Metelkove, na katerem bo nastopila ameriška DJ-ka in producentka Jubilee. Ta velja za eno od protagonistk newyorške založbe Mixpak, ki predstavlja gonilno silo novega vala dancehalla, cluba in bassa. Pri celovečernem mešanju žanrov od old-school Miami bassa in electra do novega vala rapa in klubske elektronike ji bodo pomagali Bojler rezidenti.

  • Zakaj predsednika države Pahorja vznemirja Šiškova vojska, Janševa pa ne?

    Predsednik države Borut Pahor si bo danes ogledal tudi uniformirani postroj članov domoljubnega Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve. Najpomembnejše vprašanje je,kdo usposablja in uri te mlade ljudi - in če jih, kdo - ne samo za manifestacijo pripadnosti politični stranki, ampak tudi za uporabo sile, poudarja Ladislav Lipič.

  • Darja Kocbek

    6. 9. 2018  |  Družba

    Švedi niso nič manj rasistični kot drugi Evropejci

    Pred volitvami leta 2014 je takratni konservativni predsednik švedske vlade Frederik Reinfeldt svoje sodržavljane pozval, naj »odprejo svoja srca za tiste, ki trpijo«. Ta poziv je v švedski politični krajini v veliki meri naletel na odobravanje. Prijazna azilna politika je bila na Švedskem desetletja nekaj samoumevnega. Danes, štiri leta kasneje in pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami, v razpravah prevladujejo povsem drugačni toni, piše der Standard.

  • IK, MMC

    6. 9. 2018  |  Politika

    Policija naj bi danes zjutraj aretirala Andreja Šiška

    Policija je na družbenem omrežju Twitter objavila, da je zjutraj odvzela prostost dvema osumljenima osebama in ju pridržala zaradi kaznivega dejanja ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve, poroča MMC.

  • IK, STA

    6. 9. 2018  |  Družba

    "Pri odpadkih je velika odgovornost tudi na strani proizvajalcev"

    Društvo Ekologi brez meja 15. septembra pripravlja nacionalno prostovoljsko čistilno akcijo Očistimo Slovenijo. Gre za tretjo tovrstno akcijo v zgodovini Slovenije, potem ko so leta 2010 izvedli prvo in dve leti pozneje drugo, le da tokrat ne bo osredotočena le na pobiranje odpadkov, pač pa bo vključevala še vrsto drugih aktivnosti.

  • Uredništvo

    6. 9. 2018  |  Politika

    To je naslovnica jutrišnje Mladine

    Avtor naslovnice je Tomaž Lavrič, več pa si preberite v jutrišnji številki Mladine >> #Mladina36 

  • Damjana Kolar

    6. 9. 2018  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote

    Tokrat priporočamo skupinsko razstavo fotografij Prepovedani šepeti. Laibach in Severna Koreja, ki so nastale ob gostovanju skupine Laibach v Severni Koreji, premiero baletne pravljice Kekec, ki je nastala v sodelovanju Edwarda Cluga in skupine Katalena, koncert skupine Laibach in Filharmoničnega orkestra iz Lvova, koncert ameriškega kitarista in pevca Eugena Chadbourna in razstavo intermedijske umetnice Tanje Vujinović.

  • Možina v vseh svojih oddajah ne ugotavlja zgodovinskih dejstev

    V 144 oddajah Pričevalcev Jože Možina sistematično širi neresnice in konstruira zgodovino.

  • Protest proti beguncem v Metliki bo še en politični dogodek

    Od leta 2015 in časa nastopa zadnje velike begunske krize v Evropi smo tudi pri nas priča številnim protestom proti beguncem. V tem času se je del političnih strank zatekel k odkritemu in sistematično razvitemu načrtu vzpodbujanja sovraštva in nestrpnosti med državljankami in državljani, širjenju strahu in ksenofobnih čustev, da bi dosegel svoje politične cilje ali se zavihtel na tako želeno oblast. Pri tem pohodu je žal izjemno uspešen – zalomilo se mu je zgolj ob zadnjih volitvah, vendar ne zaradi volilnega rezultata.

  • Darja Kocbek

    5. 9. 2018  |  Svet

    Manipulacija lastnih pravil

    Evropska komisija pri imenovanju Nemca Martina Selmayrja za generalnega sekretarja februarja letos ni pravilno uporabila pravil in s tem spodkopala zaupanje javnosti, je pokazala preiskava evropske varuhinje človekovih pravic Emily O’Reilly. Po poročanju Reutersa je kritizirala tudi »obrambne, izmikajoče se in včasih napadalne« odgovore na vprašanja medijev. Evropske komisarje je varuhinja kritizirala, ker se niso pritožili zaradi Junckerjevega ravnanja, ker je poskrbel, da je vodja njegovega kabineta postal najpomembnejši uradnik v evropski komisiji.

  • Uredništvo

    4. 9. 2018  |  Družba

    O kulturi posilstev na naslovnici Demokracije

    "Naslovnica tednika Demokracija, dne 29. avgusta 2018, ki prikazuje doprsje belopolte ženske, pri čemer jo grabijo temnopolte roke, odpira enega najstarejših stereotipov. S pripisom na naslovnici: “Z migranti v Slovenijo prihaja kultura posilstev” si je uredništvo Demokracije privoščilo nekaj, česar si v normalni demokratični družbi, ki skrbi za kakovost pravne države in zaščito človekovega dostojanstva, ne bi smelo. Pri tem pa ne gre zgolj za to, da naslovnica objektivno izkazuje rasno sovraštvo, saj se posilstva povezuje s temnopoltimi migranti, pač pa gre tudi za dojemanje žensk v tej družbi," so v javnem pismu zapisali v Društvu slovenskih pisateljev (DSP).

  • Damjana Kolar

    5. 9. 2018  |  Kultura

    V znamenju govoric

    Od 5. do 7. septembra bo na Trgu francoske revolucije, Križevniški, Gosposki, Gregorčičevi in Vegovi ulici ter Novem trgu potekala 3. edicija festivala sodobnih idej Indigo, ki se bo letos ukvarjala z govoricami, ki vplivajo na javno mnenje in vedenje, na osebne odločitve, odnose med ljudmi in skupnostmi. Njihove posledice so nepredvidljive, saj smo hote ali nehote del njih in se tičejo nas vseh. Festival v produkciji MGML in Marsh Creative Production iz Beograda bo v znamenju govoric z obiskovalci delil ustvarjalne razmisleke skozi razstave, koncerte, predstave, predavanja ter strokovne debate s priznanimi domačimi in tujimi umetniki ter teoretiki.

  • Darja Kocbek

    4. 9. 2018  |  Družba

    Sedanji sistem kapitalizma je na poti izumrtja

    Kapitalizem, kakršnega poznamo, se približuje h koncu, ker ne služi dolgoročnim potrebam ljudi, ampak se osredotoča na kratkoročne dobičke, skupina raziskovalcev opozarja OZN. Gospodarska rast že desetletja temelji na porabi velikih količin poceni virov in energije, ko bodo ti pošli, se bo rast upočasnila, po poročanju New Zealand Herald. Znanstveniki finskega inštituta BIOS so ga pripravili za OZN in bo del poročila o globalnem trajnostnem razvoju, ki ga bo OZN objavila prihodnje leto.

  • Damjana Kolar

    4. 9. 2018  |  Kultura

    Od umetniških praks do družbeno-političnih vprašanj

    V sredo, 5. septembra ob 20.00 bodo v Palači Cukrarna v Ljubljani odprli retrospektivno razstavo ob 10. obletnici Akademije za vizualne umetnosti AVA. Na ogled bo izbor del najuspešnejših študentk in študentov, ki so nastala od leta 2008 do 2018. Razstavo bo odprl gledališki režiser in kurator David Gothard, ustanovitelj znamenitega umetniškega centra Riverside Studios v Londonu, kjer je kot umetniški vodja sodeloval s pomembnimi imeni svetovne umetnosti, med katere spadajo: Samuel Beckett, Italo Calvino, Victoria Chaplin in Jean-Baptiste Thierree, Joseph Chaikin, Dario Fo, Philip Glass, Tadeusz Kantor, Hanif Kureishi, Andrej Tarkovski in drugi. Po njegovem nagovoru bo ob 21.00 sledil performans Olje Grubić z naslovom Fake News.

  • Uredništvo

    3. 9. 2018  |  Politika

    "Tudi če se vsi Slovenci naenkrat odločijo, da ne bodo več kupovali mojih avionov, bom preživel"

    "Dolžnost vsakega Slovenca je, da poskrbi najmanj za svojega naslednika, ne glede na zakonski stan," je v intervjuju za Mladino leta 2005 dejal Ivo Boscarol, podjetnik, ki je bil takrat član strateškega sveta Janševe vlade in idejni oče morebitnega zakona o rodnosti.

  • Izak Košir

    3. 9. 2018  |  Politika

    Radio Mladina: Zakaj nekateri podjetniki grozijo z izselitvijo iz Slovenije

    Novinar Mladine Borut Mekina v pogovoru pojasnjuje izračune iz članka Skrbi 1022 najpremožmnejših >> #Mladina35

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/494502723&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Darja Kocbek

    3. 9. 2018  |  Družba

    Ukrepi proti Airbnb

    »Barcelona ni na prodaj,« je pisalo na plakatu, ki ni bil prvi tovrstni plakat, ki ga je kolumnistka Guardiana Gaby Hinsliff opazila samo v eni uri, ko se je sprehajala po ulicah v starem delu mesta. To je povezano z ameriškim podjetjem Airbnb, prek katerega ljudje turistom oddajajo prenočišča. Gaby Hinsliff pojasnjuje, da je še iz stare šole, zato je bivala v hotelu, avtobus, s katerim se je peljala z letališča, pa je bil poln mladih družin, katerih člani so se pogovarjali, kje bodo dobili ključe od prenočišč, ki so jih najeli.

  • Tudi vrhunski športniki so le ljudje in potrebujejo počitek. Tudi Luka Dončić.

    Moško košarkarsko izbrano vrsto septembra čakata dve kvalifikacijski tekmi za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2019. Nogometna reprezentanca pa bo pričela z nastopi v novoustanovljeni Ligi narodov pod okriljem Uefe, kjer so reprezentance razvrščene v skupine glede na kakovost, kar naj bi vodilo v bolj izenačene obračune. Obe ekipi bosta nastopili brez številnih najboljših športnikov. Odpovedi reprezentančnega vpoklica so v športu nekaj povsem običajnega, bodisi zaradi (celjenja) poškodb, bodisi zaradi prepotrebnega počitka ali pa zaradi kateregakoli drugega osebnega vzroka, kot je npr. spor med trenerjem in športnikom.

  • Damjana Kolar

    3. 9. 2018  |  Kultura

    Neverjetna, a resnična zgodba

    Od 6. septembra dalje bo v slovenskih kinematografih na kriminalna drama Črni KKKlanovec, za katero je režiser Spike Lee dobil veliko nagrado žirije na letošnjem festivalu v Cannesu. Film je nastal po knjižni uspešnici Black Klansman, resnični zgodbi o temnopoltem policistu Ronu Stallworthu, ki se je konec 70. let prejšnjega stoletja uspešno infiltriral v rasistično združbo Ku Klux Klan. 

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    31. 8. 2018  |  Mladina 35  |  Uvodnik

    O Boscarolu

    Seveda je bilo jasno, da bo Rosvita Pesek ob prvi priložnosti v Odmeve pripeljala Iva Boscarola, da bo povedal svoje o Šarčevi vladi in njenih načrtih. Dobro, bila je velika verjetnost, da jo bo Pop TV prehitel, da ga bo imel prvi v studiu Uroš Slak. Da bo prišel in grmel, kako bo odpeljal svoje podjetje iz Slovenije, ker bodo davki tu previsoki, pa je bilo popolnoma jasno. To je že folklora.

  • Staš Zgonik

    31. 8. 2018  |  Svet

    Zmaga poletnega časa

    Julija je Evropska komisija zagnala spletno anketo, s katero so se prebivalci EU lahko izrekli o smiselnosti nadaljnjega premikanje ure z zimskega na poletni čas in nazaj, o zastarelem brezsmiselnem režimu, ki je v zadnjem času imel vse več nasprotnikov.

  • Borut Mekina

    31. 8. 2018  |  Mladina 35  |  Politika

    Skrbi 1022 najpremožnejših

    Kdor nima kapitala – delnic, depozitov ali nepremičnin – prodaja svoje delo. Del »dobička«, ki ga zaposleni za »prodajo dela« prejmejo, si vzame tudi država prek dohodnine. Lani so davkoplačevalci v povprečju državi plačali 34 odstotkov od svojih dohodkov. A poleg nas, ki prodajamo svoje delo, so tudi tisti, ki živijo od kapitala. Sodeč po podatkih, ki so nam jih poslali z ministrstva za finance, je v letu 2016 točno 1022 prebivalcev Slovenije večino svojih dohodkov prejelo – ne od dela, ampak od dobičkov svojih podjetij, delnic ali nepremičnin. Tudi ti so seveda morali del teh dohodkov odškrniti državi, ki za nas gradi ceste, plačuje filharmonični orkester ali kupuje oklepnike. A teh najbogatejših 1022 prebivalcev, ki so skupaj leta 2016 na ta način prejeli 191,1 milijona evrov, ni državi plačalo 34 odstotkov, kot so jih učitelji, medicinske sestre ali vojaki. Temveč zgolj 20,2 odstotka. Njim je država priznala ogromno olajšavo. Je to pravično? Večina ekonomistov, s katerimi smo govorili, pravi, da ne. Le da je teh 1022 posameznikov v razmerah globalnega trga tako močnih, da lahko oni narekujejo pravila igre. Čeprav državi odškrnejo zgolj petino svojih dohodkov, je to leta 2016 vendarle pomenilo 38,7 milijona evrov.

  • Greh in pokora

  • Zadnji dnevi pekla

    Senator John McCain, »politični titan«, »vojni heroj«, »patriot«, »neposnemljivi lik«, »ikona«, »figura ameriške odrešitve« in »maverick« ( ja, kot Tom Cruise v filmu Top Gun), ki je umrl te dni, je posnel svoje zadnje besede (»Vsem vam želim velike pustolovščine, dobro družbo in srečno življenje, kot je bilo moje«) in splaniral svoj pogreb. Do zadnjega detajla: napisal je, kdo vse naj mu poje hvalo (George W. Bush, Barack Obama), kje vse naj bodo spominske slovesnosti, kje naj ga pokopljejo, kako naj ga tja pripeljejo.

  • Jure Trampuš

    31. 8. 2018  |  Mladina 35  |  Politika

    Žlahtni ministrski izbor

    Sedemnajstega septembra 2014, skoraj pred natanko štirimi leti, je prisegla vlada Mira Cerarja. Cerar je imel takrat veliko podporo javnosti, pa tudi solidno parlamentarno večino.