-
23. 6. 2025 | Kultura
Prihaja novi Woodstock? / »Ne zmagaš z bombami, zmagaš z ljubeznijo«
Veteran latino rocka Carlos Santana želi s svojim prav tako legendarnim kolegom Ericom Claptonom organizirati veliki glasbeni festival po vzoru Woodstocka, s katerim bi spodbujali mir po svetu. "Želi si isto kot jaz: dogodek, kot je Woodstock, vendar po vsem svetu," je povedal za španski časopis La Vanguardia.
-
23. 6. 2025 | Kultura
Ana Desetnica na ljubljanskih ulicah
Festival Ana Desetnica bo ponovno popestril poletno dogajanje v Ljubljani, kjer pohod po ljubljanskih prizoriščih začenja danes. Kot so zapisali v Gledališču Ane Monro, program 28. mednarodnega festivala uličnega gledališča Ana Desetnica obsega 42 predstav v izvedbi približno 150 nastopajočih. Festival bo letos gostoval v 13 mestih.
-
22. 6. 2025 | Svet
»ZDA so uničile iranski jedrski program«
V napadih na iranske jedrske objekte, ki jih je minulo noč ukazal ameriški predsednik Donald Trump, je bil uničen iranski jedrski program, je danes na novinarski konferenci dejal ameriški obrambni minister Pete Hegseth. Ob tem je pozval iranske voditelje, naj si prizadevajo za mir, poročajo tuje tiskovne agencije.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Svet
Kaj prinaša vojna z Iranom? / Netanjahujeve uresničene sanje
Izrael, natančneje njegov predsednik vlade Benjamin Netanjahu, je končno dobil priložnost za vojno z Iranom, o kateri je sanjal že pred slabimi tremi desetletji, ko je bil samo član vlade. O tem, kako se podobne želje uresničujejo, se zlahka poučimo iz novejše zgodovine, posebej ameriška ponuja v tem pogledu številne primere. Vzemimo njene poraze v Vietnamu, Afganistanu, Iraku, Libiji in Siriji. Omenimo lahko tudi »afganistanski model«, ko je leta 2001 Amerika v to državo proti talibom poslala 1200 svojih vojakov, v naslednjih dveh desetletjih pa jih je angažirala še najmanj sto tisoč.
-
22. 6. 2025 | Svet
Ameriški napad na Iran je grožnja miru v svetu
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je današnje ameriške napade na iranske jedrske objekte označil za zaskrbljujoče in nevarno zaostrovanje v regiji, ki je že tako na robu, pa tudi kot neposredno grožnjo miru in varnosti v svetu. Vpletene strani je pozval k zmanjšanju napetosti in diplomatski rešitvi konflikta.
-
22. 6. 2025 | Svet
»Vsaka država članica Združenih narodov mora biti zaskrbljena zaradi ameriških napadov na Iran«
Iranski zunanji minister Sejed Abas Aragči je ameriške napade na Iran obsodil kot nezaslišane in poudaril, da si Iran pridržuje vse možnosti za obrambo svoje suverenosti. Teheran je nato zahteval sklic izrednega zasedanja Varnostnega sveta Združenih narodov.
-
22. 6. 2025 | Svet
Netanjahu / »Trump bo najnevarnejšemu režimu na svetu odvzel najnevarnejše orožje na svetu«
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je današnje ameriške napade na iranske jedrske objekte pozdravil kot drzno odločitev, ki bi lahko bila prelomnica v zgodovini regije. Irak in palestinsko gibanje Hamas sta medtem napade obsodila kot grožnjo regionalni varnosti, poročajo tuje tiskovne agencije.
-
22. 6. 2025 | Svet
EU po napadu ZDA na Iran / »Vse strani naj naredijo korak nazaj«
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je po današnjih ameriških zračnih napadih na iranske jedrske objekte pozvala k zmanjšanju napetosti in vrnitvi k pogajanjem. K zadržanosti ter spoštovanju mednarodnega prava in jedrske varnosti pa je vpletene strani pozval predsednik Evropskega sveta Antonio Costa.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Dva leva
Strici iz ozadja so mu povedali
Ko poslušam Boruta Pahorja in desni zbor v ozadju, kako neutrudno nabijata fantazmatske zgodbe o stricih iz ozadja, mi to nekako deluje kot slabo domišljene variacije na rodbinsko sago prekmurskega pisatelja Miška Kranjca, ki se začne z opisom težav očetovstva v grešnem razmerju. Tudi Milan Kučan je Prekmurec, a zgodba je univerzalna. Ni sicer dobro preveč psihologizirati, a zdi se, da je Pahorjev glavni problem, da je bil namesto strokovne, ali vsaj tople človeške pomoči, ki je je evidentno potreben, vselej deležen zgolj (medijske) pozornosti, ki mu je odpirala areno za inflatorno prodajanje bizarnosti ali mestoma celo zavržnih idej. Pač, kjer oziroma ko stiske, frustracije in nesamozavest niso deležne (psihološke) pomoči, ampak zgolj medijske pozornosti, se klinika spremeni v vladavino.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Uvodnik
V senci napada Izraela na Iran se je za Evropo zgodil pomemben premik. Nemčija oziroma njen kancler Friedrich Merz se je namreč ta teden dokončno postavila ob bok administraciji Donalda Trumpa. To se je nakazovalo že ob Merzevem obisku pri Trumpu in tudi s še bolj vneto podporo izraelsko-ameriškemu genocidu nad Palestinci (da, to je skupen projekt Netanjahuja in Trumpa). Gojili smo tiho upanje, da je novi vodja nemške države vseeno bolj zadržan do velikih blodenj o delitvi sveta. A temeljno opozorilo glede Merza je prišlo že od nekdanje kanclerke Angele Merkel, ki je v svojem zadržanem slogu skeptično odkimavala njegovemu vzponu. Merz je bil vedno jastreb.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Družba
Plakat odstranjen, Izraelci dobrodošli
Ko se je na reklamnem mestu pri Atletskem parku Poljane v Mariboru pojavil plakat, ki opozarja, da je genocid zločin, je doživel cenzuro. Čeprav plakat ni spodbujal diskriminacije ali nestrpnosti, škodljivih dejanj, žalil prepričanj, škodil interesom ali prizadel dostojanstva človeka, so ga hitro odstranili.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Družba
Ko je v Mariboru predprejšnji vikend potekala parada ponosa, je udeležence povorke tam pričakala tudi skupina mladih, večinoma mladoletnih fantov, združenih v »domoljubno in rodoljubno gibanje« Slovenski red, ki se, kot lahko preberemo na njihovi spletni strani, »zavzema za enoten, močen in ponosen slovenski rod«. Ta skupina mladih naj bi stala tudi za napadi na Mariborko, knjigarno, ki je v zadnjem letu, odkar je pred svoj vhod prvič izobesila mavrično zastavo, doživela več homofobnih izpadov.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Družba
Živo oranžne stropne luči tovarne svetil Sijaj Hrastnik. Kultni stoli Rex znamenitega oblikovalca Nika Kralja, ki so jih serijsko izdelovali v tovarni Stol Kamnik. Ikonične stropne svetilke, ki so bile plod sodelovanja novogoriškega podjetja Meblo in italijanske oblikovalske skupine Harvey Guzzini. Iskrini barvni vrvični telefoni. Pa kavne skodelice Jugokeramika, pladnji in pločevinaste škatle podjetja Saturnus. Morda se teh ikon jugoslovanskega oblikovanja spominjate iz otroštva, iz udobja babičine dnevne sobe, poletnih počitnic pri sorodnikih ali starih fotografij družinskih praznovanj.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Politika
Kaj je stanovanje? Odgovor na to vprašanje se zdi zdravorazumski in tudi stanovanjski zakon, ki naj bi ponudil odgovor nanj, je jasen: gre za skupino prostorov, »namenjenih za trajno bivanje«. Stanovanje ni klasična investicija – kot so bančne vloge, delnice, obveznice, vezave, vlaganja v sklade ipd. –, temveč je namenjeno bivanju, uresničevanju te temeljne, življenjske potrebe posameznika, da ima dom, streho nad glavo. Prav zato slovenska ustava državi nalaga, da mora ustvarjati možnosti, »da si državljani lahko pridobijo primerno stanovanje«. To pomeni, da mora s stanovanjsko politiko to potrebo prepoznati kot javni interes – s tem v mislih pa tudi omejevati pravice, ki jih imajo lastniki stanovanj v svojem delovanju na stanovanjskem trgu.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Politika
Levica + Vesna / Koalicija prihodnosti
Že pred zadnjimi evropskimi volitvami so potekali pogovori med vladno Levico in zeleno stranko Vesna, ali bi nastopili s skupno listo na volitvah, a niso obrodili sadov. Stranki sta se na volitve podali vsaka zase, pri čemer je Levica ostala praznih rok, Vesna, ki je ponudila podporo Vladimirju Prebiliču, pa je z njim pridobila glas v evropskem parlamentu. Pogovori so potekali dalje in zdaj dozoreli do točke, da sta se stranki v torek s podpisom namere o sodelovanju zavezali k oblikovanju skupne liste na prihodnjih državnozborskih volitvah – nastala naj bi, kot je bilo slišati v torek, nova »zeleno-leva koalicija prihodnosti«.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Kultura | TV
Zakaj že imamo javno televizijo? Kaj je že njena funkcija? Da v soboto z ekstenzivnim prispevkom poroča o katoliških kolesarjih, ki so šli v Rim? Da. Zato jo imamo. Da poroča o amaterskem kolesarskem maratonu Franja v glavnem TV Dnevniku? Da, gre za super prireditev. Še Tone Fornezzi - Tof je dobil svojih 25 sekund, tako kot vsako leto. Da poroča o tem, da bo vroče? Da, tudi zato. Da poroča o tem, da so imeli tudi v Veliki Britaniji vojaško parado ob kraljevem rojstnem dnevu? Seveda, zakaj pa ne? Zanimive so nam kraljeve družine. Da poroča o nekem verskem forumu? Tudi ok. Da v tej isti sobotni oddaji Dnevnik poroča z ljubljanske Parade ponosa? To pa ne. Ne na TV Slovenija. Ta dan o tem v Dnevniku ni bilo niti novice. Ni bilo niti omembe kot »pravkar v Ljubljani poteka Parada ponosa«. So pa novico stlačili v večerna poročila, s tremi izjavicami, slabimi posnetki in brez enega samega pojasnila. Bila je, to je to. Najkrajši prispevek v Dnevniku in v Poročilih. Krajše se preprosto ne da narediti, ne gre, prav potruditi se moraš, da narediš tako hiter in nevsebinski prispevek. Tudi kamermanu je uspelo narediti posnetek, ki prikazuje gručo 50 ljudi, ne pa večtisočglave množice. Prebrali so slogan letošnje parade, posneli tri izjave naključnih in odšli domov. Da je imela govor predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič v obleki v barvah palestinske zastave? Seveda niso omenili tega. Da je bil ljubljanski župan Zoran Janković izžvižgan in da sploh ni končal govora? Tega nismo izvedeli. Da je Simon Maljevac govor zaključil z genocidom v Gazi? Tudi ne. Tudi zato, ker sploh niso povedali, da so bili govori. Pokazali so nekaj bolj izrazito oblečenih ljudi, v tem preprostem rasizmu, ki ga gojijo skupaj s SDS, da pač zadovoljijo tiste, ki se hočejo zgražati. To je vse, kar je v soboto naredila TV Slovenija.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Družba
Slovenija ne sledi dejanskemu razvoju prometa, posledice pa so krvave
Podatki Agencije za varnost prometa o nesrečah, v katerih so udeleženi e-skiroji, zbujajo skrb – število nesreč vztrajno raste. Lani so jih zabeležili 12 odstotkov več kot predlani, število huje poškodovanih pa se je v dveh letih povečalo za 29 odstotkov. Do maja letos je bilo 50 nesreč, v katerih je bilo devet voznikov huje in 35 lažje poškodovanih. Leta 2022 sta dve osebi umrli. Za številkami se skriva ranljivost otrok in mladostnikov, ki e-skiroje dojemajo preveč nedolžno. Pri tem pa v oči bodejo podatki o poškodbah.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Svet
Kaj je bil glavni razlog za kolaps električnega sistema v Španiji in nato še na Portugalskem, je Janez Janša ugotovil že 28. aprila, na dan, ko je pokleknilo električno omrežje. Ko se je preko omrežja X javljal domačemu občinstvu s kongresa Evropske ljudske stranke v Valencii, je za mrk okrivil obnovljive vire energije – domnevno preveliko odvisnost Španije od proizvodnje elektrike iz sonca in vetra. Njegova Nova24 je dan za tem v tekstu z naslovom »Danes Španija in Portugalska, jutri ostali: Kako so obnovljivi viri energije povzročili energetski mrk« za svojim voditeljem zgolj ponovila, ko je zapisala, da je energetski mrk pokazal, »kaj je končna postaja zelenega ekoludizma, ki civilizacijo potiska v vedno večjo odvisnost od obnovljivih virov energije: katastrofalni energetski mrki, dolgoročno pa uničenje vse industrije na zahodu«.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Družba
Bo Ljubljana z novim potniškim centrom končno stopila v korak s časom?
Dobra avtobusna postaja, četudi gre za arhitekturni presežek, je dobra le toliko, kolikor je učinkovito vpeta v širši sistem javnega prometa. Zato ne more obstajati v izolaciji: omogočati mora gladke, hitre in jasne povezave z drugimi prometnimi sistemi, od vlakov prek mestnih avtobusov do tramvajev, koles in pešpoti. Najboljši primeri sodobnih avtobusnih postaj so zato vselej sestavni del tako imenovanih večmodalnih vozlišč, torej prometnih sistemov, ki omogočajo enostavno in hitro prestopanje med različnimi načini javnega prevoza. Le tako lahko javni promet za potnika postane optimalnejša izbira kot avtomobil.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Svet
Ali Iran razvija atomsko bombo?
Ameriški The New York Times je 5. januarja 1995 natisnil članek z naslovom Ameriški in izraelski uradniki se bojijo, da bi Iran lahko v petih letih razvil atomsko bombo, v katerem so višji izraelski uradniki razlagali, da bi bilo nujno razmisliti o preventivnem napadu na iranske jedrske reaktorje. Takšnih podobnih naslovov in pozivov je bilo v naslednjih letih in vse do danes še nemalo – Iran je domnevno ves čas tik pred tem (»čez pet let«, ne, »čez dve leti«, morda »v samo nekaj mesecih«), da razvije jedrsko orožje. Kaj stoji za tem, pomeni Iran resno jedrsko grožnjo ali pa gre zgolj za propagando?
-
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Družba
Medtem ko je Banka Slovenije že mesece brez guvernerja (Boštjanu Vasletu je mandat potekel 8. januarja letos) in se pri izbiri kandidata nadaljuje neodgovorno merjenje moči med predsednico države in koalicijo, zlasti največjo stranko Svoboda, je bilo te dni objavljeno letno poročilo Banke Slovenije.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Družba
Švedska psihiatrinja Lotta Borg Skoglund raziskuje simptome motnje pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) pri otrocih in ženskah. Dobro ve, da so zaradi hormonov lahko izrazitejši.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Politika
»Z namenom, da se me odstrani iz političnega prostora, se me že dlje časa osebno blati in diskreditira.« Tako je Aleksandra Pivec februarja 2021 komentirala hišno preiskavo, ki so jo pri njej doma izvajali kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada. Preiskovali so sume oškodovanja denarja EU pri projektu Strateško razvojno inovacijsko partnerstvo Turizem (SRIPT) v letih 2017/2018, ki ga je izvajala Turistično-gostinska zbornica Slovenije z zunanjimi sodelavci, med katerimi je bila tudi ona.
-
22. 6. 2025 | Družba
»Še nikoli ni imelo tako malo tako vulgarnih ljudi v rokah tako velike moči«
"V znanstvenih krogih že zelo dolgo poteka debata, kako popularizirati znanost in komunicirati o vsebinah, povezanih s podnebnimi spremembami. Znanstveniki se sprašujejo, kaj so storili narobe in kako bi morali komunicirati, da bi bili slišani. Mislim, da osnovni problem ni v komunikaciji. Znanstveniki dokaj dobro opozarjajo na to, kaj se dogaja z našim planetom. Osnovni problem je, da znanost pač ni edini dejavnik, ki določa družbo. Ni niti blizu dominantnemu dejavniku. Dominantni dejavnik so ekonomski interesi, ki trenutno niso v prid večini. Zelo malo ljudi odloča o zelo veliko usodah. Mislim, da še nikoli ni imelo tako malo tako vulgarnih ljudi v rokah tako velike moči. In ti ljudje ne bodo nosili posledic svojih odločitev, vsi drugi jih bomo."
-
21. 6. 2025 | Svet
»Če želimo sedanjo ameriško politiko razumeti, je nujno, da trumpizem ločimo od Trumpa«
"Če želimo sedanjo ameriško politiko razumeti in se nanjo racionalno odzvati, je nujno, da trumpizem kot predsedniško doktrino ločimo od kapric in eskapad samega Trumpa in ga obravnavamo kot preostale sodobne zunanjepolitične doktrine sveta. Ameriški dekalog in njihovo razumevanje ogrožanja evropske tradicije in demokracije sta lahko priročni orodji za vseevropsko in nacionalno streznitev in določitev osnovnih smernic bodočega geopolitičnega, strateškega, ekonomskega in tehnološkega razvoja."
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Družba
Pred letom dni je evropska komisija podpisala dogovor z Belgijo, da bo država od komisije odkupila 23 poslovnih stavb v evropski četrti v Bruslju, kjer so vse najpomembnejše evropske institucije. Približno 25 odstotkov pisarniških površin bodo preuredili v stanovanja in s tem zagotovili okoli 75 tisoč kvadratnih metrov novih stanovanjskih površin. Leta 2024 je bila povprečna velikost najetega stanovanja v Belgiji 97 kvadratnih metrov, to pomeni, da bo ta projekt ustvaril 773 povprečnih belgijskih stanovanj, in če bo šlo vse po načrtih, se bodo prvi stanovalci vanje vselili leta 2028. Belgijska država bo v to vložila dve milijardi evrov, s tem zneskom bo poravnala stroške nakupa in prenove stavb ter spremembe njihove namembnosti. Vodje projekta v Bruslju si želijo, da bi tako hkrati oživili evropsko četrt, ki zdaj ob koncih tedna in med prazniki deluje kot mesto duhov, saj so tam samo pisarne, redkokdo pa v njej živi. Belgija ima sicer že dolgo zgodovino preurejanja starih, nezaželenih pisarniških prostorov v stanovanja, rešitev pa se je izkazala za kar uspešno.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Ekonomija
Že nekaj časa velja, da bo srečanje 32 članic Nata v Haagu zadnji teden junija 2025 prelomno. Svet se vse bolj približuje tretji svetovni vojni. Oblaki se gostijo, oborožitveni stampedo in vojni izdatki se povečujejo, vojni konflikti se stopnjujejo. Vse bliže so spopadi velikih sil, porazdeljene so tudi vloge sovražnih sil osi. ZDA so v središču teh dogajanj. V Washingtonu že dolgo načrtujejo veliki spopad za omajano prevlado sveta, nepredvidljivi Trump je zgolj predvidljiv zaključek tega procesa. Toda vojne se nikoli ne končajo, kot so načrtovane. ZDA bodo v njih dokončno izgubile hegemonistično pozicijo, Evropa bo ponovno doživela usodo razpadajoče celine. Ekonomske posledice oborožitvene tekme so vedno kratkoročna prevara, stroški vojn so vedno večji od koristi miroljubne koeksistence držav. Toda o tej ekonomski soodvisnosti nihče več ne govori. Politično-ekonomski partnerji so se iz ekonomskih konkurentov prelevili v politične nasprotnike in vojaške sovražnike. Žrtvovanje masla za topove se zdi neizbežno.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Žive meje
»Lastniki kapitala ne ustvarjajo nobene vrednosti.«Poskusite izreči ta stavek v kateremkoli slovenskem okolju, pa vas bodo gledali, kot da ste padli z lune. Zveneli boste kot zanikovalci holokavsta ali flat-eartherji, odtujeni od realnega sveta. V Sloveniji smo se skozi desetletja tako globinsko prepojili s kapitalistično propagando, tolikokrat smo slišali Pečečnikove zgodbe o pogumu podjetnikov in pipistrelovske grožnje z begom kapitala, da smo povsem izgubili sposobnost razumevanja ekonomskih osnov. Obveljalo je prepričanje, da lastniki »iz nič« ustvarjajo delovna mesta in blaginjo. Nobenega dvoma torej ni o tem, da vsi dobički pripadajo njim, ki so vložili »svoj denar«, ki so torej »tvegali«, da bi nam ubogim nevednežem prinesli službe. Podelili smo jim celo svetniški naziv »delodajalci«, spletni marketing pa jim pravi »ustvarjalci« (creators ali makers). Nič čudnega, da pri iskanju novih proračunskih virov redko slišimo predloge za višjo obdavčitev kapitala in se namesto tega ves čas pogovarjamo o razbremenitvah in spodbudah za premožne. Ti presežki so vendarle njihov lasten dosežek.
-
20. 6. 2025 | Mladina 25 | Kolumna
Če je že vsak posameznik sestavljen iz dveh delov, sebičnega in solidarnega, ni čudno, da se na dva ali več polov rade razdelijo družbe. Polarizacija je lahko produktivna in spodbuja razvoj; če je pretirana, pa družbo omrtviči in obnori, v skrajnem primeru pa potisne v državljansko vojno.