• IK, STA

    10. 8. 2020  |  Politika

    Poslanci DeSUS pričakujejo odstop Aleksandre Pivec z mesta predsednice stranke

    Poslanska skupina DeSUS predsednici stranke Aleksandri Pivec, s katero se je danes sestala, predlaga takojšen in nepreklicen odstop z vrha stranke. Če tega ne bo storila, svetu DeSUS predlagajo, da ji izreče nezaupnico. DeSUS je pod vodstvom Aleksandre Pivec postala stranka afer, česar poslanci ne morejo sprejeti, pravi vodja poslanske skupine Franc Jurša.

  • Oštro.si

    10. 8. 2020  |  Svet

    Janša nima prav, na Poljskem ni najmanj nasilja nad ženskami v EU

    »Poljska je država z najnižjo stopnjo nasilja nad ženskami v Evropski uniji,« je 26. julija tvitnil predsednik vlade Janez Janša. Na katerem viru je temeljila ta trditev, v kabinetu predsednika vlade niso pojasnili.

  • IK, STA

    10. 8. 2020  |  Politika

    Aleksandra Pivec bo morala danes račune položiti tudi svoji stranki

    Ministrica za kmetijstvo in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec, ki se je znašla pod plazom očitkov zaradi nejasnosti pri plačilih ob gostovanjih po Sloveniji, bo račune polagala tudi svoji stranki. Pojasnila danes pričakuje poslanska skupina, iz katere za zdaj ni čutiti podpore predsednici, zadnjo besedo pa je pričakovati na organih stranke.

  • IK, STA

    10. 8. 2020  |  Družba

    RTV Slovenija po številu ur lastnega programa v evropskem vrhu

    Na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) v analizi zaposlenih in primerjavi z drugimi tovrstnimi ustanovami ugotavljajo, da so po številu ur proizvedenega lastnega programa na zaposlenega v evropskem vrhu. Kot so navedli za STA, skoraj tri četrtine programa predstavlja lastna produkcija, število zaposlenih pa se v zadnjih letih znižuje in je letos okoli 2250.

  • DK, STA

    10. 8. 2020  |  Politika

    Premier bo predlagal predčasne volitve

    Libanonski premier Hassan Diab bo danes vladni ekipi predlagal naj razpiše predčasne volitve. Po uničujoči eksploziji v pristanišču, ki je v torek terjala življenja več kot 150 ljudi ter prek 6000 ranjenih, brez strehe nad glavo pa je ostalo več sto tisoč ljudi, se namreč krepi pritisk na vlado, ki ji številni pripisujejo odgovornost za tragičen dogodek.

  • IK, STA

    10. 8. 2020  |  Politika

    Tudi v Slovenskih Konjicah nasprotujejo Štajerski vardi

    Župan občine Slovenske Konjice Darko Ratajc je s podžupanom ter občinskimi svetniki izrazil nasprotovanje morebitni organizaciji tabora Štajerske varde v njihovi občini. V izjavi so zapisali, da uniformirani pripadniki te in ostalih paravojaških skupin v občini niso zaželeni. Podobno so že pred tem sporočili v Ormožu in Slovenski Bistrici.

  • DK, STA

    10. 8. 2020  |  Svet

    V Parizu obvezne zaščitne maske tudi na prostem

    V Parizu je od danes zjutraj obvezno nošenje zaščitnih mask ponekod na prostem, kjer se zbira večje število ljudi. Maske je treba nositi na tržnicah, nabrežju Sene in v več kot sto ulicah. Niso pa obvezne ob nekaterih priljubljenih turističnih znamenitostih, kot so Eifflov stolp, Elizejske poljane in slavolok zmage. Maske so obvezne kljub vročinskemu valu, zaradi katerega se bodo temperature povzpele do okoli 35 stopinj Celzija.

  • DK, STA

    10. 8. 2020  |  Politika

    Aretirali prodemokratičnega lastnika časopisa

    Zaradi suma kršenja novega zakona o nacionalni varnosti je policija v Hongkongu danes aretirala medijskega magnata Jimmyja Laija. Policija je na Twitterju sicer le sporočila, da je zaradi suma kršenja zakona aretirala sedem ljudi, ni pa navedla imen, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Aretiranim osebam, ki so stare med 39 in 72 let, med drugim očitajo zarotništva s tujo državo. Preiskava še poteka.

  • DK, STA

    10. 8. 2020  |  Politika

    Bo cepivo res na voljo že do konca leta?

    Evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides je včeraj dejala, da bi lahko bilo cepivo proti covidu-19 na voljo že do konca letošnjega leta. Imajo namreč dobre kazalnike glede razvoja, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

  • Muskovi kiborgi

    Ambiciozne vizije Elona Muska – prvega moža podjetja Tesla, »ki želi umreti na Marsu, a ne ob pristanku« – ne poznajo meja. Po njegovi zaslugi bo morda človeštvo prebivalo na Marsu, avtomobili ne bodo več potrebovali voznikov, hromi bodo shodili, slepi bodo spregledali, skratka: Musk bo človeštvo odrešil trpljenja. Ali pa ne. Pri njegovih napovedih revolucionarnih tehnoloških inovacij nikoli ni povsem jasno, ali gre za pretirano podjetne, prazne obljube, ali pa za načrte z dejanskimi zmožnostmi za uresničitev. Ena takšnih napovedi, pri kateri smo lahko precej skeptični, je tehnologija, ki jo razvija Muskovo podjetje Neuralink. Gre za nevrotehnološko podjetje, v katero je Musk vložil 100 milijonov ameriških dolarjev, njegovo poslanstvo pa je že vse od ustanovitve leta 2016 zavito v oblak skrivnosti. Prejšnji teden ga je Musk – vsaj delno – predstavil javnosti, nadaljnje podrobnosti sledijo konec meseca. V grobem naj bi šlo za napredni vsadek v naših možganih oziroma, po Muskovih besedah, za »vmesnik med možgani in računalnikom, ki bo človeku omogočal, da ostane v koraku s časom z napredno umetno inteligenco«.

  • Danes je nov dan

    10. 8. 2020  |  Družba

    Abecedarij svobode govora: manira

    V javnem prostoru smo vsak dan bombardirani z rasizmom, seksizmom, nesramnostmi, opolzkostmi in ostalimi sovražnostmi. Ko beremo anonimne komentarje na spletu – ali Twitter objave predsednika ZDA –, se zdi, da je svoboda govora le še pravica užaliti. Med bojem proti sovražnemu govoru je levica pristala, da je njena primarna zahteva civiliziran in kulturen govor. Sentimentalno pogrešamo Clintona, celo Busha in se spominjamo, kako korektna je bila pravzaprav Ljudmila Novak. 

  • IK, STA

    10. 8. 2020  |  Svet

    Prihaja ameriška različica Evrovizije

    Tekmovanje za pesem Evrovizije je eden najbolj gledanih dogodkov na televiziji, med mednarodno prepoznavne glasbene izvajalce je v preteklosti denimo izstrelilo tudi skupino ABBA, sicer pa je Evrovizija znana po tem, da gre pri nastopih bolj za spektakel in manj za glasbo. A priljubljenosti šova ne gre zanikati, zato bo prihodnje leto bo v ZDA prvič potekala tudi ameriška različica, naslovljena The American Song Contest, na kateri se bodo za zmago pomerili solo izvajalci, dueti ali skupine z do šestimi člani iz vseh 50 ameriških zveznih držav.

  • Damjana Kolar

    10. 8. 2020  |  Kultura

    Tedenski napovednik kulturnih dogodkov

    Priporočamo premiero skupnega in skupnostnega luftballetta Vlada Repnika Gotvana z naslovom Poslednja skušnjava, razstavo fotografij Andreja Lamuta z naslovom Mnemosis, Letni Kinodvor na Kongresnem trgu s projekcijami filmskih klasik, projekt Bauhaus na obisku avtorjev Tanje Devetak in Eduarda Čehovina, Srcozlom, kolektivni projekt uporabnikov in uporabnic Instagrama, ki so imeli, imajo, ali pa sumijo, da bodo imeli zlomljeno srce.

  • Pia Nikolič

    7. 8. 2020  |  Mladina 32  |  Kultura

    Nezaželena kultura

    V Ljubljani zmanjkuje prostora za kulturno in umetniško produkcijo. Potem ko so morali raznoliki ljubljanski kulturniki in umetniki zapustiti prostore na Kersnikovi 4, v nekdanji Tobačni tovarni in nekaterih drugih stavbah, v katerih so delovali, zdaj iz ateljeja izseljujejo še vsestransko umetnico Emo Kugler, prejemnico nagrade Prešernovega sklada in zlate ptice.

  • Lara Paukovič  |  foto: Uroš Abram

    7. 8. 2020  |  Mladina 32  |  Kultura  |  Portret

    Damijan Kracina, kipar, ki je okrasil Metelkovo in Narodno galerijo

    Poznate tisto floskulo »ta knjiga vam bo spremenila življenje«? Damijan Kracina (1970) se lahko domisli ene, za katero ne bi mogli ravno reči, da mu je spremenila življenje, ga je pa vsaj usmerila k študiju kiparstva: Umetnost: pogovori z mojstrom, knjiga o delu začetnika modernega kiparstva Augusta Rodina, ki jo je po pogovorih s kiparjem napisal Paul Gsell. »To malo knjižico sem po naključju našel na neki podstrehi in jo prebral na mah. Posebej sem si zapomnil odlomek, v katerem Rodin podrobno opisuje pot svetlobe po grškem kipu. Osupnilo me je, kako se je sposoben tako poglobiti v povsem preprost, tridimenzionalen objekt.«

  • Uredništvo

    9. 8. 2020  |  Politika

    Šarec: »Zaman je izgovarjanje strank, ki so šle v vlado, da so morale, ker sem odstopil«

    Predsednik LMŠ in nekdanji premier Marjan Šarec je včeraj na Facebooku objavil zapis, v katerem je komentiral aktualno dogajanje na domačem političnem parketu, med drugim se je obregnil ob izolski napad na žvižgača Ivana Galeta, protivladne proteste in poudaril, da je največ, kar državljani lahko storijo, da se udeležijo volitev. "Zaman so vsi drugi napori, če na dan volitev rečemo, da so vsi isti in itak nima smisla. Ja, zelo preprosto je to. Gospe Popolne in gospoda Popolnega pa ne v politiki, ne na drugih področjih družbe ne boste našli," je zapisal Šarec.

  • IK, STA

    9. 8. 2020  |  Družba

    Kako bo jeseni potekal šolski pouk?

    Ljubljana, 8. avgusta - Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je za STA dejala, da je še prezgodaj napovedovati, po katerem od predvidenih scenarijev se bo jeseni začel pouk, saj se bodo verjetno epidemiološke razmere še spreminjale. Upa pa, da bodo po šolah uspeli individualno omejevati izbruhe, da ne bi bilo treba povsod spreminjati poteka pouka.

  • Uredništvo

    9. 8. 2020  |  Politika

    Pivec: »Nikoli se nisem poistovetila z desno politično opcijo«

    "Ne morem reči, da sem politično neopredeljen človek. Težave sem imela z vstopom v desnosredinsko koalicijo, saj sem, kar se tiče ideologije, veliko bolj levo usmerjena. Nikoli se nisem poistovetila z desno politično opcijo. Sem pa, kar se tiče izvajanja vsebin, izredno pragmatična, poleg tega pa lojalen partner. Če smo se zavezali, da bo DeSUS svoje koalicijske obljube izpolnil, delam v smeri tega, da bomo to tudi naredili. To je zame edina zaveza. V tem kontekstu je treba biti korekten koalicijski partner. To pa ni nobena simpatija ne do Janeza Janše ne do kateregakoli koalicijskega partnerja, ampak moja profesionalna zaveza in odnos do dela. Fotografija z Logarjem, ki jo je sam objavil, pa ni čisto nič drugega kot popoldansko srečanje na domačem terenu, kjer je bil gost. Ne gre za nobeno simpatijo ali posebno naklonjenost."

  • Uredništvo

    9. 8. 2020  |  Družba

    »V prvi vrsti bi bilo smiselno precepiti ljudi v zdravstvu, oskrbi starejših in policiji«

    "V prvi vrsti bi bilo smiselno precepiti ljudi, ki so v prvih bojnih vrstah – v zdravstvu, oskrbi starejših, policiji. Če bo cepivo učinkovito tudi pri starejših, je smiselno čim prej precepiti ta del populacije. Če bo cepivo pri teh skupinah manj učinkovito, kot je to pri gripi, pa je bistveno, da se precepijo vsi tisti, ki z ranljivimi populacijami prihajajo v stik."

  • Uredništvo

    9. 8. 2020  |  Kultura

    Nedeljska poezija #27

    V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Marka Kravosa iz zbirke Kot suho zlato.

  • IK, STA

    8. 8. 2020  |  Svet

    Komisarka Sveta Evrope poziva Poljsko k izpustitvi LGBT+ aktivistke

    Komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović je danes pozvala k izpustitvi aktivistke za pravice LGBT+ skupnosti, ki so jo pridržali poljski policisti zaradi protestne akcije. Zaradi pripora so se v petek zvečer v Varšavi zbrali številni protestniki, policija je pridržala 48 aktivistov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

  • Lara Paukovič

    7. 8. 2020  |  Mladina 32  |  Družba

    Enakopravnost

    Equality (enakopravnost). Black Lives Matter (življenje temnopoltih šteje). I Can’t Breathe (ne morem dihati). Freedom (svoboda). How Many More (koliko še). Enough (dovolj). Takšna in podobna sporočila v podporo gibanju Black Lives Matter (BLM) na dresih nosijo košarkarji 22 moštev iz lige NBA. Med njimi sta tudi Dallas Mavericks, v katerem igra Luka Dončić, in Miami Heat, moštvo Gorana Dragića. Igralci so lahko sami izbrali, katerega izmed 29 sloganov bodo nosili na dresu, zato imajo košarkarji v posameznem moštvu na dresih različne besede. Toda košarkarji Dončićevega moštva Dallas Mavericks so se odločili, da bodo svoja prizadevanja za rasno pravičnost izkazali tudi tako, da se bodo poenotili in na dresu vsi nosili isto besedo: equality (enakopravnost). Vsak neameriški igralec njihovega moštva je dobil možnost, da jo prevede v svoj materni jezik – za to so se odločili Dončić, Latvijec Kristaps Porzingis, Portoričan J. J. Barea in Nemec Maxi Kleber. Tako Dončić nekaj prvih pokoronskih tekem sezone igra s slovensko besedo ’enakopravnost’ na hrbtni strani dresa, ki je zamenjala njegov priimek – če se bo odločil, da slogan obdrži tudi v nadaljevanju, pa bo zapisana pod njegovim priimkom in njegovo številko 77.

  • Kdo bo prevzel odgovornost, če obsojenec, ki potrebuje zdravljenje, umre v zaporu?

    S. N. je goljuf. Lahko bi rekli nepoboljšljiv goljuf, ogoljufal je na desetine Slovencev, nekaj sto evrov tu, nekaj tisoč evrov tam in kazni so se seštevale. V ljubljanskem zaporu zdaj prestaja 16-letno kazen, od katere je slabo polovico že prestal, zoper njega pa poteka več kazenskih postopkov, zaradi katerih bi se utegnila kazen še nekoliko podaljšati. S. N. pa je tudi bolan, njegovo zdravstveno stanje je resno, to pravijo zdravniki, ne gre za še eno od goljufij, s katero bi si rad utrl pot na svobodo.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    7. 8. 2020  |  Mladina 32  |  Dva leva

    Vzvratnih trideset let

    »Gospod predsednik, ali nikoli pozneje ni bila več potreba, da bi vendarle Slovenci stopili skupaj in kakšno stvar skupaj, v političnem smislu, premaknili? …«
    »Izrek je nekako folkloren. ’Fantje na vasi so stopili skupaj pod lipo in se dogovorili’ je lahko fraza, če ni povedano, na čem stopiti skupaj.«

  • IK, STA

    8. 8. 2020  |  Družba

    FOTO: Protivladni protesti in skrb za stanovalce domov za starejše

    Petkovi protivladni protesti so bili znova najbolj množično obiskani v prestolnici, kjer so tokrat v ospredje postavili skrb za stanovalce domov za starejše ob pojavu okužbe z novim koronavirusom. Izrazili so nasprotovanje namestitvam starejših v zabojnike.

  • IK, STA

    8. 8. 2020  |  Politika

    Gale ovadil Počivalška

    Izpostavljeni uslužbenec Zavoda za blagovne rezerve Ivan Gale, žvižgač, je po poročanju Pop TV na tožilstvo vložil ovadbo zoper ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška ter direktorja zavoda Tomija Rumpfa. Očita jima negospodarno rabo javnih sredstev ob večmilijonskem poslu za dobavo zaščitnih mask s podjetjem Hmezad TMT.

  • IK, STA

    8. 8. 2020  |  Politika

    Podporniki Janševe vlade napadli Galeta

    V Izoli je včeraj potekal protest proti korupciji in županu. Na protestni shod je prišel tudi Ivan Gale, ki je povedal, da bo prišel v vsako občino, kjer se bo zgodila korupcija. Televizija Slovenija je v informativni oddaji Odmevi poročala tudi o prerivanju, do katerega je prišlo med njihovim snemanjem izjave žvižgača in izpostavljenega uslužbenca Zavoda za blagovne rezerve Ivana Galeta. Pred tem je pristopila skupina moških, nekateri so bili oblečeni v modro-rumene majice z napisi Podpiram vlado Janeza Janše. Vodil jih je izolski občinski svetnik iz vrst SDS Leopold Žlogar.

  • Gregor Kocijančič

    8. 8. 2020  |  Svet

    »Glasbe ne moreš snemati zgolj vsaka tri do štiri leta in pričakovati, da bo to dovolj«

    Milijarder Daniel Ek, izvršni direktor platforme za pretakanje glasbe Spotify, ki je te dni prišla tudi na naš trg, glasbenike poziva, naj v duhu časa ustvarjajo kot po tekočem traku. V nedavnem intervjuju je razglabljal o tem, da se bodo morali glasbeniki prilagoditi trgu, da »glasbe ne morejo snemati zgolj vsaka tri do štiri leta in pričakovati, da bo to dovolj«.

  • Danes je nov dan

    8. 8. 2020  |  Družba

    Tradicionalna pravica do nasilja

    Poljski pravosodni minister Ziobro je pretekli teden napovedal predlog odstopa od Istanbulske konvencije, ki jo je označil za “feministični izum, ki želi upravičiti homoseksualno ideologijo" in ogroža “tradicionalne družinske vrednote”.  Ziobrova poteza je konsistentna z delovanjem nedavno ponovno izvoljenega odprto homofobnega predsednika Andžeja Dude, ki je odgovoren za razmah gonje nad LGBT+ skupnostjo na Poljskem.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    7. 8. 2020  |  Mladina 32  |  Uvodnik

    Jesen

    Dnevi slabega vremena so dober opomin, kako bistveno v času koronavirusa na naše življenje in druženje vpliva vreme. Poletje je nekakšno lepše obdobje epidemij, čas, ko se nekako še da vsaj ustvariti vtis normalnosti, ljudje se lahko družijo in srečujejo na prostem, v lokalih, sprehodih itd. Jeseni se bo vse spremenilo. Druženje ostaja zanemarjen vidik v času epidemije, a je izjemno pomemben, hkrati pa tudi vir širjenja okužbe. A druženja ni mogoče ustaviti in preprečiti – lakota po njem je tako huda že zdaj, ko ga je še mogoče nekako, na prostem ali pa v intenzivno zračenih prostorih, razmeroma normalno izpeljati.