• Monika Weiss

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Svet

    V Avstriji gre

    S ponedeljkom, 15. novembra, bo pri nas uvedeno obvezno samotestiranje – trikrat tedensko za učence osnovnih šol. Izvajali ga bodo v šolah, izjema so cepljeni in preboleli. Vrsta zapletov je nakazanih še pred začetkom: od opozoril šol, da nimajo primernega prostora, kjer bi učenci testiranje izvajali, prek svaril, da so navodila glede poteka in nadziranja samotestiranja nejasna in pomanjkljiva, do napovedi staršev, da samotestiranja svojih otrok ne bodo dopustili, ter opozoril lekarniške zbornice, da samotestiranje, zaradi katerega bo učencem, dijakom in študentom mesečno pripadlo 15 hitrih antigenskih testov, lekarne sili na rob zmogljivosti. Šole terjajo odgovor, koliko testov naj zagotovijo za pozabljivce, kje naj jih dobijo ipd.

  • Monika Weiss

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Družba

    Nagrada borki za reke

    Andreja Slameršek, predsednica Društva za preučevanje rib Slovenije (DPRS), je prejemnica letošnje nagrade za ohrajanje narave Wolfgang Staab-Naturschutzpreis 2021, ki jo podeljujeta Sklad za ohranjanje narave Wolfganga Staaba in fundacija Schweisfurth. Je prva prejemnica nagrade, ki ni Nemka. Slamerškova, po izobrazbi profesorica biologije in kemije, se že več let dejavno posveča varstvu narave, zlasti ohranjanju prostotekočih rek in rečnih habitatov. Opozarja zlasti na problematiko gradnje hidroelektrarn, ki povzročijo zajezitev prostih in živih rek ter nepopravljivo škodo živalskim in rastlinskim vrstam. »Pri hidroenergiji ne gre za zeleno energijo, kot želita prikazati politika in energetika. Gre za kriminal nad naravo, to vse bolj spoznavajo po vsej Evropi in svetu, pri nas pač še ne,« pravi Slamerškova.

  • Luka Volk

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Družba

    Zaposleni v Vojaškem muzeju žrtve mobinga in neusposobljenega vodstva

    Ker so nekateri ključni dogodki pri nastanku države povezani z vojskovanjem, je za preučevanje slovenske vojaške zgodovine in zbiranje gradiva o njej pred več kot desetletjem svoj muzej ustanovila tudi Slovenska vojska. Sprva obetaven projekt je bil v vodenje zaupan šolanemu zgodovinarju Tomažu Kladniku, dokler ni položaj načelnika muzeja, z nekaj redkimi izjemami, postal namenjen le še starejšim častnikom pred upokojitvijo, ki izkušenj ali potrebne izobrazbe za vodenje muzeja niso imeli. Dogajanje v muzeju je po pričevanju zaposlenih v zadnjih nekaj letih doseglo dno.

  • Monika Weiss

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Politika

    Velika škoda 

    Vlada bo v kratkem potrdila popravke letošnjega poslovnega in finančnega načrta Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS. Gre zgolj za formalno uskladitev načrta s stanjem, ki pa razkriva eno večjih, čeprav javnosti skritih blamaž naveze ministra brez listnice Zvonka Černača (SDS) in ministrice za izobraževanje Simone Kustec (SMC). Sklad namreč letos ni izpeljal za 8,4 milijona evrov načrtovanih projektov, večina je bila opuščena zaradi izpada pomembnih programov, za katera je bilo odgovorno ministrstvo za izobraževanje.

  • STA

    12. 11. 2021  |  Politika

    Krkovič: »Če bi se v letih 1990, 1991 delili na naše in vaše, bi imeli državljansko vojno«

    Tone Krkovič, ki je veljal za tesnega sodelavca Janeza Janše, je po odmevnem nastopu na novinarski konferenci prvega moža Gen-I Roberta Goloba za portal N1 dejal, da je želel razkrinkati delovanje slovenske politike, ki ga ne odobrava. Povedal je še, da v političnih vrstah nima več nobene vloge, z Janšo pa da se že dolgo nista videla ali slišala.

  • Lara Paukovič

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Družba

    Stop lažnivim podobam

    V centru Logout, ki se ukvarja s pomočjo posameznikom, odvisnim od interneta, so ponovno opomnili, kako škodljiva so lahko družabna omrežja za duševno zdravje mladostnikov. Posebej skrb zbujajoče se jim zdi razkritje nekdanje zaposlene pri Facebooku, ki je med drugim povedala, da je Instagram (ta je v Facebookovi lasti) razpolagal s podatki o svojem škodljivem vplivu na duševno zdravje mladih, a se zanje ni zmenil. Različne raziskave kot posledice rabe tega družabnega omrežja poudarjajo slabše mnenje o svojem telesu, težnjo k perfekcionizmu, tesnobo, depresijo, motnje hranjenja, nerealno doživljanje sveta in nerealna pričakovanja do sebe.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Dva leva

    Vzvratni let jeklene ptice

    Ko je Janez Janša pred poldrugim letom patetično nagovoril ljudstvo in razglasil veliko zmago nad covidom, Slovenija ni bila najboljša v Evropi in prav tako ne med najboljšimi na svetu. Nasprotno, po vseh primerljivih kazalcih je bila v spodnji polovici Evrope. In celo v regiji, ki se ne ponaša ravno s kakovostnim zdravstvenim sistemom, še zdaleč nismo bili najboljši. No, Janša nima težav. Zlaže se, ko mu in če mu koristi. Med politiki sta zavestna laž in zavajanje pogostejša kot v splošni populaciji. In Janša je prvak med politiki. A problem tiste evidentne laži, ovekovečene z bizarno gesto, ki je godila njegovi militantni naravi – preletom vojaških letal –, ni v sami domislici, ampak v medijih; v skoraj neopaznih odzivih medijev. Res, da imajo mediji malo priložnosti za neposredno spraševanje in nadlegovanje na tiskovnih konferencah, ki jih je Janša praktično ukinil, a vseeno bi morali izkoristiti vsako priložnost, da zahtevajo pojasnilo, v čem, po katerih podatkih smo (bili) najboljši. Na nesposobno parlamentarno opozicijo, ki ima morda več možnosti neposrednega zastavljanja vprašanj premieru, pač ne gre računati. No, pred dnevi pa so prišli na plano objektivni, preverljivi in primerljivi podatki: Slovenija je ne le na vrhu Evrope, ampak kar na vrhu sveta. Le da je smer obratna, kot jo je nakazal Janša maja lani – imamo najslabšo epidemiološko sliko na svetu. Hja, sedaj bi bilo treba uprizoriti vzvratni let avionov.

  • Zahodno od Zahodnega Balkana

    Zgodba o Balkanu je približno enaka ne glede na to, kako daleč v zgodovino gremo: imperiji in velike sile se borijo za prevlado, vendar zaradi velikih stroškov polne vključitve lokalnim voditeljem puščajo avtonomijo. Celo z blokovsko delitvijo v času hladne vojne je Jugoslavija luknja v železni zavesi. Z železno zaveso pa je padla tudi sama, na predpražnik evroatlantske integracije.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Kolumna

    Jezdeci epidemije

    Epidemija dosega nove višave, med najslabšimi na svetu smo. Poglavitni krivec za to nacionalno katastrofo in sramoto je oblast. Kratkotrajno začetno zaupanje je naglo zapravila, ne le v zvezi z epidemijo, ampak z vsem svojim delovanjem. To je vlada, ki laže, podkupuje, ustrahuje, izigrava sodišča, ustvarja »finančni divji zahod« (prof. Mrak). Z izgubo minimalnega zaupanja v vlado je postala zdravstvena katastrofa neizbežna. Če vladi sploh ne verjameš, ne verjameš niti njenemu zavzemanju za cepljenje, to poglavitno obrambo pred covidom.

  • N'toko

    N'toko

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Žive meje

    Stroka in politika

    Prejšnji petek smo nestrpno čakali tiskovno konferenco, na kateri naj bi nam vlada razodela, kako bo ob tokratni porasti okužb posegla v naša življenja. Na eni strani se je postavljalo vprašanje, ali nas bo spet zaprla, na drugi pa, ali bo pustila zdravstvene delavce na cedilu in še več bolnikov obsodila na smrt. Družbo je razganjalo od napetosti, ki se je z zamikanjem tiskovke v vse poznejše ure le še povečevala. Že v predhodnih dneh je bilo jasno, da sta vlada in strokovna skupina razklani glede vprašanja lockdowna, na Brdu pa se je očitno odvijal končni spopad. Po šesturnem zamiku je pred kamere končno stopila strokovna ekipa, ki je na obrazih nosila svoj poraz. Zrecitirala je nekaj manjših zaostritev ukrepov, očitno pa vlada njihovih groženj ni vzela dovolj resno, da bi zapirala družbo. Vladnih predstavnikov pred kamerami kljub napovedim ni bilo, s čimer so še poglobili javno percepcijo, da sta politika in stroka vsaka na svojem bregu.

  • Andrej iz Štajerske

    Primer Vizjak prehaja iz politične v korporativno zgodovino, njegov poslovni triler je star, sporočilo pa aktualno. Ta večkratni minister Janševih vlad je za SDS politično mrtev, odlašajo zgolj s pogrebom, ker ni jasna sedmina. Politično nesmrtnost si je zagotovil na drugi strani. Postal je šolski primer, česa v korporativnem upravljanju ne smemo početi, pravno in moralno, politično in ekonomsko, ne tedaj in ne danes. Omogočil je izvrsten vpogled, kako neotesano deluje in mafijsko posluje Janševa politična elita. Ogledalo je sicer do konca izkrivljeno. Prepad med oblastno politiko in spodobno sodobno državo ne more biti večji in nazornejši. Toda upanja za izboljšanje ni, obtičali smo v težko popravljivi družbi. Edini politični cilj sta boj za oblast in prisvajanje koristi za elite. Človeško neumnost in politično izprijenost smo umaknili izpred oči, ne pa tudi iz človeške narave. Andrej iz Štajerske in njegovi so zgolj dokaz za to.

  • Gregor Kocijančič

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Kultura

    »Kamorkoli pogledam, vidim Triglav«

    Emil Kozole, oblikovalec v (z veliko Brumnovo nagrado dvakrat nagrajenem) studiu Ljudje ter docent na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, je po novem tudi zbiratelj. A to ni tipičen zbiratelj, ki bi se lahko pobahal na primer z zbirko »brošk, znamk, značk, prtičkov ali starega filigrana« – ne, Kozole na svojem disku v rahlo obsesivni maniri zbira logotipe, ki jih krasi motiv Triglava. Teh je namreč v »obtoku« mnogo več, kot bi pričakovali.

  • Vladavina gospodarja muh

    Mušje leto, leno leto,
    leto mušje in mušičje,
    lepka slina v ustnih kotih,
    leto samčje in samičje,
    valjastih trebuhov rod i
    n ličinke vsepovsod.
    Mušje leto, mušji plesi,
    dnevi z mušjimi očesi,
    mušje leto, muhasto,
    dlakasto, lenuhasto,
    muhe site in pijane,
    muha, ki si roke mane,
    muhanje, mušičenje,
    prazno besedičenje.

  • Uredništvo

    12. 11. 2021  |  Družba

    »Ko smo prišli iz socializma v kapitalizem, očitno nismo dobili navodil za uporabo«

    "Ko smo prišli iz socializma v kapitalizem, očitno nismo dobili navodil za uporabo. Razumeli smo na svoj način in zdaj imamo po 30 letih to, kar imamo. To velja za vsa mogoča področja in se strinjam, da ni zraslo sedaj. Se je pa zdaj zelo pokazalo, na površje je priplavalo marsikaj. Kajti standardi, o katerih se pogovarjava, so stvar nenehne borbe. Zato pa imamo sindikate, navadne državljane, ki so ozaveščeni in se zavedajo svojih pravic, pa tudi odgovornosti."

  • Maja Novak

    Maja Novak

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Ihta

    Švicarski sir

    Zazoril je nov ponedeljek, zazorili so novi vladni ukrepi za preprečevanje širjenja virusa. Odpravim se k Jelki na malico: malice pri Jelki pojesti ne morem. Njena okrepčevalnica znotraj meri le kakih 30 kvadratnih metrov, kar pomeni, da bi smela po novem udomiti le tri sedeče goste. Torej ne bo nobenega, ker se ne splača. V redu, globok zavzdih, saj razumem: piščančji pariški pač vzamem »za szi seboj«, kot piše pred vrati primorskih gostilnic, in ga pet minut pozneje snem doma. Ampak ni bilo isto.

  • Borut Mekina

    11. 11. 2021  |  Politika

    »Njega bomo umaknili«

    Robert Golob, predsednik uprave največjega slovenskega trgovca z energijo Gen-I, ki po intervenciji politike včeraj ni dobil novega mandata na čelu podjetja, je danes s sodelavci spregovoril o ozadju dogodkov, ki so se odvijali zadnje tedne. Eno največjih presenečenj na tiskovni konferenci je bil nastop Antona Krkoviča, nekdanjega brigadirja in zavzetega podpornika Janeza Janše, ki je sedaj zaposlen v podjetju Gen-I kot svetovalec uprave.

  • Uredništvo

    11. 11. 2021  |  Politika

    Naslovnica jutrišnje Mladine: KDO JE TU GLUP

    Jutri izide nova Mladina! Fotografija na naslovnici je delo Boruta Krajnca, za oblikovanje je poskrbel Ivian Kan Mujezinović, v naslovni temi pa boste lahko prebrali, zakaja nas imajo za "glupe" že več kot 15 let. O tem, "kdo je tu glup", več v jutrišnji številki Mladine, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 12. novembra, dalje. #Mladina45

  • Vesna Teržan

    12. 11. 2021  |  Mladina 45  |  Kultura

    Mednarodne povezave

    Že dve leti stoično prenašamo spreminjanje svojega življenja, izgubljanje osnovnih človekovih pravic in utapljanje umetnosti in kulture v močvirju neotesanosti in neznanja. Tako se ne moremo čuditi, da nam je iz osišča izginilo marsikaj, kar bi še pred leti kritično obravnavali, o tem razpravljali ali pa zgolj odobravajoče sprejemali. Marsikdo je bil v preteklih letih denimo kritičen do evropskega projekta Evropska prestolnica kulture (EPK). V Sloveniji še zlasti, ko je ta naziv leta 2012 nosil Maribor, saj organizatorji, žal, niso znali postreči s kakšnimi resnično pozornosti vrednimi kulturnimi projekti ali vsaj z arhitekturno zanimivo novogradnjo, ki bi mestu kasneje ostala v trajno uporabo za namene kulture. Pa vendar je bil projekt EPK na evropski ravni v osnovi dobro zamišljen in je imel v nekaterih mestih, ki so postala evropske prestolnice kulture, zares pozitivne učinke. Predlog za EPK je dala že leta 1985 grška ministrica za kulturo Melina Merkuri, predvsem odlična igralka in pevka. Vse odtlej sta vsako leto po dve evropski mesti nosili naziv evropske prestolnice kulture.

  • Monika Weiss

    11. 11. 2021  |  Družba

    Andreji Slameršek nagrada Wolfganga Staaba za varstvo narave 2021

    »Da lahko dve veliki slovenski reki, Mura in Sava, še dalje neovirano tečeta po svojih strugah, je predvsem zasluga naravovarstvenice Andreje Slameršek. S podporo nevladnih organizacij ji je uspelo ustaviti več načrtovanih hidroenergetskih projektov, ki bi uničili edinstvene, ekološko dragocene poplavne pokrajine obeh rek,« se glasi utemeljitev letošnje nagrade Wolfganga Staaba za varstvo narave 2021, ki jo je »za svoje izjemno prizadevanje za naravo evropske vrednosti« danes v Münchnu prejela Andreja Slameršek.

  • Uredništvo

    11. 11. 2021  |  Družba

    Trampuž: »Ukrepi so premili in preblagi«

    Dr. Andrej Trampuž, infektolog iz univerzitetne bolnišnice Charite v Berlinu in eden od v tujini najbolj prepoznavnih slovenskih zdravnikov, je v oddaji za VTV Studio poudaril, da so vladni ukrepi v Sloveniji "prepozni, ker smo že v eksponentni rasti", predvsem so pa po njegovem mnenju "premili in preblagi". Trampuž je izpostavil, da je težava, ker imamo premajhno število cepljenih in da že zdaj v bolnišnicah primanjkuje postelj na intenzivnih oddelkih. 

  • IK, STA

    10. 11. 2021  |  Politika

    Tonin: »Vizjak ne more več računati na podporo NSi«

    Predsednik NSi Matej Tonin je danes za informativno oddajo 24ur zvečer dejal, da so se v stranki z okoljskim ministrom Andrejem Vizjakom in premierjem Janezom Janšo "temeljito pogovorili" o nedavni aferi, po slišanem pa "Vizjak ne more več računati na podporo NSi", piše na spletni strani 24ur.com. Vizjak sicer še vedno vztraja, da ni storil ničesar nezakonitega.

  • Uredništvo

    10. 11. 2021  |  Politika

    Petkovi protestniki: »Virus janšizma se širi vsepovsod!«

    Protestna ljudska skupščina je na v petek, 12. novembra, ob 17. uri napovedala že tradicionalni protivladni protest. Petkovi protestniki in protestnice sporočajo, da bo zbor na Prešernovem trgu v Ljubljani. Jaša Jenull, eden od vidnejših petkovih protestnikov, je ob vse slabši epidemiološki sliki v državi poudaril, da je zdravniška stroka enotna v tem, da se covid-19 širi "praktično izključno v zaprtih prostorih". "Virus janšizma pa se žal širi čisto vsepovsod!" je dodal in izpostavil, da zato "nimamo druge izbire, kot da ponovno v večjem številu vladi in celotni politiki povemo, da je situacija nevzdržna in da se mora uničevanje vladavine prava, demontaža demokracije, brezsramna korupcija in razprodaja okolja enkrat za vselej zaustaviti".

  • IK, STA

    11. 11. 2021  |  Družba

    »Če naslovnik ne izpolnjuje PCT pogoja, paketa ali pisma ne bi smeli izročiti«

    Sindikat poštnih delavcev (SPD) se je pridružil Sindikatu delavcev prometa in zvez Pošte Slovenije pri opozorilih na težave in stiske, s katerimi se trenutno zaradi dodatnih omejitev in ukrepov ob preverjanju pogoja PCT na terenu soočajo poštni delavci. Kot so zapisali, od inšpektorjev pričakujejo enako vnemo pri spoštovanju vseh pravil.

  • Danes je nov dan

    11. 11. 2021  |  Družba

    Vsebina naj začrta pot do glasovnic!

    Slovenski (pa tudi svetovni) politični diskurz se vse bolj spreminja v takšnega, kot ga je v eseju o ukinitvi političnih strank opisovala Simone Weil. Stranke v politiko prinesejo (po)govor, ki, namesto da bi se osredotočil na dejanske, oprijemljive probleme in rešitve, ponuja vedno isto vprašanje: "Katero stranko voliti?"

  • STA

    10. 11. 2021  |  Politika

    Kdo je Hojsu posredoval občutljive osebne podatke?

    Sindikat policistov Slovenije še vedno želi izvedeti, kdo je brez pravne podlage posredoval ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu občutljive osebne podatke posameznikov, ki jih je ta potem objavil na Twitterju. Na policijo so danes podali prijavo odklonskega pojava v policiji in odklonskega ravnanja neznanega uslužbenca policije.

  • STA

    10. 11. 2021  |  Politika

    Odstopil poslanec SDS 

    Polanec SDS Ljubo Žnidar je v Državnem zboru (DZ) danes vložil odstopno izjavo s funkcije poslanca. Kot so za STA pojasnili v poslanski skupini SDS, se je namreč "odločil, da bo profesionalno pot nadaljeval v gospodarskih vodah, v svoji gradbeni stroki". "Odločitev je osebne narave," so dodali. V poslanskih klopeh ga bo nasledila Karmen Kozmus Ferjan.

  • Luka Volk

    10. 11. 2021  |  Družba

    Kako misliti demokracijo sredi pandemije

    »Pandemija covida-19 je ob zdravstvenih odprla številne družbene rane. Poglobilo se je nezaupanje v znanost in medicino, okrepilo verovanje v moč besede na družbenih omrežjih, javni prostor je razpadel na mnoge podskupine, ki jih – pogosto ideološko in interesno raznolike – povezujejo nove skupne agende političnega protesta. Vse našteto predstavlja velik izziv in odpira ključno vprašanje: kako misliti demokracijo in demokratični razvoj?« S temi besedami je okroglo mizo v organizaciji ljubljanske univerze otvorila sociologinja kulture Ksenija Vidmar Horvat. O možnih poteh in usodi post-pandemičnega okrevanja demokracije se je pogovarjala s filozofom Mladenom Dolarjem in ustavnim pravnikom Sašo Zagorcem. Kaj bi morali biti torej nujni prvi koraki – za obnovitev zaupanja, za vzpostavitev nove skupne platforme demokratičnega razpravljanja? Kakšna, v tem načrtovanju post-pandemične prihodnosti, bo usoda razuma in racionalnosti?

  • Svetlana Makarovič

    10. 11. 2021  |  Politika

    Vladavina gospodarja muh

    Mušje leto, leno leto,

  • Uredništvo

    11. 11. 2021  |  Družba

    »Po tej kuhi ne bo več ne pravne države in ne demokracije«

    "Brez zagotavljanja – tudi s sankcijami – družbene odgovornosti vseh, od tistih, ki vladajo po načelih političnega voluntarizma (delovanje volje ali interesov pred razumom), do vsakogar med nami, demokratična država ne more delovati in se 'počasi, a zanesljivo kuha kot žaba v mlačni vodi, kjer se temperatura precej neopazno zvišuje'. Po tej kuhi pa ne bo več ne pravne države in ne demokracije, ampak le razočaranje, nezadovoljstvo in kaos. Ob taki sliki slovenske stvarnosti ni čudno, da je razmišljajoče ljudi strah."