-
16. 10. 2019 | Družba
Poleg poglobljenih člankov Mladina slovi tudi po slikovitih ilustracijah in drugih vizualnih podobah, zato smo prisotni tudi na družabnem omrežju Instagram. Vabimo vas, da nam sledite na spletnem naslovu www.instagram.com/mladina_tednik oziroma nas v Instagramovem iskalniku najdete pod imenom @mladina_tednik .
-
16. 10. 2019 | Družba
V Pritličju bodo v solidarnosti z ljudmi severne in vzhodne Sirije danes in prihodnji dve sredi organizirali dogodek, na katerem bodo sodelovale aktivistke, novinarke, profesorice in prevajalke knjige Revolucija v Rožavi, ki je letos izšla pri založbi ČKZ. V duhu tematike pa bo jutri v Ljubljani tudi protest z naslovom STOP vojaški agresiji nad Rojavo.
-
16. 10. 2019 | Kultura
Ali se kakovost filmske glasbe res slabša?
Italijanski skladatelj Ennio Morricone opaža, da je kakovost filmske glasbe v zadnjih letih vse slabša. Včasih je bilo za filmsko glasbo namenjenega dosti več denarja, zdaj pa se po njegovem mnenju z njim varčuje s pomočjo sintetizatorjev, zato je filmska glasba "pogosto slaba ali manj zanimiva", je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA povedal Morricone. Za dosežke v filmski glasbi je prejel vrsto nagrad, med drugim dva zlata globusa, nagrado grammy in evropsko filmsko nagrado ter oskarja za življenjsko delo.
-
15. 10. 2019 | Družba
Nenavadno naročilo je prišlo iz Rusije. Neki didžej je hotel posneti pesem z življenjskimi modrostmi v različnih jezikih. Besedila je poslal uporabniku Berlinvoice v Nemčijo, ki je napisano posnel v delu svojega enosobnega stanovanja, ki je zvočno izoliran, posnetke je obdelal in jih poslal nazaj v Moskvo. Za pol ure dela je zaslužil 15 evrov. »Lep zaslužek za pol ure dela,« pravi 24-letnik, ki je zaposlen pri eni od radijskih postaj.
-
15. 10. 2019 | Družba
Agrokorju skoraj 54 milijonov evrov visoka kazen
Agencija za varstvo konkurence je Agrokorju zaradi nepriglasitve koncentracije ob prevzemu kostelske polnilnice vode Costella izrekla globo v višini 53,9 milijona evrov, odgovorni osebi pa 5000 evrov globe. Oba sta že napovedala vložitev zahteve za sodno varstvo, zato odločba še ni pravnomočna.
-
15. 10. 2019 | Svet
Spoznajte letošnje Nobelove nagrajence
S 7. oktobrom se je začel teden razglasitev Nobelovih nagrad. Izmed šestih kategorij so najprej razglasili dobitnike nagrade za medicino, nato fiziko, kemijo, književnost, mir in nazadnje za ekonomijo.
-
15. 10. 2019 | Svet
Priljubljena ameriška otroška televizijska oddaja Sezamova ulica (Sesame Street) se bo tokrat lotila problematike drog. Mami junakinje Karli bodo namreč pripisali odvisnost od opiatov. Karli se je seriji pridružila pred nekaj meseci kot lutka v rejništvu. Sedaj bo razkrila razlog za to - materino odvisnost od drog.
-
15. 10. 2019 | Družba
Delujoči v kreativnih industrijah smo pogosto izpostavljeni nespoštljivemu odnosu naročnikov. Mnogim se zdi smotrno, da najamejo profesionalca/-ko, potem pa sami izbirajo barve, prestavljajo elemente in preizprašujejo tipografijo. To je približno tako, kot da bi najeli geodeta, potem pa mu svetovali, kam naj se postavi, da bo boljše izmeril parcelo.
-
15. 10. 2019 | Politika
Sova prijavila sum izdaje tajnih podatkov
Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) je včeraj državnemu tožilstvu in policiji naznanila "znane in neznane storilce" zaradi suma storitve več kaznivih dejanj izdaje tajnih podatkov. Medtem pa je poslanec SD Matjaž Nemec prosil zakonodajno-pravno službo DZ za mnenje o tem, ali je Knovs upravičen do podatkov Sove o kadrovskih zadevah.
-
15. 10. 2019 | Družba
Prvi semafor za pešce in kolesarje, ki buljijo v mobilne telefone
V Zagrebu so minuli teden postavili prvi semafor, namenjen pešcem in kolesarjem, ki so pred prečkanjem ceste zatopljeni v svoje mobilne telefone. Semafor sveti na pločnik tik pred prehodom za pešce. Postavili so ga v okviru kampanje Dan brez mobilnih telefonov v prometu, ki je namenjena izboljšanju prometne varnosti.
-
15. 10. 2019 | Politika
Franc Kangler: Mi se ne delimo na leve in desne, mi se delimo na poštene in pravične
"Mi ne dovolimo, da nas delijo na prvo in drugorazredne. Mi se ne delimo na leve in desne, mi se delimo na poštene in pravične". (Franc Kangler, nekdanji mariborski župan, na protestnem shodu Rešimo Slovenijo na Prešernovem trgu, ki ga je organizirala slovenska desnica)
-
15. 10. 2019 | Kultura
Letos kar dve dobitnici nagrade booker, kljub temu, da tega pravila ne dovoljujejo
V Londonu so včeraj zvečer britansko literarno nagrado booker, podelili kar dvema avtoricama: Margaret Atwood za roman The Testaments in Bernardine Evaristo za pripoved z naslovom Girl, Woman, Other. Čeprav pravila podeljevanja nagrade ne dovoljujejo delitve, so se člani komisije po peturni razpravi odločili, da si bosta 50.000 britanskih funtov in častni naziv razdelili dve zmagovalki.
-
15. 10. 2019 | Kultura
Bi prepoznali takšno Ljubljano?
V Galeriji S na Ljubljanskem gradu bodo 16. oktobra ob 18.00 odprli fotografsko razstavo z naslovom (Ne)Znana, ki je nastala v sodelovanju z revijo National Geographic Slovenija. Na razstavi se predstavljajo Branko Čeak, Domen Pal in Jože Maček, kustos razstave pa je Arne Hodalič, urednik fotografije pri reviji National Geographic Slovenija.
-
14. 10. 2019 | Politika
Štrukelj Kovšci: Je za vabilo na pogovor k vam potrebno, da si član desne stranke?
V celoti objavljamo pismo, ki ga je na predsednika Državnega sveta Alojza Kovšco naslovil sindikalist Branimir Štrukelj, podpisan kot državni svetnik. Slednji se med drugim sprašuje, ali je za vabilo na pogovor k predsedniku DS potrebno, da shod vsaj soorganizirajo desne in še bolj desne politične stranke.
-
14. 10. 2019 | Politika
Protibegunski zakon o tujcih razveljavljen!
Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o tujcih. »Iz ustaljene ustavnosodne presoje, sodne prakse ESČP ter SEU izhaja, da pravice iz 18. člena Ustave ni mogoče omejiti. Poseg vanjo je nedopusten. Zato sta drugi stavek drugega odstavka in tretji odstavek 10.b člena ZTuj-2 v neskladju z 18. členom ustave in ju je ustavno sodišče razveljavilo.« Tako so med drugim v obsežni odločbi zapisali ustavne sodnice in sodniki.
-
14. 10. 2019 | Svet
Evropa odobrila državno pomoč nemški letalski družbi ...
Condor je nemška letalska družba, nekoč del Lufthanse, ki jo je med letoma 2000 in 2004 postopoma kupila britanska potovalna družba Thomas Cook. Sedež ima v Frankfurtu in upravlja 42 letal. Thomas Cook je prejšnji mesec zaradi več kot dve milijardi evrov dolga končal v prisilni poravnavi, zato je prizemljitev grozila tudi Condorju. A se je v postopek vmešala nemška vlada, ki je napovedala, da bo družbo rešila. In bila je uspešna.
-
14. 10. 2019 | Družba
Romski svetniki že vse od februarja bojkotirajo Svet romske skupnosti – krovni in državni organ, kjer Romi sami odločajo o svojih zadevah. Moti jih, da ta organ že vse od ustanovitve obvladuje eno romsko društvo, en klan, v bistvu ena romska družina. In dokler bo tako, v svetu ne bodo sodelovali.
-
14. 10. 2019 | Svet
Špansko vrhovno sodišče za katalonske voditelje dosodilo od 9 do 13 let zapora
Špansko vrhovno sodišče je danes devetim od 12 katalonskih voditeljev, ki jim je sodilo zaradi njihove vloge v poskusu odcepitve Katalonije od Španije, dosodilo med devet in 13 let zapora. Obsojeni so vstajništva in zlorabe javnih sredstev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
-
14. 10. 2019 | Družba
Ministrstvo za okolje in prostor bo danes predstavilo predlog novega stanovanjskega zakona. Ta bo po napovedih med drugim prinesel zamenjavo neprofitne najemnine s stroškovno, državne garancije za stanovanjska posojila, javno najemniško službo in spremembe pri upravljanju večstanovanjskih stavb.
-
14. 10. 2019 | Družba
Slovenski državljan za hrano zapravi 1400 evrov na leto
Povprečen Slovenec je lani za prehrano porabil 152 kilogramov sadja, 126 kilogramov žit, 117 kilogramov zelenjave, 93 kilogramov mesa, 67 kilogramov krompirja, 34 kilogramov belega sladkorja, 11 kilogramov jajc in kilogram medu. Za hrano potrošnik v povprečju nameni približno 1400 evrov letno, od tega okoli 350 evrov v gostinskih obratih.
-
14. 10. 2019 | Svet
Na Poljskem slavila populistična desnica
Vladajoča konservativno-populistična stranka Zakon in pravičnost je glede na delne izide na nedeljskih parlamentarnih volitvah na Poljskem osvojila 49,3 odstotka glasov. Daleč za njo je na drugem mestu opozicijska Državljanska koalicija (KO) z 22,3 odstotka podpore.
-
14. 10. 2019 | Svet
Na svetu že več kot 820 milijonov lačnih in podhranjenih
Bliža se svetovni dan hrane, ki ga obeležujemo 16. oktobra. Letos poteka pod geslom "Naša dejanja so naša prihodnost. Z zdravim prehranjevanjem za svet brez lakote", s katerim Svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO) opozarja na dve ključni težavi na prehranskem področju: debelost in naraščajočo lakoto v svetu.
-
14. 10. 2019 | Svet
Tvit za milijon dolarjev (juanov)
V petek, 4. oktobra, je luč sveta ugledal zdaj že izbrisani tvit, ki je še dodatno napel odnos med velesilama Kitajsko in Združenimi državami. Ne, tokrat za kontroverzno izjavo ne stoji tviteraški prvak ZDA Donald Trump, pač pa Daryl Morey, menedžer NBA moštva Houston Rockets. Za razliko od Trumpovih žaljivih, lažnih, paničnih in kričečih tvitov je bil ta pravo nasprotje. Morey je v tvitu ("fight for freedom, stand with Hong Kong") namreč izrazil podporo protestnikom v Hong Kongu in s tem užalil Kitajsko, ki ligi NBA prinaša vsako leto večje zneske.
-
11. 10. 2019 | Mladina 41 | Družba
V ponedeljek, 30. septembra, je minilo 1600 let (oziroma 1599 let) od smrti sv. Hieronima, učenjaka, ki ga katoliška cerkev časti kot prvega prevajalca celotnega Svetega pisma v latinščino. Zanimivo je, da je sv. Hieronim morda povezan z našimi kraji, saj se je – kot je zapisal sam – rodil leta 347 v Stridonu, mestu, ki leži »na meji med Dalmacijo in Panonijo«. Znano je še, da so to mesto že v času njegovega življenja porušili Goti, da je bilo oppidum, kar je bila v pozni antiki splošna oznaka za urbano utrjeno naselje, vendar njegova točna lokacija ni znana.
-
14. 10. 2019 | Kultura
Nocoj bo znan dobitnik bookerja, med nominiranci tudi Margaret Atwood
V Londonu bodo danes, 14. oktobra razglasili letošnjega dobitnika literarne nagrade booker, ki je vredna 50.000 britanskih funtov. V ožjem izboru za nagrado so Margaret Atwood, Salman Rushdie, Chigozie Obioma, Lucy Ellmann, Elif Shafak in Bernardine Evaristo. Salman Rushdie je nagrado prejel že leta 1981, leta 2000 pa je bila nagrajena tudi Margaret Atwood.
-
14. 10. 2019 | Svet
3D-tiskalnik natisnil umetno meso v breztežnostnem prostoru
Ruskim astronavtom na Mednarodni vesoljski postaji je kot prvim uspelo, da so s pomočjo 3D-tiskalnika prišli do mesa. "Gre za majhen grižljaj za človeka, a velik za človeštvo," je besede prvega človeka na Luni izpred 50 let parafraziral Jusef Khesuani iz ruske družbe 3D Bioprinting Solutions, kjer so napravo izdelali.
-
14. 10. 2019 | Kultura
Prihaja TV serija Mi, otroci s postaje Zoo
Pod okriljem nemške produkcijske hiše Constantin in Amazona nastaja TV serija Mi, otroci s postaje Zoo. Nadaljevanko, ki jo bo sestavljajo osem epizod, bodo v režiji Philippa Kadelbacha posneli po istoimenskem kultnem avtobiografskem delu Christiane F. iz leta 1978, v katerem opisuje pretresljivo življenje najstniških odvisnikov v Berlinu.
-
14. 10. 2019 | Družba
Norman Ohler: ZDA so se naučile veliko od tretjega rajha
"Žal je pač dejstvo, da so se ZDA naučile veliko od tretjega rajha, seveda ne v pozitivnem smislu. Lahko bi dejali, da so ZDA v smislu uporabe drog z več vidikov današnji četrti rajh." (Avtor knjige Popolna omama: Droge v tretjem rajhu Norman Ohler v intervjuju za MMC o zgodovini vloge mamil v času nacizma in danes)
-
14. 10. 2019 | Družba
Bakterija, ki uničuje oljčnike
Sezona obiranja oljk je pred vrati. Kmalu bomo lahko na istrskih cestah opazili traktorje, ki bodo obrane plodove prepeljali do najbližjih oljarn. Žal pa take sreče, kot jo imajo naši oljkarji, nimajo pridelovalci iz italijanske regije Apulije.
-
13. 10. 2019 | Družba
To ni šesto veliko izumrtje, to je prvo iztrebljenje!
To ni šesto veliko izumrtje, to je prvo iztrebljenje, v svojem eseju piše okoljski zgodovinar Justin McBrien. Čeprav pri tem iztrebljenju sodelujemo vsi, naša odgovornost ni enako porazdeljena. Večina ljudi ima na to malo vpliva. Vpliv pripadnikov srednjega razreda v bogatih državah je precejšen, vendar je v veliki meri posledica sistema, ki so ga vzpostavili koncerni, v Guardianu piše George Monbiot.