• IK, STA

    14. 3. 2019  |  Politika

    Tajani: Mussolini je naredil tudi nekaj dobrih stvari

    Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani znova razburja s svojimi izjavami o fašizmu. Za italijansko radijsko postajo je dejal, da je fašistični diktator Benito Mussolini "naredil tudi nekaj dobrih stvari". V odzivu na kritike je dejal, da se z njegovimi izjavami manipulira. "Preden je (Mussolini) razglasil vojno celemu svetu, (...) je naredil tudi nekaj dobrih stvari, da je zgradil infrastrukturo v naši državi," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal za Radio24. "Nisem fašist in nikoli nisem bil. Vendar če smo iskreni - zgradil je ceste, mostove, zgradbe in športna poslopja," je še povedal predsednik parlamenta iz Evropske ljudske stranke (EPP).

  • Darja Kocbek

    14. 3. 2019  |  Svet

    Koliko so skupaj vredni tehnološki baroni in kako zmanjšati njihovo moč

    Ameriška demokratska senatorka Elizabeth Warren je na shodu v okviru svoje kampanje za predsedniško mesto v ZDA napovedala, da se bo v primeru izvolitve zavzela za razdelitev tehnoloških velikanov Amazon, Facebook in Google na manjše neodvisne družbe. Profesor Robert Reich v kolumni v Newsweeku piše, da se je prva ameriška »zlata doba« začela konec 19. stoletja z vrsto inovacij (železnico, proizvodnjo jekla, črpanjem nafte) in dosegla vrh z velikanskimi koncerni pod vodstvom »roparskih baronov« med katerimi so JP Morgan, John D. Rockefeller in William H. Vanderbilt. Odgovor na to je bila ukinitev monopolov na področju železnice, nafte in jekla.

  • AS, STA

    14. 3. 2019  |  Svet

    Je Hrvaška res oboroževala islamske skrajneže v Bosni?

    Minister za varnost Bosne in Hercegovine (BiH) Dragan Mektić je obtožil Hrvaško, da so njeni obveščevalci skušali tajno oboroževati skupine islamističnih skrajnežev v BiH in s tem podprli trditve hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović o več tisoč skrajnežih, ki naj bi iz BiH grozili celotni regiji Zahodnega Balkana, poroča STA.

  • AS, STA

    14. 3. 2019  |  Družba

    Ste včeraj opazili Facebookov mrk?

    Včeraj se je ameriški gigant Facebook soočal z več problemi naenkrat. Uporabniki socialnih omrežjih od 17. ure naprej niso mogli dostopati do nobene od štirih glavnih Facebookovih aplikacij, Facebooka, Instagrama, Whatsappa in Messengerja. Hkrati se je po poročanju medijev družbeno omrežje znašlo sredi kriminalistične preiskave pod nadzorom ameriških zveznih preiskovalcev glede deljenja podatkov o uporabnikih s tehnološkimi podjetji.

  • IK, STA

    14. 3. 2019  |  Svet

    Britanski parlament glasoval proti brexitu brez dogovora

    Britanski parlament se je včeraj na osrednjem glasovanju s 321 glasovi proti 278 izrekel proti temu, da bi Združeno kraljestvo iz Evropske unije (EU) kadar koli izstopilo brez dogovora. To glasovanje odpira pot za vložitev prošnje za preložitev brexita. Britanska poslanska zbornica je pred tem z dopolnilom spremenila originalni predlog, ki ga je vložila premierka Theresa May. Tako so na končnem glasovanju potrdili, da "poslanska zbornica zavrača izhod Velike Britanije iz Evropske unije brez ločitvenega dogovora in okvirja za prihodnje odnose".

  • Uredništvo

    14. 3. 2019  |  Družba

    Naslovnica jutrišnje Mladine: Je zemlja v k**cu?

    Avtor naslovnice je Uroš Abram, več pa si preberite jutri v novi Mladini. #Mladina11 

  • Damjana Kolar

    14. 3. 2019  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote

    Tokrat priporočamo premiero nove slovenske opere Milka Lazarja koda L na libreto Eve Kraševec, ki je nastala po navdihu knjige Fragmenti ljubezenskega diskurza francoskega filozofa Rolanda Barthesa, razstavo Nike Autor z naslovom Osrečite sebe in družino, ki je nadaljevanje projekta Obzornik 62 iz leta 2015, koncert švedskega indie pop tria Peter Bjorn and John, ki bo predstavil osmi album Darker Days.

  • Uredništvo

    13. 3. 2019  |  Družba

    Napad na ljubljanske prostore LGBTQ+ organizacije

    V okno prostorov Društva DIH (Enakopravni pod mavrico) je včeraj (v torek, 12. marca) okoli 18. ure neznani storilec z veliko silo vrgel kamen. Kamen je pristal v notranjosti pisarn, kosi stekla pa so se razleteli po prostoru. V tem času sta bili v prostoru dve osebi, ki v napadu nista bili poškodovani.

  • Darja Kocbek

    13. 3. 2019  |  Svet

    Venezuela je nov primer finančnega imperializma ZDA

    Svetovalec za nacionalno varnost ZDA John Bolton je bankam, ki poslujejo z vlado venezuelskega predsednika Nicolasa Madura, zagrozil s sankcijami in ponovil, da ZDA Madura ne priznavajo več, ampak priznavajo začasnega predsednika Juana Guaidoja. »ZDA opozarjajo tuje finančne ustanove, da se bodo soočile s sankcijami, če bodo opravljale nezakonite transakcije v korist Nicolasa Madura in njegove skorumpirane mreže. ZDA Maduru ne bodo dovolile, da krade premoženje venezuelskega ljudstva,« je po poročanju STA dejal Bolton.

  • Uredništvo

    12. 3. 2019  |  Družba

    Napadeni: Strehovčevo nesodelovanje je tiho priznanje, da so zapisi na 24kul.si zelo sporni

    Državno tožilstvo je 4. marca umaknilo obtožnico zaradi javnega spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti zoper direktorja zavoda Kul.si in lastnika spletnega portala 24kul Tadeja Strehovca. Napadeni v zapisu so zato podali javno izjavo, saj je Strehovec v obrambo navajal tehnične razloge in ni hotel imenovati storilca, čeprav je izrecno povedal, da zanj ve. "Sodišče tako ne bo moglo presojati, ali so neresnični, zaničevalni, žaljivi in razčlovečujoči zapisi na Strehovčevem portalu o zagovornicah_kih ustavnih pravic do svobodnega odločanja o rojstvu otrok razpihovanje sovraštva ali ne," so v javnem pismu zapisali Eva Gračanin, Katja Sešek, Tiva Vlaj, Tanja Rener, Mojca Kovač Šebart, Tina Mahkota, Ana M. Sobočan, Jasna Mažgon, Linn Julian Koletnik, Mateja Vilfan, Marjeta Mencin Čeplak, Mitja Blažič, Andreja Hočevar, Tova Per Peterka in Heidi Pungartnik.

  • Uredništvo

    12. 3. 2019  |  Družba

    Se boste v petek udeležili shoda za prihodnost? Natisnite si transparent! 

    V petek, 15. marca, bodo mladi po vsem svetu stavkali za podnebje. Boj za okolje je boj za njihovo prihodnost. Več v članku Vsi smo Greta v aktualni Mladini, poiščite pa tudi mestne plakate TAM-TAM po Ljubljani. Spodaj jih objavljamo, če jih želite deliti ali natisniti (pdf datoteko si lahko naložite tu). Več o mestnih plakatih TAM-TAM pa si lahko preberete na tej spletni povezavi (Mesto in plakat). 

  • Damjana Kolar

    13. 3. 2019  |  Kultura

    Igra intimnih spletk, ujeta v ljubezenski trikotnik

    V Stari dvorani SNG Maribor bodo 15. marca ob 20.00 premierno uprizorili dramo po romanu Henryja Jamesa Krila golobice iz leta 1902. Ameriški pisatelj Henry James (1843-1916), ki velja za enega najpomembnejših predstavnikov realizma v književnosti 19. stoletja, je svetovno literaturo zaznamoval z deli, kot so Američan, Portret neke gospe in Ambasadorji. Prvo slovensko dramsko adaptacijo romana je režiral Matjaž Berger, ki je leta 2009 v novomeškem Anton Podbevšek Teatru režiral tudi Jamesov roman Portret neke gospe.

  • IK, STA

    12. 3. 2019  |  Politika

    Sekretar na mesto ministra

    Vodenje ministrstva za okolje in prostor se obeta državnemu sekretarju Simonu Zajcu, ki ga na položaj predlaga SMC. Po mnenju prvaka stranke Mira Cerarja bo zagotovil kontinuiteto dela odhajajočega ministra Jureta Lebna (Mladinin intervju z Lebnom si lahko preberete na tej povezavi). Da je Zajc trenutno optimalna izbira, meni tudi premier Marjan Šarec. Novega okoljskega ministra sicer čakajo številni izzivi.

  • Odgovornost, da sovražni govor za zdaj ostaja nereguliran, nosi stranka SD

    Sovražni govor in širjenje lažnih novic, predvsem na spletu, sta vedno resnejši težavi, s katerima se posamezne države spoprijemajo bolj ali manj uspešno. Kako je s Slovenijo?

  • Damjana Kolar

    12. 3. 2019  |  Kultura

    Manj konvencionalni načini likovnega izražanja

    V Galeriji sodobne umetnosti Celje bodo 15. marca ob 19.00 odprli skupinsko razstavo Osm, na kateri se bodo s pretežno slikarskim deli predstavili: Nevena Aleksovski, Ivana Bajec, Nina Čelhar, Simon Kocjančič, Nez Pez, Miha Perne, Zoran Pungerčar in Leon Zuodar. Kustosinja razstave: Maja Antončič.

  • Darja Kocbek

    11. 3. 2019  |  Družba

    Urne kazalce bomo prestavljali še do leta 2021

    V EU zadnjo nedeljo v tem mesecu zagotovo ne bomo zadnjič prestavili urnih kazalcev na poletni čas. Če bo sprejet predlog, ki so ga v evropskem parlamentu potrdili poslanci odbora za promet in turizem, bo v EU prestavljanje ure dvakrat na leto ukinjeno šele leta 2021. Države, ki se bodo odločile ohraniti sedanji poletni čas, bodo urne kazalce zadnjič premaknile za eno uro naprej zadnjo nedeljo marca 2021. Države, ki se bodo odločile ohraniti sedanji zimski čas, pa bodo urne kazalce zadnjič premaknile za uro nazaj zadnjo nedeljo oktobra 2021. Evropska komisija je predlagala ukinitev premikanja urnih kazalcev že letos.

  • Dominik Šik Vukovič

    11. 3. 2019  |  Svet

    Nogometni Julian Assange

    Konec leta 2015 je na spletu zaživela spletna stran Football Leaks, kjer so skrbniki domene objavili nekaj pretresljivih novic o nečednostih, ki se dogajajo v nogometnem svetu. Od tedaj je Football Leaks z objavo številnih zaupnih dokumentov poskrbel za nelagodje mnogih nogometnih akterjev, tako igralcev, kot tudi klubskih funkcionarjev, odvetnikov, trenerjev, agentov, predstavnikov za odnose z javnostmi itd. Organi pregona so dolgo iskali odgovorne ljudi, ki stojijo za spletno stranjo, 16. januarja letos pa so na podlagi evropskega pripornega naloga v Budimpešti aretirali Ruia Pinta.

  • Žana Erznožnik

    11. 3. 2019  |  Družba

    Bo Facebook izpolnil obljubo in postal dober tudi za blaginjo ljudi?

    Ko na ulici uzremo nasilje, se pogosto obrnemo stran. Ker lahko. Ker je tako najlažje. Čeprav ni prav. Tega Facebookovi moderatorji ne morejo. Pregledovanje in brisanje objav, ki niso v skladu s Facebookovimi pravili, ni najenostavnejše delo. Kljub temu pa letni zaslužek moderatorja v Phoenixu, kjer domuje Cognizant, znaša le 12 odstotkov povprečnega letnega zaslužka »navadnega« Facebookovega delavca.

  • Damjana Kolar

    11. 3. 2019  |  Kultura

    Od zgodb o ženskah do rusko-sovjetske zgodovine

    Na različnih prizoriščih v Ljubljani (Cankarjev dom, Kinodvor, Slovenska kinoteka) bo od 13. do 20. marca potekal 21. Festival dokumentarnega filma, na katerem bodo prikazali 25 filmov. V tekmovalnem programu na temo človekovih pravic bodo predvajali pet filmov (letos so močno zastopane zgodbe žensk), retrospektiva pa bo posvečena dokumentarnemu opusu nemškega režiserja Wernerja Herzoga.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    8. 3. 2019  |  Mladina 10  |  Uvodnik

    Odvisniki

    Staš Zgonik in Jure Trampuš v tokratni naslovni temi pišeta: »Za politike z omejenim mandatom je resno zmanjševanje izpustov prezahtevna naloga. Fosilna goriva še vedno preveč učinkovito poganjajo gospodarsko rast, da bi se jim bili pripravljeni odreči. Če bi želeli globalno segrevanje ozračja v primerjavi s predindustrijsko dobo zadržati pod dvema stopinjama Celzija, bi morale emisije toplogrednih plinov v prihodnjih desetih letih pasti za približno 25 odstotkov, do leta 2070 bi morale povsem izginiti.« A bistven je stavek: Fosilna goriva še vedno preveč učinkovito poganjajo gospodarsko rast, da bi se jim bili politiki pripravljeni odreči.

  • IK, STA

    8. 3. 2019  |  Politika

    Janševa SDS dobila 20.000 evrov kazni

    Ljubljansko okrajno sodišče je po poročanju Pop TV stranki SDS prisodilo 20.000 evrov kazni zaradi kršitve zakona o političnih strankah. Sporna sta bila dva kredita - 450.000 evrov od Dijane Đuđić in 60.000 evrov od Novih obzorij. Predsednik SDS Janez Janša bo moral plačati 2000 evrov. Sodba še ni pravnomočna, v SDS so se nanjo pritožili.

  • Izak Košir

    8. 3. 2019  |  Družba

    Radio Mladina: Zakaj je pomembno, da smo vsi (kot) Greta

    Novinar Mladine Jure Trampuš pojasnjuje, zakaj bodo mladi po svetu 15. marca stavkali za podnebje. Boj za okolje je namreč boj za njihovo prihodnost. Prisluhnite pogovoru, več pa si lahko preberete v novi številki Mladine >> #Mladina10 #VSIsmoGRETA #petkiZAprihodnost

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/586838667&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • IK, STA

    8. 3. 2019  |  Politika

    Minister za zdravje odstopa zaradi slabega zdravstvenega stanja

    Minister za zdravje Samo Fakin je danes predsednika vlade Marjana Šarca obvestil, da se njegovo zdravstveno stanje izboljšuje prepočasi, zato odstopa s položaja. Fakin ostaja v bolniškem staležu, še naprej ga nadomešča državna sekretarka Pia Vračko, so sporočili z ministrstva.

  • IK, STA

    8. 3. 2019  |  Družba

    V Kranju je danes zasvetil prvi semafor z ženskim likom

    Mestna uprava Kranj je ob mednarodnem dnevu žensk skupaj s koncesionarjem pripravila posebno različico semaforja, na katerem bo namesto moškega upodobljen ženski lik s krilom. Prvi tovrstni semafor v Sloveniji je pri Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj zasvetil prav na dan žensk.

  • Boris Vezjak

    8. 3. 2019  |  Politika

    Jelinčičevo streljanje pred zidom: zakaj RTV Slovenija promovira nasilje?

    V oddaji, ki je v napovedniku obetala razpravo »o reformah in proračunu« in tem, ali »bo pot med socialno državo ter zategovanjem pasu in varčevanjem finančno vzdržna«, se je razvila debata, na trenutke podobna gostilniškemu klepetu o vsem mogočem.

  • Vsi smo Greta

    Petnajstega marca so po vsem svetu napovedani protesti, na vseh celinah se bo zgodila množična podnebna stavka mladih Petki za prihodnost. Za zdaj naj bi potekala v 64 državah, na več kot 600 lokacijah, število napovedanih shodov se iz dneva v dan povečuje. Samo v Nemčiji bo 60 tovrstnih dogodkov, v Franciji 32, v ZDA 64, v Kanadi 30, v Italiji 56, na Švedskem 79, vsaj eden pa bo tudi v Sloveniji.

  • Borut Mekina  |  foto: Uroš Abram

    8. 3. 2019  |  Mladina 10  |  Politika

    Marjan Šarec, premier: Cilj je, da plače dvignemo vsem. Vsi v Sloveniji si želimo višje plače.

    Njegova vlada uživa tako visoko podporo, kot je prejšnje niso že leta, njegova stranka pa se je po javnomnenjski podpori v zadnjih mesecih zavihtela na prvo mesto. Videti je, kot da je premier Marjan Šarec (1977) odkril dolgo časa pozabljeni recept, kako vladati Sloveniji. Brez dvoma mu koristi gospodarska rast, zaradi katere ni treba sprejemati nepriljubljenih ukrepov, toda Šarec zna ob tem tudi zelo uspešno »razbremenjevati« svojo oblast. Ni še rekorder po sprejetih reformah, je pa že rekorder po hitrosti, s katero zamenjuje svoje ministre in sodelavce.

  • Lara Paukovič  |  foto: Uroš Abram

    8. 3. 2019  |  Mladina 10  |  Družba

    Urša Menart, režiserka: Nujno je, da se povezujemo, sicer nas bo vsak pohodil

    Urša Menart (1985) je posnela zadnji »film generacije« – Ne bom več luzerka, pripoved o skoraj 30-letni izobraženi Špeli, ki kljub vsemu še vedno dela kot prekarka in se po spletu nesrečnih okoliščin ponovno znajde na kavču pri starših. Zgodba marsikaterega milenijca je na zadnjem Festivalu slovenskega filma prejela kar tri vesne, tudi tisto za najboljši celovečerni film, in konec marca začenja pohod po slovenskih kinematografih. Urša je s tem postala prva režiserka z zmagovalnim filmom s festivala. A čeprav so ženske v njenem poklicu v manjšini, ji gre na živce, ko jo sprašujejo o filmu in spolu – prepričana je, da bi morale imeti tudi režiserke pravico spregovoriti o splošnejših temah, kakršni sta film kot umetnost in režija kot poklic. »Vendar to po navadi sprašujejo režiserje, ker je stereotipna predstava o režiserju še vedno – da je moški. Želim si dočakati čas, ko bom lahko govorila o stvareh, ki so v resnici bolj povezane s filmom kot s spolom.«

  • Staš Zgonik

    8. 3. 2019  |  Mladina 10  |  Družba

    Biserka Marolt Meden: Za nasprotnike evtanazije je pomembno, da so se pojavili ljudje z imeni 

    Pravi čas je zelo relativna oznaka. Marsikomu in konkretno tudi meni se zdi že skrajni čas. Za javno razpravo in nasprotnike evtanazije pa je pomembno, da so se v zadnjem času pojavili konkretni ljudje z imeni in priimki: z neznosnimi bolečinami, hudo neozdravljivo boleznijo ali pa takšno kakovostjo življenja, da temu ne moremo več reči tako. Sandra Pertoci, Alenka Čurin Janžekovič, akademik Janko Pleterski.