-
27. 5. 2022 | Družba
»Spolna svoboda bo v naši državi končno postala pravica«
Španski parlament je v četrtek podprl zakon, ki bo žrtvam posilstva olajšal pregon napadalcev, saj poudarja pomen privolitve v spolni odnos. S tem je Španija naredila pomemben korak k zaostritvi kazenske zakonodaje na tem področju, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Zakon mora potrditi še senat, vendar to velja za formalnost.
-
27. 5. 2022 | Mladina 21 | Kolumna
Blaž Brodnjak, direktor NLB, je v imenu nekakšnega gospodarskega kroga tik pred volitvami zahteval, da politika sestavi veliko programsko koalicijo. Zavzel se je torej, da Janša, ki je dve leti zavijal vrat demokraciji, v duetu z Golobom ostane na oblasti. Ergo: Brodnjaku je demokracija deveta skrb.
-
27. 5. 2022 | Družba
Boleča menstruacija in pravica do odsotnosti
Španska vlada je potrdila predlog zakona, ki uveljavlja posebno bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij. S potrditvijo predloga v parlamentu bi lahko Španija še letos orala ledino reproduktivne pravičnosti, saj bi kot prva v EU uvedla zakonodajo, ki bi osebam z dismenorejo omogočila do 3 dni bolniške odsotnosti mesečno.
-
27. 5. 2022 | Svet
Vojna proti terorju je zrušila svetovni mir
Izšla je posebna številka Mladine TEROR, ki orisuje "vojno proti terorizmu" od 11. septembra (9/11) do vojne v Ukrajini. Med številnimi uglednimi avtorji besedil sta tudi Marcel Štefančič, jr. in Erik Valenčič. Prvi je v enem od člankov zapisal, da je bila vojna proti terorju pretveza za militarizacijo družbe in sveta, rasno in versko profiliranje, neokolonialno energetsko predatorstvo, intenziviranje nasilja v drugih predelih sveta in »preventivne udarce«. Štefančič opozarja, da je vojna proti terorju postala teror in stvariteljica toksične, antidemokratične, militantne prihodnosti, v kateri živimo, da je zrušila svetovni mir. "Po izbruhu vojne proti terorju in napadu na Irak je bilo po svetu bistveno več terorističnih napadov kot prej. Kjer teče nafta, še vedno teče kri," je zapisal.
-
27. 5. 2022 | Mladina 21 | Kultura | Film
»Napisi padajo, padajo v blato, v dno naše stvarnosti, na tla sebičnosti, v prepad,« je pel Tomaž Pengov v pesmi Napisi padajo. Potem je omenil »blato našega časa« in »široka usta obljub« ter nadaljeval: »Napisi padajo, padajo, padajo.« In končal: »Napisi padajo – kdaj bomo mi?« Kaj vse to pomeni? Za kakšne napise gre? Pesem je izšla leta 1978 na singlici pri založbi ŠKUC – na drugi strani je bila Črna pega čez oči, uglasbitev pesmi Frana Milčinskega Ježka. Napisi padajo pa je bila uglasbitev pesmi koroškega pesnika Andreja Kokota, ki je lepo ujel tedanjo tesnobo koroških Slovencev in strahovlado koroškega Heimatdiensta, skrajno desničarske organizacije, slavilke etnično čiste Koroške. Napisi, ki padajo, so krajevne table z dvojezičnimi napisi – Heimatdienst zanje ni hotel slišati, kakor tudi ni hotel slišati za Slovence. Če ste vprašali Heimatdienst, potem so se koroški Slovenci leta 1920 na plebiscitu odločili za ponemčenje. Še huje: če ste vprašali Heimatdienst, potem na Koroškem sploh ni Slovencev. Obstajajo le tisti, ki so Windisch – »dobri«, »pridni« Slovenci, ki so se asimilirali in ponemčili. A to ni bilo še nič: Heimatdienst je hotel na vsak način ustvariti vtis, da Slovenci izvorno niso živeli na Koroškem, da torej niso tam doma (in avtohtoni), ampak so se tja priselili – kot neko divje, barbarsko, parazitsko pleme. Zato so heimatdienstovci podirali dvojezične napise – in to podiranje je spominjalo na nacistične pogrome in »kristalne noči«. Veliki protislovenski shodi, ki so jih prirejali, pa so spominjali na nacistične nürnberške baklade. Tistega v Celovcu – pompoznega, agresivnega in histeričnega Ortstafelsturma, napada na krajevne table – se je leta 1972 udeležilo več kot deset tisoč ljudi.
-
27. 5. 2022 | Kultura
Kaj priporočamo ta konec tedna?
-
27. 5. 2022 | Mladina 21 | Kultura
V Ljubljano se po štirih letih vrača eden ključnih koščkov mozaika »novega londonskega jazza«, mini pleh ustroj Sons of Kemet. Njegov vodja, saksofonist in klarinetist Shabaka Hutchings, ki pogosto zvedavo poseže še po neštetih drugih pihalih, je hkrati najprepoznavnejši obraz te scene, zadnja leta izrazito priljubljene ne le med pripadniki zrelejših generacij, ampak tudi med mladežjo. Hutchings je torej njeno prvo ime, a ne le zato, ker je znan po izjemni disciplini, delovnem etosu, studioznosti in nekakšni zenovski mirnosti. Hkrati se je vzpostavil tudi kot prava ikona. Celo sobendaši ga na odru označujejo za superjunaka. No, sam je glede tega precej bolj zadržan. »To je vtis, ki si ga ustvarijo ljudje in je plod tega, kar pač počnem na odru,« je povedal za Mladino.
-
26. 5. 2022 | Družba
V Sloveniji priprli sodelavko zasedbe Pussy Riot
Ruska feministična zasedba Pussy Riot, ki svojih kritik do režima Vladimirja Putina ne skriva, je na novinarski konferenci pred nocojšnjim koncertom v Ljubljani, razkrila, da je slovenska policija davi aretirala njihovo sodelavko, aktivistko iz Turkmenistana. Organizatorji festivala, Društvo Škuc, so nato sporočili, da je bila medtem že izpuščena na prostost.
-
26. 5. 2022 | Politika
Naslovnica jutrišnje Mladine: JEZA ZGORNJEGA ODSTOTKA
Jutri izide nova Mladina! Ilustracijo na naslovnici je zakrivil Tomaž Lavrič, Mladinin hišni karikaturist in nagrajenec Prešernovega sklada. Več o tem, zakaj so slovenski kapitalisti vse bogatejši, vse manj obremenjeni, a vseeno vse bolj nesrečni, preberite v novi številki Mladine, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 27. maja, dalje. #Mladina21
-
26. 5. 2022 | Politika
»Koalicije, ki jih vodi Janša, vodijo v zaton desnice«
Analitik Andraž Zorko v predlogu SDS za razpis posvetovalnih referendumov o zakonu o vladi in zakonu o RTV vidi predvsem "pragmatičen cilj čim dlje obdržati oblast v svojih rokah in oblast nad RTV". A ocenjuje, da je SDS v svojih potezah bolj ali manj osamljena, nastajajoča koalicija pa še bolj odločna v svojih korakih na poti do nove vlade.
-
25. 5. 2022 | Družba
Janša podprl voditeljico nove oddaje na TV Slovenija
Sodelavci oddaje Panorama »trdno stojijo« za svojo sodelavko Andrejo Gregorič, eno od voditeljic nove paradne oddaje RTV Slovenija po zamisli politično nastavljenega vodstva, ki je predlagalo razvpiti programsko-produkcijski načrt za leto 2022. Novinarka se je pridušala, da je deležna napadov, žaljivk in groženj. Prebrala je, da je izdajalka, prasica, da je neumna, naivna, pokvarjena, smo lahko prebrali v njeni pritožbi na družbenih omrežjih. V podporo so ji stopili sodelavci iz ožje ekipe oddaje in kakopak predsednik SDS.
-
25. 5. 2022 | Politika
Bobovnik: »Je res še vedno težko razumeti zakaj novinarji stavkajo?«
Slavko Bobovnik je bil kot voditelj Odmevov dolga leta zaščitni znak TV Slovenija; s svojim odločnim pristopom je bil deležen strahospoštovanja gostov, gledalkam in gledalcem pa se je posebej priljubil s spoštljivo nepospustljivostjo, s katero je obravnaval sogovornike tako z desnega kot z levega političnega spektra. Podporo stavki svojih nekdanjih sodelavk in sodelavcev je izrazil s sledečim zapisom:
-
26. 5. 2022 | Svet
Umrl ameriški igralec Ray Liotta
Ameriški igralec Ray Liotta je danes v 68. letu starosti umrl v Dominikanski republiki, kjer je snemal svoj novi film Nevarne vode. Umrl naj bi v spanju. Znan je bil predvsem po vlogah v filmih Dobri fantje, Hannibal in Polje sanj, poročajo tuji mediji.
-
26. 5. 2022 | Svet
»Razumem, da ljudje zahtevajo bojkot, a tega ne sprejemam«
Na preteklih filmskih festivalih v francoskem Cannesu sta bila prav tako prikazana njegova zadnja dva filma, a takrat ruski zvezdniški režiser Kiril Serebrenikov ni mogel osebno pripotovati na festival. Drugače je letos, vendar pa predstavitev njegovega novega filma poteka v senci ukrajinske vojne. Bojkot ruske kulture je zanj napačen.
-
26. 5. 2022 | Družba
Teoretikom zarot še ne bo zmanjkalo materiala
Opičje koze? Teoretiki zarot so na delu. Ameriška frakcija za izbruh krivi pohlep Billa Gatesa. Kitajski skeptiki so prepričani, da so virus kot biološko orožje izdelali in v svet spustili Američani. Seveda pa je najprepričljivejša konspirativna razlaga vezana na kovid: opičje koze so izmišljotina, katere naloga je prikriti oz. prekriti – kaj drugega kot – stranske učinke cepiv proti kovidu. Še več, dodaja slovenska razsvetljena scena, sploh ne gre za kakšne koze, ampak le za herpes zoster, po domače za pasavca.
-
25. 5. 2022 | Politika
Robert Golob izvoljen za predsednika vlade
Državni zbor je na tajnem glasovanju izvolil predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba za mandatarja za sestavo nove vlade. Podprlo ga je 54 poslancev, 30 jih je bilo proti. Novoizvoljeni predsednik vlade je že zaprisegel pred državnim zborom, pričakovati pa je, da bo še danes v DZ vložil listo kandidatov za ministrsko ekipo.
-
26. 5. 2022 | Politika
Golob: »Možnost znižanja davka na dodano vrednost seveda obstaja«
"Ko bomo 3. junija prevzeli vlado, bomo vedeli, ali nam bo res na voljo ogromno denarja, ki bi ga lahko uporabili za miritev socialne krize. Možnost znižanja davka na dodano vrednost seveda obstaja, ni pa to prvi ukrep, na katerega pomislimo. V primeru prehranske draginje se nam zdi smiselnejša selektivnost ukrepov."
-
25. 5. 2022 | Svet
»NATO ne počne dobesedno ničesar. Žal mi je, da moram to reči.«
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je danes obtožil zvezo Nato, da ni storila ničesar, da bi zaustavila rusko invazijo, in hkrati pohvalil EU zaradi njene revolucionarne pomoči. Nemški mediji sicer razkrivajo, da naj bi med članicami Nata obstajal tihi dogovor, da Ukrajini ne bodo dobavljale določene vojaške opreme, kot so tanki in lovci.
-
26. 5. 2022 | Družba
»Do tega je vedno treba biti skeptičen«
"Večina pozivov k pluralizaciji medijskega prostora, ki jih opažam v zadnjem času, in večina zgodovinskih pozivov v 30 letih samostojne Slovenije je prišla iz politike. In do tega je tako v mednarodnem prostoru kot tudi pri nas vedno treba biti skeptičen. Trenutno razmišljanje mnogih politikov je predvsem vodeno z izrazito osebnimi egoističnimi interesi, in ti egoistični interesi so pogosto škodljivi za javni interes, ko gre za pravico javnosti do kakovostnega obveščanja."
-
26. 5. 2022 | Družba
»Brez soočenja s preteklostjo noben projekt na območju tovarne Rog ne more biti legitimen«
Na Trubarjevi 72 v Ljubljani, kjer mestna občina po rušitvi nekdanje tovarne Rog gradi Center Rog, so predstavniki nevladnih organizacij in iniciativ pozvali k bojkotu projekta. Kot so poudarili na novinarski konferenci, novi javni zavod v kulturi nastaja kljub kritikam javnosti, zato želijo odpreti javno razpravo o njegovi prihodnosti.
-
26. 5. 2022 | Kultura
Prvi ljubljanski umetniški vikend
Od 27. do 29. maja bo v organizaciji Ravnikar Gallery Space potekal prvi Ljubljana Art Weekend, ki bo povezal ključna prizorišča sodobnih umetnosti v Ljubljani. Iniciativa Ljubljana Art Weekend si podobno kot njene številne evropske paralele prizadeva združiti organizacije in institucije, galerije, muzeje in projektne prostore, posvečene predstavitvi in promociji sodobnih umetnosti ter tako prispevati h krepitvi lokalne umetniške scene, njene pluralnosti in živosti.
-
26. 5. 2022 | Kultura
Na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (ALUO) bodo 27. maja odprli Odprto akademijo: ALUO razstavo 2022. Gre za zaključno letno predstavitev več kot 500 študentk in študentov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Razstava bo skupaj s spremljevalnimi dogodki na ogled od 27. do 30. maja, na treh lokacijah (Dolenjska 83, Erjavčeva 23, Tobačna 5).
-
25. 5. 2022 | Politika
Vlada sprejela sklep o uporabi ukrepov pri »nalezljivi bolezni opičje koze«
Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. Kot so sporočili po seji vlade, je okužbo z virusom opičjih koz treba čim prej uvrstiti v 1. skupino nalezljivih bolezni, za katere je po zakonu obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti.
-
25. 5. 2022 | Družba
Epidemija izgorelosti in premalo fleksibilno delo še naprej zavirata napredek pri podpori zaposlenim ženskam, razkriva najnovejše Deloittovo poročilo o ženskah na delovnem mestu. V raziskavi je 53 odstotkov žensk povedalo, da so pod večjim stresom kot lani, ob čemer jih je skoraj polovica navedla, da so izgorele.
-
24. 5. 2022 | Politika
Na Okrajnem sodišču v Ljubljani se je nadaljevala obravnava v tožbi podjetnika Joca Pečečnika proti poslanki Levice Nataši Sukič. Od nje zahteva javno opravičilo in preklic izjave, izrečene v DZ, češ da se je pred prijatelji hvalil, da je z uvozom zaščitne opreme na začetku epidemije covida-19 zaslužil 13 milijonov evrov.
-
25. 5. 2022 | Politika
Preiskava domnevnega podkupovanja župana Ilirske Bistrice
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je prejela prijavo zoper ilirskobistriškega župana Emila Rojca, v kateri mu očitajo sum kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in prejemanja podkupnine. KPK je del prijave odstopila v reševanje policiji in občinskemu nadzornemu odboru, poročajo današnje Primorske novice.
-
25. 5. 2022 | Družba
Film o veliki zmagi civilne družbe v Sloveniji
V Atriju ZRC Ljubljana bo 27. maja ob 17. uri premiera dokumentarnega filma o iniciativi Glas ljudstva avtorice Mance Juvan. Po projekciji bo sledil pogovor s Katarino Bervar Sternad (PiC), politologinjo Tjašo Pureber in Mojco Žerak (Glas ljudstva), o iniciativi in o tem, kako se lahko civilna družba organizira in deluje naprej, da bi gradila, krepila in ohranila potenciale ter moč, ki so se oblikovali v zadnjih letih. Pogovor bo povezovala novinarka Kristina Božič.
-
24. 5. 2022 | Družba
Otroke v Sloveniji ogrožata stanovanjska prikrajšanost in energetska revščina
Večina bogatih držav ustvarja nezdrave, nevarne in škodljive pogoje za otroke po svetu. Med 39 najbogatejšimi državami sveta se je na področju zagotavljanja varnega okolja za otroke Slovenija uvrstila na osmo mesto. Med slabšimi je na področju onesnaženosti zraka, nizko je tudi zadovoljstvo z življenjem med otroki, v poročilu ugotavlja Unicef.
-
25. 5. 2022 | Družba
V preteklem tednu smo lahko poslušali mnoge "predstavnike gospodarstva" in njihova interesna združenja, ki so ob pomoči medijev strašili pred predvidenimi davčnimi ukrepi prihajajoče vlade. Prezir kapitala in večjega dela medijskega establišmenta do progresivnih politik je že znan – spomnimo se le odnosa voditeljev predvolilnih soočenj do Levice – a grožnje s sekirami in vilami so novo dno.
-
25. 5. 2022 | Politika
Rusija poziva k umiku sankcij, če se želi svet izogniti prehranski krizi
Namestnik zunanjega ministra Rusije Andrej Rudenko je danes pozval k umiku sankcij proti Rusiji, če se želi svet izogniti prehranski krizi. Dodal je še, da je Moskva pripravljena vzpostaviti humanitarni koridor za izplutje ladij iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.