-
21. 6. 2021 | Družba
»Epidemijo bomo lažje premagali, če bomo sodelovali strokovnjaki iz različnih strok«
"Mislim, da so takšne delitve napačne in povsem nepotrebne. Sploh v sodobnem, globaliziranem svetu se srečujemo s kompleksnimi težavami, katerih rešitev je le v sodelovanju različnih strok. Mislim, da to lepo prikaže tudi trenutna epidemija covida-19. Seveda je to v osnovi medicinski problem, a je tudi družbeni, in laže ga bomo premagali, če bomo pri tem sodelovali strokovnjaki iz različnih strok. Strokovnjaki z znanjem medicine morajo znati razložiti, kako delujejo cepiva in zakaj niso nevarna, družboslovje pa nam lahko pri tem pomaga, kako nasloviti dvomljivce in kako sporočilo o koristnosti cepljenja spraviti med čim več ljudi. Tu ima lahko vlogo tudi umetnost, kar je pokazal primer iz Italije, kjer so pripravili zelo lepe umetniške paviljone za cepljenje, ki ljudi privabljajo in dajejo pozitivno noto, upanje v prihodnost."
-
21. 6. 2021 | Politika
Veleposlanik se je vrnil na položaj
Ruski veleposlanik v ZDA Anatolij Antonov, ki ga je Rusija marca poklicala v Moskvo na posvetovanja, se je včeraj vrnil v Washington. Pred poletom je izrazil upanje, da mu bo uspelo zgraditi enakopravne in pragmatične vezi med državama. V skladu z dogovorom med njunima predsednikoma naj bi se tudi ameriški veleposlanik kmalu vrnil v Moskvo.
-
21. 6. 2021 | Kultura
Praznik glasbe bo povezal deset slovenskih mest in Istro
Slovenija se je tudi letos pridružila iniciativi Fete de la musique, ki je nastala leta 1982 v Franciji, in bo na današnji poletni solsticij praznovala glasbo v 11 mestih. Organizatorji pričakujejo več kot 80 glasbenih zasedb vseh generacij in žanrov, ki bodo nastopili na ulicah, trgih, parkih in drugih prizoriščih.
-
20. 6. 2021 | Družba
Bodite ponosni nase. In Slovenija je lahko ponosna na vas.
Lep pozdrav v ponosno Ljubljano.
-
20. 6. 2021 | Družba
V Ljubljani je včeraj potekala Parada ponosa, ki se ji je v sodelovanju s Trans mrežo Balkan letos pridružil tudi Balkanski trans-inter marš. Udeleženci so pod geslom Uprimo se zatiranju zahtevali svobodo, enakopravnost ter brezpogojno spoštovanje človekovih pravic LGBTIQ+ oseb.
-
20. 6. 2021 | Družba
FOTOGALERIJA: Tisoči v podporo pravicam LGBT+
Včeraj je v Ljubljani potekala parada ponosa v podporo človekovim pravicam in vidnosti LGBT+ oseb. Zbralo se je več tisoč ljudi. Povorka je po ljubljanskih ulicah potekala od Metelkove do Kongresnega trga, kjer so jo sklenili nagovori in glasbeni program.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Eldorado za organizirani kriminal
V obdobju vegradov, menedžerskih prevzemov, krepitve podalpskih oligarhov – to je pred približno desetimi leti – je bila javnost ogorčena nad neučinkovitostjo državnih organov. Menedžerji so prevzemali podjetja na kredit, mnogi so jih nato izčrpavali in celo namenoma potiskali v stečaj, odpuščali so delavce ter svoje kriminalno delo nadaljevali v vzporednih podjetjih. Drugi delavcem leta in leta niso plačevali socialnih prispevkov, tretji, recimo v Vegradu, so pred stečajem vsem na očeh uničevali dokumentacijo in premoženje prepisovali na sorodnike ali ga pošiljali v davčne oaze – zgodilo pa se ni nič.
-
20. 6. 2021 | Družba
»Stvari so se tako zaostrile, da se mora civilna družba bistveno bolje organizirati«
"Moje zaupanje v civilno družbo je bistveno večje kot strah pred diktaturo. A stvari so se tako zaostrile, da se mora civilna družba bistveno bolje organizirati. Ne samo tako, da skrbi za izpostavljene posameznike, da skrbi za organizacijo protestov. To je nujno. A treba je izpeljati tudi atomiziran upor vsakega posameznika. Ta je po izvedbi tako zelo enostaven, vendar tako težko uresničljiv. Toda znaki so dobri. Dobivam bistveno več pisem podpore kot grozilnih pisem."
-
20. 6. 2021 | Družba
»Za politiko so starejši nekoliko pomembnejši, ker so pač volivci«
"V tridesetih letih samostojne Slovenije smo prešli iz vključujoče družbe, kar je vodilo do poenotene odločitve za samostojnost in začetnih prizadevanj za gradnjo institucij nove države, do vedno bolj razlikovalne in izključevalne družbe, ki razlike spreminja v izključevanje tako, da se na eni strani ustvarjajo nove elite v svojih ekskluzivnih svetovih, na drugi strani pa vedno več na rob potisnjenih družbenih skupin; mladim se očita, da so neizkušeni, starejši naj bi samo zajedali zdravstveno in pokojninsko blagajno, brezposelnim in socialno ogroženim pa, da so si za svoj položaj sami krivi, ker se zanašajo zgolj na pomoč države. To je posledica uveljavljanja neoliberalne agende, ki preferira elite in socialno marginalizira revnejše. Toda za politiko so vsaj starejši nekoliko pomembnejši, ker so pač volivci. Mladi do osemnajstega leta pa niso niti volivci."
-
20. 6. 2021 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Glorjane Veber iz zbirke Razkošje.
-
20. 6. 2021 | Kultura
V prostorih Akademije za vizualne umetnosti AVA (Trubarjeva 5) Ljubljana je do 27. junija na ogled diplomska in pregledna razstava AVA013, ki vključuje razstavo dveh dodiplomskih programov, likovne umetnosti in konceptualizacije prostora, ter dela podiplomskega programa vizualnih umetnosti.
-
19. 6. 2021 | Politika
Epidemiološki ukrepi v Sloveniji niso odvisni od evropskih priporočil
Svet EU v priporočilih o usklajenem omejevanju gibanja med pandemijo covida-19 obravnava omejitve pri prehodu meja iz bolj v manj okužena območja EU.
-
19. 6. 2021 | Politika
Pahor: »Politika nima take moči, da bi močno čustveno razmajala slovensko ljudstvo«
"Vendar pa ocenjujem, da ne seže tako globoko, kot meni strankarska politika. Politika nima take moči, da bi močno čustveno razmajala slovensko ljudstvo, ni tako ultimativno močna, tako odločujoča za njihovo bivanje, kot mislijo premnogi strankarski veljaki in če imam prav, se bo to reflektiralo na volitvah."
-
19. 6. 2021 | Politika
»Janše se ne bojim, en človek ne more uničiti demokracije«
"Politika je državljane sprla kot še nikoli doslej, sovraštva v družbi še nikoli ni bilo toliko, gre za posledico politike ekstremizma, soliranja in izsiljevanja na vseh področjih, Desus je vse to tiho podpiral in je zato soodgovoren za razmere v družbi. Stranka mora zato najprej razčistiti, katere vrednote še podpira, prepričan sem, da je sposobna preživeti na daljši rok, a ne kot stranka pragmatizma, pač pa kot stranka, ki ima jasen odnos do ideoloških vprašanj."
-
19. 6. 2021 | Družba
FOTOGALERIJA: Orbanizacija Slovenije
Petkovi kolesarji so včeraj protestirali proti madžarskim prevzemom slovenskih podjetij in orbanizaciji Slovenije. Poudarili so, da Slovenija vse bolj sledi orbanizaciji tudi v nazorskih usmeritvah, pri čemer se oddaljuje od trdno vzpostavljenih demokracij in se povezuje s t. i. Višegrajsko skupino.
-
19. 6. 2021 | Politika
Hrvaška bo s 1. julijem dodatno zrahljala protikoronske ukrepe
Hrvaška bo s 1. julijem dodatno zrahljala protikoronske ukrepe, je napovedal hrvaški minister za notranje zadeve Davor Božinović. Pojasnil je, da bodo od začetka julija lahko organizirani množični dogodki brez omejitve trajanja dogodka in števila ljudi, če bodo imeli vsi udeleženci digitalna covidna potrdila.
-
19. 6. 2021 | Kultura
Poletna muzejska noč od 18. do 24. ure
Skupnost muzejev Slovenije danes zvečer prireja 19. Poletno muzejsko noč, ki je namenjena promociji muzejev in galerij ter slovenske kulturne dediščine. Letos sodeluje 76 muzejev in galerij, ki so pripravili 297 dogodkov na 158 različnih prizoriščih po državi. Za razliko od lani je tokrat več dogodkov v živo.
-
19. 6. 2021 | Kultura
V Kinodvoru Ljubljana je na ogled film Undine, ki prinaša sodobno interpretacijo mita o skrivnostni vodni nimfi: urbano pravljico o ljubezni v odčaranem svetu. Režiser Christian Petzold je navdih za film črpal predvsem iz kratke zgodbe Undine geht (1961) avstrijske pesnice in pisateljice Ingeborg Bachmann, k snemanju filma pa ga je spodbudila tudi knjiga Petra von Matta Liebesverrat: Die Treulosen in der Literatur (1989).
-
19. 6. 2021 | Kultura
Pred Lutkovnim gledališčem Maribor bo 21. junija ob 20.00 v sklopu festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru potekal skupinski literarni večer LGBTQ+, na katerem se bodo predstavili: Vesna Liponik, Eva Kokalj, Aljaž Koprivnikar, Petra Hrovatin in Tom Veber. Po branju bo sledil pogovor s pesnikom, založnikom in aktivistom Branetom Mozetičem, ki bo predstavil pesmi iz svoje zadnje pesniške zbirke Sanje v drugem jeziku. Nastopili bosta tudi Zala Kores in Julija Bratec Veleski (duo De Liri). Dogodek, ki je tudi del programa Maribor skozi rožnata očala in projekta Mavrični junij v Mariboru, bo povezovala Špela Setničar.
-
18. 6. 2021 | Politika
Izšla je nova Mladina: ELDORADO ZA ORGANIZIRANI KRIMINAL
Izšla je nova Mladina! Tokratno naslovnico je oblikoval Damjan Ilić. Več o tem, da Janševa vlada sistematično razgrajuje institucije, ključne za boj proti organiziranemu kriminalu, preberite v naslovni temi (Eldorado za organiziran kriminal). V novi številki si lahko preberete tudi intervju z nekdanjim predsednikom republike Milanom Kučanom in še mnogo več zanimivih, informativnih in poglobljenih prispevkov. Priskrbite si svoj izvod, ki je že na voljo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Uvodnik
Še zdaleč se ni zgodilo prvič, da je prišlo po razglasitvi imena kandidata za ministra (tokrat za pravosodje) do razkritja, da je oseba, ki jo je predlagal premier, neprimerna za položaj. Ta teden smo bili priča nečemu, kar se dogaja v vseh državah: razkrilo se je, da kandidatova preteklost še zdaleč ni taka, da bi ga lahko imenovali na pomembno javno funkcijo. Izvedeli smo namreč, da se je ukvarjal z veriženjem podjetij, da bi se izognil plačevanju davkov in dolgov, da je podjetje (eno od njih, veriženj je bilo več) prepisal na brezdomca, na človeka v stiski torej, ki je bil za nekaj denarja pripravljen prevzeti neko zgodbo, ki je morda niti ne razume niti mu ni mar; v stiski je človek pripravljen storiti marsikaj.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Kučan: »Razmisleki o spreminjanju meja so korak do nove vojne«
Ne, poročilo je staro že deset let in pol, ne vidim pravega razloga, zakaj bi bilo še vedno zaupno. Nenavadno pa se mi zdi, da so v vladi spoznali, da razlogov za zaupnost ni več, prav v trenutku, ko so v ugibanja o obstoju nekega domnevno neobstoječega papirja, non-paperja, vpletli slovensko vlado in njenega predsednika. Objavo mojega poročila, ki mu je naslov pritaknila vlada, sam torej razumem kot preusmerjanje pozornosti od namigov, da naj bi bila v nastanek oziroma razpečevanje non-paperja vpletena Slovenija in predsednik njene vlade. Sam nisem vojak, ne obvladam vojaške taktike, tudi slepilnih manevrov ne, a to vseeno razumem kot poskus premika pozornosti z ene točke na drugo, z enega človeka na drugega. Še enkrat. Moje poročilo je nastalo v drugem času za povsem drugačne namene. Je podpisano, ima datum. Za tisti non-paper pa sploh ne vemo, ali obstaja in kdo naj bi bil njegov resnični avtor.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
»Hudo poenostavljanje je, če bi za vladne odloke trdili, da so varovali življenje«
Že ko je bila konec leta 2018 imenovana za ustavno sodnico, je bilo jasno, da ne bo šlo za povprečno sodnico ali sodnika, čigar odločanje je mogoče najhitreje opisati s floskulo »manj je več«. To, torej njen očitno izkazani ustavnosodni aktivizem v prid človekovih pravic, pa se je najbolj jasno pokazalo v času največje stiske v zadnjih desetletjih, ki jo je družba doživela s sovpadom epidemije covid-19 in sedanje vlade. »Kaj je moja družbena funkcija? Za kaj so me izvolili sem? Da delam to, kar mislim, da je prav in pošteno. Več kot to, ne morem,« so njene besede, ki vse to morda najbolje opišejo.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Namesto strokovnjaka simpatizerka SDS
Poleg uničevanja NPU in finančnega urada smo priča tudi precej nenavadnim posegom na uradu za preprečevanje pranja denarja, torej v še eni od instituciji, ki je pomembna pri boju proti organiziranemu kriminalu.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
V času, ko vlado vodi osamosvojitveni heroj, se dogaja militarizacija Slovenije
Vrhovno sodišče je 13. maja izdalo sodbo, javna je postala šele ta teden, v kateri je potrdilo, da je Andrej Šiško kriv kaznivega dejanja ščuvanja k nasilni spremembi ustave. Šiško je bil obsojen na osem mesecev zapora, kazen pa je že odsedel. Po mnenju vrhovnih sodnikov naj bi pozival k »oboroženemu uporu« in k »uporabi oborožene sile«. Šiško torej ni bil obsojen zaradi svojih političnih stališč, ampak zaradi spodbujanja k njihovi nasilni uveljavitvi.
-
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Zgodba o neobstoječem papirju, non-paperju, diplomatski pobudi, ki ne obstaja, pa četudi je napisana, je na prvi pogled zapletena, skrivnostna, a za njo se, kar je običaj v politiki, skrivajo interesi. Slovenska izpeljava te zgodbe ima posebnost, napetosti v državah, nastalih iz nekdanje Jugoslavije, je vlada poskušala izkoristiti za notranjepolitični obračun. Pompozno je umaknila oznako zaupnosti nekemu dokumentu, ki je nastal pred več kot desetimi leti, avtor tega dokumenta pa je nekdanji predsednik Slovenije Milan Kučan. Vsa zmeda je namenjena ustvarjanju občutka, ko ni več jasno, kdo je kaj storil in kaj se za vsem skriva.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Ne. Sicer sem podpisal aneks, ampak sem ga moral. Če ga ne bi, bi me premestili brez aneksa.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Prekrškovni postopki zoper kršitelje omejitev gibanja se vendarle ustavljajo
Ko so ustavne sodnice in sodniki nedavno vse vladne omejitve gibanja za nazaj spoznali za neustavne, so hkrati tudi dejali, da že plačanih glob za kršitve omejitev gibanja ne bo mogoče zahtevati nazaj, odprti postopki pa se morajo nemudoma ustaviti in kršitelji razbremeniti. Slednje se sicer ne zgodi kar samo po sebi, pač pa je to naloga državnih organov, ki morajo to storiti po uradni dolžnosti v vsakem konkretnem primeru posebej. En tak primer imamo pred seboj.
-
18. 6. 2021 | Mladina 24 | Politika
Polni športni dogodki, maše in romanja, mrtva kultura
Epidemije je konec, nekateri ukrepi ostajajo. Ti se nanašajo predvsem na prireditvene dejavnosti, ki so trpele hude posledice v vsem času epidemije.