• Ni moralna avtoriteta, je pa vsaj kalorijska

    K super pogovorom se podajo super kalorije, nam neposredno namiguje predsednik republike iz Bruslja v razkošju neke zasebne sobe. Da se rad predstavlja kot grešnik, ni prvič, tokrat je te dni za svoj instagram poziral z nečim, kar so najbrž okusni piškoti in zgolj za potrebe fotografskega trenutka usta pridržal odprta. Da bo tudi na ravni telesne govorice nedvoumno ujeto nam namenjeno v duhovičenje oblečeno sporočilo: tukaj sem in žrem. Ali kot je zapisal Dante Alighieri v svoji Božanski komediji: "da goltal sem brez srama".

  • 5. 6. 2021  |  Družba

    Umrl partizan Franc Sever – Franta

    V 99. letu je umrl je Franc Sever – Franta, slovenski partizan, letalec, pisatelj in gospodarstvenik. Rojen je bil 21. marca 1923 v Šent Juriju pri Grosuplju. Po njegovih junaških dejanjih so posneli tudi film.

  • DK, STA

    5. 6. 2021  |  Politika

    Pobuda za redefinicijo spolnega nasilja dobila večinsko podporo poslancev 

    Državni zbor je z 78 glasovi za in 3 glasovi proti potrdil rešitve iz novele kazenskega zakonika, ki v slovenski pravni red vnašajo nov koncept dojemanja spolnih kaznivih dejanj po modelu samo ja pomeni ja. Kot so v razpravi poudarjali tudi poslanci, gre zasluga nevladnikom, ki so mobilizirali javnost, da je nastalo pravo družbeno gibanje.

  • Uredništvo

    5. 6. 2021  |  Politika

    »Ljudje imamo pravico govoriti, oblast pa nima pravice biti gluha«

    "Danes isti ljudje, ki so prišli v slovenski politični prostor v rovih takratnega protesta, današnje proteste smatrajo kot napad na oblast. Ljudje imamo pravico govoriti, oblast pa nima pravice biti gluha."

  • IK, STA

    6. 6. 2021  |  Svet

    Facebook Trumpa blokiral do leta 2023

    Facebook je sporočil, da bo nekdanji ameriški predsednik Donald Trump zaradi kršitve pravil na njihovem družbenem omrežju blokiran do začetka leta 2023, nato pa bodo s pomočjo strokovnjakov preučili, ali njegova navzočnost na Facebooku še naprej predstavlja grožnjo za javno varnost.

  • DK, STA

    5. 6. 2021  |  Svet

    VIDEO: »Zlomili so ga in prisilili, da je rekel, kar je bilo treba«

    Beloruska državna televizija je objavila intervju z zaprtim novinarjem Romanom Protasevičem, v katerem je ta priznal "svoje zločine" proti režimu Aleksandra Lukašenka. Protasevičeva mati in oče trdita, da je priznal pod prisilo in zaradi mučenja v zaporu, poročajo tuje tiskovne agencije .

  • DK, STA

    5. 6. 2021  |  Družba

    FOTOGALERIJA: Protest v podporo neodvisnemu sodstvu

    Na tradicionalnem petkovem kolesarjenju je preko tisoč kolesark in kolesarjev na protestni kolesarski turi po Ljubljani obiskalo ključne ustanove sodne veje oblasti v Sloveniji (ustavno sodišče, okrožno sodišče in okrožno državno tožilstvo) ter na vrata teh ustanov nalepili razglas, na katerem med drugim piše: "V tej ustanovi dosledno spoštujemo in upoštevamo ustavo RS, človekove pravice, zakone in uredbe ter vladavino prava".

  • Uredništvo

    5. 6. 2021  |  Družba

    »Tudi v Sloveniji najprej posel, potem zdravje«

    "V mnogih evropskih državah obvladovanje epidemije očitno ni več prioriteta. Najprej posel, potem zdravje. Med takšne spada tudi Slovenija. V še zmeraj kritičnih epidemioloških razmerah, ob katerih bi v Nemčiji, Veliki Britaniji ali na Portugalskem odločevalce oblival mrzel pot, smo pri nas že zavzeli sprostitveni položaj. Samozadovoljni zaradi upadanja števila novookuženih težko čakamo odpravo samozaščitnih ukrepov. V državi, kjer 20-odstotna precepljenost prebivalstva ne dosega niti evropskega povprečja, delodajalci množično kličejo zaposlene nazaj v pisarne in urade."

  • Damjana Kolar

    5. 6. 2021  |  Kultura

    Film tedna: Sol solza

    V Kinodvoru in na spletni platformi Art kino mreže Slovenije je na ogled film Sol solza, zgodba o romantičnih pustolovščinah mladega mizarskega vajenca in njegovem razmerju z očetom. Črno-bela miniatura mojstra Philippa Garrela je svetovno premiero doživela na lanskem Berlinalu. "Snemanje v črno-beli tehniki mi je v velik užitek, vendar pa včasih, kadar gledam sodobne črno-bele filme, opazim retro pristop, ki mi ni všeč. Po drugi strani pa črno-bela fotografija igralca očisti vseh vlog, ki jih je odigral v barvah," je zapisal režiser.

  • Uredništvo

    4. 6. 2021  |  Politika

    Izšla je nova Mladina: SVETI GRAL AVTOKRATOV

    Izšla je nova Mladina! Tokratno naslovnico sta zakrivila Ivian Kan Mujezinović (oblikovanje) in Borut Krajnc (fotografija). Več o tem, zakaj je pravosodje praviloma zadnji branik pred totalno oblastjo in zaradi tega predmet hrepenenja vsakega avtokrata, preberite v naslovni temi, v novi številki pa boste našli še veliko zanimivega, poglobljenega in informativnega branja. Priskrbite si svoj izvod, ki je že na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani. 

  • Jure Trampuš

    4. 6. 2021  |  Politika

    SDS in NSi bi prepovedali delovanje stranke Levica

    Poslanci stranke SDS in NSi so 1. junija v parlament vložili zahtevo po sklicu izredne seje. Ta seja bi imela le eno točko dnevnega reda. Na njej bi obravnavali priporočila vladi in drugim državnim organom v zvezi z »rušenjem parlamentarne demokracije in drugih temeljev ustavnega reda v programu parlamentarne politične stranke«.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Uvodnik

    4265 slovenskih zastavic

    Štiri tisoč dvesto petinšestdeset slovenskih zastavic, ki jih je Mladi forum SD postavil v ljubljanskem Tivoliju, mestni vzdrževalci pa odstranili štiriindvajset ur kasneje, je eden lepših poklonov pokojnim prebivalkam in prebivalcem Slovenije, ki jih je pokosil virus covid-19. Politični stranki oziroma njenemu podmladku je treba dati priznanje za to brezhibno pietetno dejanje.

  • Sveti gral avtokratov

    »Dogaja se državni udar zoper strukture ene najpomembnejših državnih institucij, ne z oboroženimi silami ali paravojaškimi enotami, pač pa z zlorabami pravnih institucij.« In: »Opozarjam člane vlade: ne prelomite družbene pogodbe, zapisane v obliki ustave. Neprevidno hodite po robu prepada, v katerega bi lahko padla celotna država.« To so besede, ki jih je decembra 2017 izrekla predsednica poljskega vrhovnega sodišča Malgorzata Gersdorf.

  • Vasja Jager  |  foto: Marko Pigac

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Družba

    »Mladih ne zanimajo partizani in domobranci. Skrbi jih za službe in stanovanja.«

    Kolikokrat se vam je zgodilo, da ste se po tihem, nemara pa kar na glas zgražali ob pogledu na dekleta, ki so na ulici snemala selfije za Instagram? Kolikokrat ste slišali, da so milenijci brezbrižni in brezskrbni, sebični, cinični in leni? Kolikokrat ste se zbali za prihodnost, ki jo bodo krojili za našo državo? Toda kot dokazuje raziskava Mladina 2020, najnovejša v seriji poglobljenih raziskav, ki so jo po desetih letih pod vodstvom sociologa Mirana Lavriča in politologa Tomaža Deželana izvedli raziskovalci univerz v Mariboru in Ljubljani, so tovrstni predsodki krivični, zgražanje pa neutemeljeno. Mladi med 15. in 29. letom so prav tako zvedavi, ustvarjalni in polni življenja, kot so bili njihovi predhodniki in predhodnice. S pomembno razliko – kot opozarja sociolog Rudi Klanjšek, ki je v sklopu raziskave posebej preučeval njihovo duševno stanje, jih krivični ekonomski sistem, izkoriščevalski trg dela in naraščajoča nestrpnost pehajo v vedno večje stiske. Klanjšek, ki ima ob doktoratu iz sociologije tudi diplomo iz ekonomije, že več let sodeluje pri raziskavah o položaju mladih v Sloveniji.

  • Jure Trampuš

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Politika

    Kako oblast vohuni za državljani

    Imajo lahko sodniki svoje mnenje? Lahko hodijo na volitve? Lahko verujejo v boga? Lahko polagajo vence k partizanskim spomenikom? Lahko mislijo, upajo, ljubijo, molijo? Sodniki niso brezdušna vreča pravne logike in paragrafov, niso avtomati, nikoli ne odločajo neodvisno od lastnih prepričanj in dogajanja v družbi, a vedno bi morali odločati v skladu s pravno logiko in pravnim redom in biti hkrati nepristranski.

  • IK, STA

    4. 6. 2021  |  Politika

    Evropa opozarja, da je Janševa vlada epidemijo izkoristila za obračun z drugače mislečimi

    Komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović je v danes objavljenem poročilu slovenske oblasti pozvala, naj ustavijo poslabševanje razmer na področjih svobode medijev in svobode izražanja v državi.

  • Jure Trampuš

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Politika

    Levica o vsebini prihodnosti

    Slovenski zgodovinar dr. Janko Prunk je v svojem dolgem življenju vedno vedel – in to mislimo pozitivno – kam veter piha. Nekoč je bil član stranke SDS, a jo je že pred ducatom let zapustil. Te dni so Prunka pri časopisu Delo povprašali, kaj meni o poveličevanju osamosvojitvenih obletnic in ali bo imelo sklicevanje na slavno zgodovino kakršenkoli politični učinek ali težo. Prunk pravi, da ne – sklicevanje na osamosvojitveni kapital naj Janezu Janši ne bi več pomagalo. »Če pa to hoče, potem je čisto pravi boljševik. Oni so se na zmagoviti partizanski boj sklicevali 45 let, ti pa se zdaj že 30 let na osamosvojitev.« Čas teče naprej, številke tudi. Leta 1975, 30 let po drugi svetovni vojni, se je moč partizanske generacije kljub uspešnemu obračunu z liberalizmom začela krhati. Enako se danes krha moč politikov generacije, ki je prepričana, da je lastnoročno osamosvojila Slovenijo, pa četudi je niso osamosvojili politiki, ampak ljudje.

  • STA

    4. 6. 2021  |  Politika

    Tudi glavna evropska tožilka zaskrbljeno o Sloveniji: »Moje roke so zvezane«

    Evropska glavna tožilka Laura Codruta Kövesi zaplete z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev v Sloveniji spremlja z veliko zaskrbljenostjo, saj to spodkopava evropsko javno tožilstvo in zaupanje v nadzor nad sredstvi EU. "Žal sem v najhujšem možnem položaju (...) Moje roke so zvezane," je dejala v pogovoru s skupino medijev, tudi STA.

  • Za svobodo

    Svoboda, demokracija, pravni sistem, sonaravni razvoj ... vse to so v Sloveniji resno ogrožene dobrine. To je bilo v zadnjem letu povedano, napisano, izkričano že neštetokrat ... in vse kaže, da bo to treba početi še naprej.

  • Odbor, pred 33 leti

    Vsako leto v začetku junija, ko mediji spet reciklirajo »afero JBTZ«, med ženo in menoj poteka tale konfrontacija (vendarle vsakič bolj medlo kakor leto prej): »Nikoli si ne bom odpustila, da smo na Roški 1988 demonstrirali za tega ….!« »Pa saj nismo demonstrirali za Janšo iz leta 2021! Tam smo bili zaradi nas samih, nikogar drugega. Roška je bila državljanska nepokorščina – upor proti poskusu, da se demokratizacija zatre s policijo in vojsko. Ni bistveno leto, 1988/89 ali 2012/13 ali 2020/21; identiteta zatiralca se spremeni, nujnost, da se za svobodo borimo, pa ne zastara!«

  • Borut Mekina

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Politika

    Madžarsko življenje s političnimi sodniki

    Madžarski mediji so lani objavili fotografije zunanjega ministra Pétra Szijjárta, ki so ga prikazovale med preživljanjem dopusta z družino na Jadranskem morju. A ne kjerkoli, v apartmaju ali hotelu na Hrvaškem, temveč na krovu 20 milijonov evrov vredne luksuzne jahte z rahlo pretencioznim imenom Lady Mrd.

  • IK, STA

    4. 6. 2021  |  Politika

    To je slogan, ki ga je Janševa vlada izbrala za predsedovanje Evropi

    Slovenija bo Svetu Evropske unije predsedovala pod sloganom "Skupaj. Odporna. Evropa." Kot so ob tem pojasnili na vladnem uradu za komuniciranje (Ukom), so slogan izbrali kot odziv na izzive, s katerimi se spoprijema EU, in kot odgovor na vprašanja glede prihodnjega razvoja. Objavili so tudi logotip, ki po njihovem simbolizira povezanost Slovenije in EU.

  • Vse omejitve gibanja so bile protiustavne

    Vsi odloki, s katerimi je vlada omejevala gibanje – policijska ura, prepoved združevanja, prepoved prehajanja regijskih in občinskih meja –, so protiustavni! Protiustaven je tudi zakon o nalezljivih boleznih, in sicer v delu, ki določa podlago za izrekanje omejitev gibanja v času epidemij. Tako je odločilo ustavno sodišče s petimi glasovi proti trem.

  • Luka Volk

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Družba

    Krepitev domoljubja za večjo nacionalno varnost

    Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) je objavila razpis za izbiro raziskovalnih projektov Ciljnega raziskovalnega programa »CRP 2021« v letu 2021. Predmet razpisa, ki so ga pripravili v vladi in uradu predsednika države, sta izbira in sofinanciranje raziskovalnih projektov, ki bodo podpora vladi in sektorjem udeležencev razpisa v zvezi z določanjem razvojnih usmeritev in politike na posameznih področjih javnega interesa. Med številnimi temami se je znašla tudi ena, poimenovana »Mladi in domovina«.

  • Luka Volk

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Družba

    Na stiske na protestih opozarjajo tudi študenti

    Že mesec dni je na petkovih protestih prisotna Študentska fronta. Gre za samoorganizirano skupino študentov – velik del se jih je protestov udeleževal že prej –, ki bi rada opomnila tudi na težave, s katerimi se je v zadnjem letu spoprijemalo študentovstvo. Podobno kot prejšnje petke so se člani Študentske fronte tudi ob vseslovenski vstaji 28. maja zbrali pred ljubljansko univerzo. Še preden bi lahko odrinili proti Prešernovemu trgu, pa so k njim pristopili policisti.

  • Monika Weiss

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Družba

    Politikov v resnici ne zanima reševanje stanovanjske problematike mladih

    Sveže poročena A. (35) in A. (26), arhitekt in zdravnica, bivata v lastniški garsonjeri na 25 kvadratnih metrih v središču Ljubljane, ki jo je A . kupil s kreditom pred tremi leti. Sanjata, da bosta enkrat v prihodnosti lahko z novim kreditom kupila sosednje trisobno stanovanje, v katerem sama živi soseda, ki se namerava po upokojitvi odseliti iz Ljubljane. Eno sobo bi priključila svojemu stanovanju in ga tako povečala, preostanek pa bi oddajala in si z najemnino pomagala odplačevati kredit. »Ne vem, ali bo uspelo,« pravi A., ki začenja specializacijo. »A boljše ideje nimava. Na starše ne moreva in ne želiva računati, tukaj sva sama. In želiva ostati v delu mesta, od koder bova do služb lahko šla peš ali z mestnim potniškim prometom, saj nama je to pomembno.«

  • Monika Weiss

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Družba

    Ne razumejo potrebe po dostopnosti stanovanj

    Zdi se, da se politika zaveda pomena dostopnosti stanovanj, hkrati pa ga ne čuti ter ga ne zna ali ne zmore nasloviti operativno. Razlogov za to je gotovo več, nekaj bi znala biti kriv zlom s socialno politiko stare države in zgrešeno prepričanje, da lahko stanovanja ljudem zagotovi prosti trg. Nekaj morda prispeva tudi dejstvo, da generacija politikov, ki je sodelovala v procesu množične privatizacije družbenih stanovanj, preprosto ne čuti potrebe po dostopnosti stanovanj in ni dovolj motivirana, da bi odločneje posegla na to področje. Morda nekaj prispeva tudi to, da so stanovanja predvsem vprašanje družbenega razvoja in socialne politike, prvi je pri nas podrejen gospodarskemu, druga pa se je izrazito skrčila na probleme socialno ogroženih skupin.

  • Stanka Prodnik

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Kultura  |  TV

    Možina, partijski človek

    Lojze Dolinar je pred kratkim postal prvi celovški podžupan, ki pripada slovenski manjšini. Za Celovec je to velika stvar, saj gre kljub vsemu za mesto, kjer je bila mržnja do Slovencev vedno močna in trdovratna, pri čemer je treba izpostaviti, da je podžupan pri svobodnjaškem županu. No, Celovec je Celovec: tudi v očeh Avstrijcev gre za mesto za sedmimi gorami in sedmimi dolinami, zato ne gre biti prestrog.

  • Monika Weiss

    4. 6. 2021  |  Mladina 22  |  Politika

    Nepriljubljeni Vizjak

    Minister Andrej Vizjak je aprila v Tarči potrdil, da veliko zakonskih predlogov ne pripravljajo strokovnjaki ministrstva. Večinoma jih pišejo najeti zunanji kadri, »tudi gospod Pličanič«, in sicer za plačilo iz javnih sredstev.