-
2. 12. 2019 | Politika
Pahor: »Ustavni sodniki naj svoje spore rešijo brez naše pomoči«
Predsednik republike Borut Pahor je v oddaji Politično na TV Slovenija spregovoril o poročilu Knovsa o zapletih pri arbitraži. Dejal je, da "samo poročilo koristi državi, ker ugotavlja, da ni bilo nobenih navodil države glede sodelovanja med arbitrom in agentko". Ker pa lahko sosednja država ali kdo tretji vzame iz poročila le, kar mu koristi, ta hip Sloveniji ni koristilo, je dodal.
-
2. 12. 2019 | Politika
"Klerikalizem se tu kaže kot tradicionalna katoliška mizoginost tako do žensk, ki hočejo odločati o sebi, predvsem pa do žensk ustvarjalk, ki se zavedajo sebe in svojega ustvarjalnega sveta, ki mislijo in zato odločajo o sebi. Naši klerikalci hočejo vračanje v preteklost, njihov ideal je Slovenija pred letom 1941. Hočejo pohlevne in poslušne ženske, posebno pri spolnosti in odločanju o reprodukciji! Na ukročenih ženskah stoji klerikalna tradicija; svobodne in ustvarjalne so sovražnice.
-
2. 12. 2019 | Politika
Ko želi skrajna desnica nagovoriti sredinske volivce
Novi sopredsednik skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) Tino Chrupalla je člane stranke pozval, naj v prizadevanjih, da bi nagovorili tudi sredinske volivce, uberejo zmerno politiko. Nove volivce je po njegovih besedah mogoče nagovoriti le na razumen način in s prepričljivo vsebino. Stranko pa želi, kot je dejal, pripraviti na vstop v vlado.
-
2. 12. 2019 | Kultura
Ljubljanski festival nagradil film o ljubezni med slikarko in njeno portretiranko
Letošnji 35. festival LGBT filma se je 30. novembra končal s podelitvijo rožnatih zmajev. Tega si je po mnenju občinstva prislužil francoski film Portret mladenke v ognju, mednarodna žirija pa je med igranimi celovečernimi filmi nagradila film Nož v srce. Tudi letos rožnatega zmaja za kratki slovenski film zaradi premalo prijav niso podelili.
-
2. 12. 2019 | Svet
»Več desetletij je človeška vrsta bila vojno proti planetu in zdaj planet vrača udarec«
Uničujoči učinki globalnega segrevanja, ki ogrožajo ljudi, so odziv narave na napade nanjo, je včeraj posvaril generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Dan pred začetkom globalne podnebne konference v Madridu je pozval, naj se "vojna proti naravi" konča.
-
29. 11. 2019 | Družba
Da smo sredi podnebne krize, ni nič novega. V začetku novembra je 11 000 znanstvenikov opozorilo, da bodo klimatske spremembe povzročile nepredstavljivo trpljenje, pred nekaj dnevi pa je celo Jeremy Clarkson priznal, da globalno segrevanje obstaja. No, in včeraj je Evropski parlament sprejel resolucijo o razglasitvi podnebnih in okoljskih izrednih razmer. Razglasitev krize je simbolična in bo povzročila spremembe le, če bo vodila k takojšnjim in odločnim ukrepom!
-
2. 12. 2019 | Svet
Tudi Slovenijo je v petek zajela potrošniška mrzlica. Natančnih podatkov koliko so kupci zapravili pri nas sicer ni, imajo pa natančnejše številke na drugi strani Atlantika. V ZDA so kupci na t.i. črni petek, dan velikih popustov, zgolj na spletu zapravili kar 7,4 milijarde dolarjev. Gre za rekordno številko, ki jo je omogočil tudi skok transakcij, opravljenih prek mobilnih telefonov, analizo Adobe Analytics povzema francoska tiskovna agencija AFP.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Politika
Kje je univerzalni otroški dodatek?
Ministrica za delo Ksenija Klampfer je poleti na tiskovni konferenci presenetila z napovedjo javne razprave o univerzalnem otroškem dodatku, ki naj bi ga prejemali vsi otroci. »V mesecu septembru bomo začeli z intenzivno javno razpravo, da bi otroški dodatki postali univerzalni temeljni dohodek. Razpravo bomo opravili na način, da bomo vanjo vključili tako strokovno kot laično javnost in nevladne organizacije. Želeli bi si doseči širši družbeni konsenz s ciljem, da bi socialno politiko lahko ločili od družinske politike.«
-
2. 12. 2019 | Kultura
Dnevi slovenskega filma v Srbiji
Od 2. do 9. decembra bodo v Beogradu potekali peti Dnevi slovenskega filma. Svečano odprtje bo 6. decembra s filmoma, ki predstavita težave bivanja v dvoje (Raj, 2019, r. Sonja Prosenc in Mitja Ličen) in težke okoliščine, v katerih danes mladi iščejo svoj prostor pod soncem (Ne bom več luzerka 2018, r. Urša Menart). Na ta dan bodo ob 19.30 odprli tudi razstavo v počastitev 100. letnice rojstva Franceta Štiglica, ki jo je pripravila Špela Čižman iz Slovenske kinoteke.
-
1. 12. 2019 | Družba
V Sloveniji je vse težje najti družine, ki bi se odločale za rejništvo ...
Vse težje je najti ljudi, ki bi se odločali za rejništvo, opažamo pa porast otrok, ki potrebujejo to pomoč, je na Ravnah na Koroškem opozorila Borislava Repotočnik iz ravenske enote Centra za socialno delo Koroška.
-
1. 12. 2019 | Svet
Greta bo zaradi potovanja z jadrnico zamudila začetek podnebne konference
V ponedeljek se bo z vrhom voditeljev v Madridu začela letošnja globalna podnebna konferenca. Med predsedniki držav in vlad pa ne bo mlade švedske aktivistke Grete Thunberg, ki bo takrat najverjetneje še plula čez Atlantski ocean. Obalo naj bi sicer dosegla v prvi polovici prihodnjega tedna.
-
1. 12. 2019 | Svet
ZDA bodo Hrvaški podarile 84 oklepnikov
Podpredsednik hrvaške vlade in minister za obrambo Damir Krstičević je potrdil, da je Hrvaška sprejela ponudbo ZDA o donaciji 84 oklepnikov znamke Bradley. Oklepniki bodo prispeli na Hrvaško v letih 2020 in 2021, Hrvaška pa bo morala za njihovo posodobitev vložiti med 168 in 252 milijonov dolarjev.
-
1. 12. 2019 | Svet
Sodišče Evropske unije (EU) je maja 2014 odločilo, da imajo posamezniki pod določenimi pogoji pravico zahtevati izbris podatkov, ki se v brskalnikih pojavijo, ko vpišemo njihovo ime. To pravico je dobil tudi nemški državljan, ki je leta 1982 na ladji Apollonia na Karibih ranil več oseb, dve od njih pa ubil.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Politika
Ko so se na začetku tega leta v Knovsu, parlamentarni komisiji za nadzor tajnih služb, odločili za preiskavo incidenta iz leta 2015, ko je hrvaška obveščevalna služba posnela pogovor med zaposleno na MZZ Simono Drenik in arbitrom Jernejem Sekolcem, je nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk opozoril, da bi bilo dobro, če bi v Sloveniji izhajali »iz osnovnih dejstev in ne bi dovolili, da ta zgodba o prisluškovanju postane neko veliko vprašanje, ker si Hrvaška želi prav to. To so značilni balkanski triki, ki jim Slovenija ne sme nasedati.«
-
30. 11. 2019 | Družba
»Prsni vsadki absolutno niso za vse življenje«
Nihče ne ve, koliko zapletov s prsnimi vsadki je v Sloveniji. Naša sogovornica Marija je neurejenost področja izkusila na lastni koži. Večkrat.
-
30. 11. 2019 | Družba
Zaradi neplačila so ji zarubili mačko
Mačka divje pasme serval se je pred dnevi znašla na javni dražbi, ker njena lastnica pri veterinarski kliniki ni poplačala 400 evrov dolga. Vrednost mačke ocenjujejo na 3700 evrov, so poročali slovenski mediji, ki pa obenem izpostavljajo vprašanje, kako je mogoče, da lahko domači ljubljenček postane predmet izvršbe.
-
1. 12. 2019 | Kultura
100 let Kuda praznujejo brez lastnega prostora
KUD letos obeležuje 100 let delovanja v javno dobro, desetletja odprtosti za pobude in ustvarjanje različnih skupin in posameznikov (neuveljavljenih, depriviligiranih, robnih), desetletja bogate medgeneracijske dejavnosti in vztrajne nepokorščine zapovedanim smernicam različnih oblasti. Z obeleženjem okrogle obletnice, bi se KUD rad oddolžil in zahvalil vsem obiskovalcem, ustvarjalcem in drugim sodelavcem, ki so desetletja vztrajali v KUDovem kulturnem, ustvarjalnem in socialnem krogu.
-
30. 11. 2019 | Družba
»Madžarska ne bo sodelovala v tej homoseksualni floti«
Izbor za Pesem Evrovizije bo prihodnje leto potekal brez Madžarske. Čeprav uradnega pojasnila za zdaj ni, naj bi se Madžari za to potezo odločili, ker naj bi bilo tekmovanje preveč povezano z gibanjem LGBTQ+, kar ni po godu homofobni Orbanovi vladi in Orbanovim medijem.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Politika
Zdaj je jasno, zakaj 38-letni maroški državljan, ki naj bi bil pred časom posilil dve dekleti, ni bil izgnan iz države, ko je prišel iz zapora, kar bi pomenilo, da vsaj omenjenih kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost ne bi mogel storiti. Nekdanji prosilec za azil se lahko za to, da je ostal v Sloveniji, dejansko zahvali vladi Janeza Janše. Sliši se populistično in protislovno, saj gre za vodilno slovensko protibegunsko stranko.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Uvodnik
V sredo je parlamentarni odbor za zdravstvo obravnaval in sprejel predlog zakona o zdravstvenem zavarovanju, ki ga je sicer poleti v obravnavo vložila Levica, zakon pa je v izhodišču predvideval transformacijo sedanjega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja nazaj v javni sistem in uvedbo solidarnostnega sistema, torej lestvice, po kateri bi – poenostavljeno – bogatejši plačevali več, revnejši manj, revni pa nič.
-
30. 11. 2019 | Kultura
360 kratkih filmov in 12 celovečercev
V Ljubljani bo od 2. do 8. decembra potekal 16. mednarodni festivala animiranega filma Animateka, na katerem bodo prikazali 360 kratkih animiranih filmov in 12 celovečercev, retrospektiva pa bo posvečena baltskemu animiranemu filmu. Festival bodo v Kinodvoru odprli s programom kratkih animiranih filmov, v okviru katerega bodo obeležili spomin na Rosta, žiranta Animateke leta 2015 ter izborom kratkih filmov letošnjih žirantk in žirantov.
-
29. 11. 2019 | Politika
Premier Marjan Šarec bo s sklicem seje Sveta za nacionalno varnost na temo zaostrenih odnosov med Knovsom in Sovo počakal do ugotovitev ustreznih organov. Kot je odgovoril predsedniku republike Borutu Pahorju, ki ga je pozval k sklicu seje razširjene sestave sveta, ta v tem trenutku ni smiselna, saj bi utegnila spolitizirati to telo.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Politika
Poljska kuhinja Janševih evroposlancev
Poljska je eno od ključnih žarišč desnega populizma v Evropi, pod ultrakonservativno in katoliško usmerjeno vlado pa je nedavno storila korak v novo skrajnost. Najmočnejša koalicijska partnerica, stranka Zakon in pravičnost, je podprla predlog zakona, ki spolno vzgojo mladostnikov v šolah enači s pedofilijo.
-
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Politika
Šmarca je majhno, obcestno naselje v Kamniku. V krajevni skupnosti živi okoli 1500 občanov. Vas ima cerkev, športno društvo in seveda tudi prostovoljno gasilsko društvo. Med občani Šmarce je dandanes najbolj znan predsednik vlade Marjan Šarec, med gospodarskimi družbami, ki imajo v Šmarci svoje mesto, pa je najpomembnejša Menina. Menina je podjetje svetovnega slovesa, v katerem izdelujejo krste. V francosko-italijanskem, ameriškem, avstrijskem ali nemškem dizajnu jih prodajajo po vsej Evropi. Kakšen poznavalec lokalnih razmer bi si celo upal reči, da prenekateri starši iz Šmarce pomislijo, da bi bilo zaradi bližine tovarne Menina morda dobro, če bi imel sin lesarsko izobrazbo.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Družba
Kaj o problematiki poteka kanalizacije po vodovarstvenem območju pravijo strokovnjaki?
Ljubljana je sredi projekta nadgradnje sistema ravnanja z odpadno vodo, ki sega tudi zunaj meja mestne občine. Dodanih naj bi bilo 130 kilometrov novih kanalizacijskih vodov. Načrtujejo, da bodo na Centralno čistilno napravo Ljubljana v Zalogu priključili večino gospodinjstev, ki imajo bodisi greznice bodisi so odvisna od čistilne naprave na Brodu, ki je zaradi rasti poselitve v severozahodnem delu Ljubljane že danes premajhna za vse potrebe. Prav tako naj bi odpadna voda v Zalog pritekala tudi iz sosednjih občin Medvode in Vodice. Čistilna naprava na Brodu bo v sklopu tega projekta ukinjena in spremenjena v zadrževalni bazen za odpadno vodo, tega pa naj bi z dolgim cevovodom povezali z Zalogom. Ta cevovod, zloglasni kanal C0, bo med Brodom in Ježico prečkal strogo varovano vodovarstveno območje, pod katerim podzemni tok reke Save napaja največjo ljubljansko vodarno v Klečah. To pa v zadnjih mesecih sproža vse več negodovanja in opozoril o grozeči ekološki katastrofi. Morebitno puščanje kanala zaradi nepredvidenih mehanskih poškodb bi namreč lahko ogrozilo enega najboljših vodnih virov v Evropi, kjer lahko neoporečna voda do pip še vedno priteče brez kakršnekoli predhodne obdelave.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Politika
Nekoč je bil Lev Kreft politik. V mladih letih je bil predsednik Zveze socialistične mladine Jugoslavije, a so ga s tega položaja hitro odstavili. Dlje je zdržal na položaju podpredsednika slovenskega državnega zbora, vendar je kmalu ugotovil, da ni najuspešnejši politik. Zato je raje odšel na univerzo in tam že leta predava estetiko in filozofijo umetnosti. Zase pravi, da je levičar. In dodaja, da je v resnici še huje. Ima se za levičarja in marksista. Je tudi član izvršilnega odbora mednarodne zveze za filozofijo športa.
-
29. 11. 2019 | Družba
Ne le v ZDA, tudi pri nas upada število brezposelnih oseb. In ne le v ZDA, tudi pri nas se politika trka po prsih s tem dejstvom. ZDA so dosegle najnižo točko brezposelnosti v zadnjih 70 letih, mi pa smo se vrnili v čas tik pred krizo, torej dobrih deset let v preteklost, in se bližamo najnižji stopnji brezposelnosti v kratki zgodovini države, tj. 4,1 %.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Politika
Ali naj milijarderji sploh obstajajo?
Ni kaj, ameriški milijarderji se zelo, zelo, zelo bojijo senatorke Elizabeth Warren in senatorja Bernieja Sandersa – v nedeljo je namreč predsedniško kandidaturo napovedal milijarder Michael Bloomberg, deveti najbogatejši človek na svetu (po reviji Forbes), medijski magnat in nekdanji župan New Yorka. Tudi nesebični rešitelj, filantrop. Leta 2011 je dal brutalno razgnati protestnike, ki so se zbrali v parku Zuccotti. Zdeli so se mu sanitarno tveganje.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Družba
Ko uradni medicini spodleti oziroma zdravnikom z uveljavljenimi znanstvenimi postopki ne uspe ugotoviti, kaj so pravi vzroki in učinkovite rešitve za naše fizične ali psihične tegobe, se ljudje v obupu obrnemo k alternativam: od akupunkture prek homeopatije, zeliščnih zvarkov in bioresonance do različnih oblik komplementarne oziroma alternativne medicine, ki so vedno samoplačniške in navadno ogromno stanejo. Pogosto so tudi nekoliko vprašljive, saj se nemalokrat dotikajo vraževerja, karme, (kvazi)psihoterapije, newageevske magije, tretjih očes, čaker, avričnih obročev, misticizma in različnih nevidnih sil, svoje zdravilske pristope pa utemeljujejo z nenavadnimi ugotovitvami psevdoznanstvenih raziskav. Ena takšnih, ki zajema skoraj vse našteto, je P.E.C.A., metoda komplementarne medicine, ki sta jo pred skoraj tridesetimi leti razvila zakonca Alenka in Matjaž Rupert. »Z možem sva leta 1992 slišala glasbo univerzuma. Takrat so se nama odprle osebne sposobnosti za pomoč ljudem, ki so v energijskih stiskah,« v pogovoru za Mladino pojasni Alenka Rupert, v zdravilskih krogih znana tudi kot Aruna. Podjetje zakoncev Rupert – P.E.C.A. International, d. o. o. – je ena najuspešnejših komplementarno-medicinskih ustanov pri nas: na leto v povprečju ustvari skoraj 350 tisoč evrov prihodka, v lasti pa ima štiri nepremičnine.