-
18. 9. 2019 | Kultura
Razstava finalistov natečaja Mesta pešcem!
Na ploščadi pred Slovensko hišo - Figovec v Ljubljani bodo 18. septembra ob 14.00 odprli pop-up razstavo 14 plakatov finalistov, ki so sodelovali na oblikovalskem natečaju Mesta pešcem! Razstava na prostem je del uradnega programa Mestne občine Ljubljana v okviru Evropskega tedna mobilnosti, katerega geslo je letos: Gremo peš! Pred tem bo ob 11.30 v Mestni hiši potekala mednarodna okrogla miza Prometna varnost in trajnostna mobilnost.
-
18. 9. 2019 | Kultura
Združena festivala uprizoritvenih umetnosti Performa & Platforma, ki bosta potekala na različnih lokacijah v Mariboru med 19. in 22. septembrom, letos v središče postavljata oralnost in z njo okus ter vabita gledalce, da se pridružijo ob okušanju umetnosti. Umetnost, ki nam poskuša ponuditi drugačno izkušnjo – estetsko in doživljajsko – namreč na usta in okus ne pozablja. Naj bo metaforično naslavljanje “okusa” drugega, drugosti, anomalij ali pa zgolj poskus prestrukturiranja uprizoritvenih prostorov v prostore srečanja, začasne, med seboj povezane skupnosti.
-
17. 9. 2019 | Svet
S tožbami skušajo od revežev izterjati denar za zdravljenje
Več neprofitnih bolnišnic v ZDA je v zadnjih mesecih vložilo tožbe proti revnim bolnikom, ker jim ne morejo plačati računov za zdravljenje. Seema Verma iz zvezne agencije Centers for Medicare and Medicaid Services je po poročanju portala Propublica opozorila, da določene neprofitne bolnišnice nezavarovanim bolnikom zaračunavajo polno ceno, kar je nesprejemljivo.
-
17. 9. 2019 | Družba
V nesreči je včeraj umrl 56-letni slovenski alpinist in ekstremni alpski smučar Davorin Karničar (javnosti znan kot Davo), ki je leta 2000 kot prvi Zemljan smučal z vrha Mount Everesta, so potrdili na Planinski zvezi Slovenije. Kot je poročala TV Slovenija, je Karničar umrl med gozdarskimi opravili.
-
17. 9. 2019 | Svet
V New Yorku bosta dovoljena le še dva okusa elektronskih cigaret
Guverner ameriške zvezne države New York Andrew Cuomo se je ob vse več poročilih o domnevnih boleznih, povezanih s kajenjem elektronskih cigaret, odločil prepovedati vse okuse teh cigaret razen okusa po nikotinu in mentolu. Prepoved ostalih okusov bi lahko začela veljati že 4. oktobra, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
-
17. 9. 2019 | Družba
Relativiziranje nestrpnosti v športu
Sovražni diskurz ni prisoten le med politiki, ampak je čedalje bolj prisoten tudi v drugih družbenih sferah. Ena takih je nogomet, kjer kljub leporečenju vodilnih akterjev sovražnost in nestrpnost med udeleženci naraščata.
-
17. 9. 2019 | Kultura
Spomin na slovenske žrtve holokavstva
V sredo, 18. septembra bodo v Ljubljano simbolično vrnili 21 judovskih meščanov Ljubljane in njihovih svojcev, ki so bili zaradi svojega porekla ter nacističnega načrta iztrgani iz svojih domov in odpeljani v koncentracijska taborišča po Evropi. V holokavstu je bilo uničena večina slovenske judovske skupnosti, ki si po tem nikoli več ni opomogla. Slavnostno polaganje Spotikavcev bo potekalo v sredo, 18. septembra na Krojaški ulici 5.
-
17. 9. 2019 | Kultura
V organizaciji Fotokluba Maribora bo med 17. septembrom in 5. oktobrom potekal Festival fotografije Maribor 2019, ki se letos posveča krajini in okolju. Z razstavami, ki predstavljajo predvsem sodobno umetniško obravnavanje te teme, jo bo festival osvetlil z različnih plati. Fotografske tehnike, formalni in vsebinski izzivi, ekologija, politika, znanost, domišljija, pa tudi sama definicija motiva znotraj umetnostno zgodovinske stroke so zelo aktualne tematike, s katerimi se ukvarjajo tako umetniki in strokovnjaki kot tudi širša javnost. V okviru festivala se bo zvrstilo 30 razstav na 26 prizoriščih, dogajanje pa bodo pospremile še delavnice, predavanja, vodstva po razstavah in projekcije filmov.
-
17. 9. 2019 | Kultura
Pomen trenutka v stvarnem življenju
V Galeriji DLUL Ljubljana bo od 18. septembra do 6. oktobra na ogled mednarodna skupinska razstava z naslovom Pomen trenutka, ki združuje slikarska in keramična dela treh uveljavljenih avtorjev: srbske slikarke Maje Erdeljanin, avstrijskega umetnika Georga Vinokića ter slovenske slikarke in kiparke Mojce Černič Pretnar. Med njihovimi deli, nastalimi v zadnjih letih, na prvi pogled ne opazimo skupnega imenovalca, a podrobnejša analiza pokaže, da jih povezuje razmišljanje o pomenu trenutka v stvarnem življenju, v katerem je vse nestalno, prehodno, nepredvidljivo.Kuratorka razstave: Nataša Kovšca.
-
16. 9. 2019 | Svet
Hrvaška predsednica ne pozna zgodovine
Zadnji poizkus hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović, da izpostavi negativne plati nekdanjega jugoslovanskega socialističnega sistema, se je izkazal za farso, saj se je izkazalo, da zgodovine ne pozna najbolje. Dejala je namreč, da je bila pesem Došel bum doma (Pod brajde) zaradi svoje "domoljubnosti" v nekdanji Jugoslaviji prepovedana. A pesem je nastala desetletje po razpadu Jugoslavije.
-
12. 9. 2019 | Družba
Okoli leta 1300 je v Firencah nastala nova gospodarska ureditev, utemeljena na načelu: iz denarja naj nastane več denarja. V tem času se ustanovijo tudi prve banke. Nizozemski trgovci so na začetku 17. stoletja zaradi povpraševanja po azijskih začimbah ponesli kapitalizem v svet. Takrat je nastalo sodobno delničarstvo in borza. Več pa v novi posebni številki Mladine z naslovom ZGODOVINA: KAPITALIZEM, ki jo najdete tudi v naši spletni trgovini.
-
16. 9. 2019 | Svet
Salvini napovedal vrnitev na oblast
Vodja italijanske skrajno desne Lige Matteo Salvini je napovedal boj proti novi italijanski vladi ter skorajšnjo vrnitev stranke na oblast. "Izdajalcem rade volje prepustim sedem ministrstev, saj jih bomo v nekaj mesecih dobili nazaj," je poudaril pred več deset tisoč privrženci na letnem srečanju Lige v kraju Pontida v Lombardiji.
-
16. 9. 2019 | Svet
Pod geslom Znoj prihrani kri je prvih 60 hrvaških vojakov začelo zahtevno urjenje v novem hrvaškem centru za trening vojaških poveljnikov v Udbini v Liki. Center, ki se zgleduje po ustanovi za specialistično vojaško urjenje, ki je med letoma 1994 in 2000 delovala v Šepurinah pri Zadru, so slovesno odprli v petek.
-
16. 9. 2019 | Svet
Izrael tik pred volitvami legaliziral naselbino na Zahodnem bregu
Vlada izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je včeraj odobrila novo naselbino na zasedenem Zahodnem bregu, so sporočili iz premierjevega urada. Odločitev je sprejela le dva dni pred parlamentarnimi volitvami, ki bi lahko bile odločilne za politično prihodnost 69-letnega Netanjahuja.
-
16. 9. 2019 | Politika
Podpora Šarčevi vladi presegla 60 odstotkov
Največja vladna stranka LMŠ po septembrski anketi Vox populi še nekoliko povečuje vodstvo pred drugouvrščeno SDS, tretje mesto zaseda SD. Iz DZ bi izpadle SAB, SMC in SNS, bi se pa v DZ uvrstila SLS. Podpora vladi je nekoliko višja in presega 60 odstotkov, predsednik republike Borut Pahor pa ohranja primat med najbolj priljubljenimi politiki.
-
16. 9. 2019 | Politika
Kandidat za evropskega komisarja osumljen korupcije
Belgijsko pravosodje preiskuje sum, da je belgijski kandidat za novega evropskega komisarja, zunanji minister Didier Reynders, vpleten v korupcijo in pranje denarja v Demokratični republiki Kongo, poročajo belgijski mediji. Reynders je za belgijsko tiskovno agencijo Belga dejal, da ne ve za tovrstno preiskavo.
-
16. 9. 2019 | Svet
Nekdanja prva dama umrla na dan predsedniških volitev
Vdova nekdanjega tunizijskega predsednika Bejia Caida Essebsija je umrla na dan, ko Tunizijci izbirajo njegovega naslednika. Chadlia Farhat je umrla včeraj, stara 83 let, poročanje tunizijske tiskovne agencije TAP povzema francoska AFP. Njen sin Hafedh je novico potrdil na Facebooku.
-
15. 9. 2019 | Svet
Google bo v svojem spletnem iskalniku favoriziral kakovostne medijske vsebine
Vodstvo Googla je napovedalo spremembe algoritma iskalnika, da bo ta dajal prednost kakovostnim medijskim vsebinam. Družba je namreč že nekaj časa tarča kritik, da ne stori dovolj za ločevanje kakovostnih od ostalih novic, med njimi tudi lažnih. Kot so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP napovedali pri Googlu, bodo vsebine, ki so zahtevale več dela - na primer preiskovalnega novinarstva - in ne le kopiranje, izpostavili pred ostalimi.
-
16. 9. 2019 | Kultura
V Portorožu bo med 17. in 22. septembrom potekal 22. Festival slovenskega filma. Osrednji slovenski filmski dogodek, ki bo potekal na dveh prizoriščih, v Avditoriju in kinu Monfort, bo letos ponudil 106 filmov, od tega 57 v tekmovalnem programu: 11 celovečernih filmov, 10 manjšinjskih koprodukcij (8 celovečernih in 2 kratka filma), 5 srednjemetražnih, 18 kratkih in 13 študijskih filmov. Letošnji Badjurov nagrajenec je neodvisni filmski avtor in komponist zvoka Andrej Zdravič, ki se mu bodo v sekciji Posvečeno poklonili s projekcijo štirinajstih njegovih eksperimentalnih filmov.
-
14. 9. 2019 | Družba
Vsakomur bi morali dodeliti 120 tisoč evrov kapitala, da bi si lahko kupil stanovanje
Šest let po objavi uspešnice Kapital v 21. stoletju, je francoski ekonomist Thomas Piketty objavil novo knjigo o kapitalizmu. Naslovil jo je Kapital in ideologija. V skladu s pravilom, da vsaka uspešnica potrebuje nadaljevanje, v njej podrobneje obdela teme iz prve knjige. V pogovoru za L'Obs je povedal, da je njegova nova knjiga boljša, ker se je v petih letih naučil veliko novega, preučil več zgodovinskih ozadij in podatkov.
-
14. 9. 2019 | Družba
Ironija kot glavna konstanta EU
Evropska komisija je novim kandidatom za komisarje razdelila resorje. Sloveniji (Lenarčiču) je dodeljen stranski resor za krizno upravljanje, Madžarski in njenemu spornemu kandidatu pa resor za soseščino in širitev.
-
13. 9. 2019 | Mladina 37 | Uvodnik
Svet slovenske energetike je izrazito politična zadeva. Celotno področje bi lahko poimenovali kar mali politični in strankarski raj. Energetika je namreč navidezno pravi konkurenčni posel, s katerim kot da država nima in ne sme imeti nobene zveze, ker sicer ne bi deloval po ekonomskih načelih. To naj bi bil resen biznis, s konkurenco, trgom, velikimi igralci, hudimi boji za vsakega odjemalca. Pa ni. V resnici je to popolnoma državni sistem, ki pa je ravno dovolj izločen iz države, da zanj ne veljajo pravila javnega sektorja, hkrati pa je ravno dovolj vključen v državo, da lahko politika na energetiko vpliva. Strankam na primer ni nikoli uspelo uvesti pokrajin, a ko gre za razdelitev vpliva v energetiki, so se politične stranke sposobne dogovarjati in tudi dobro sodelujejo. Med strankami velja tiha zaveza molka in tudi vsaka nova stranka, ki vstopi v vladne prostore, hitro dobi svoj »energetski okoliš«. V inkriminirani družbi Sodo sta si na primer vpliv v harmoničnem sodelovanju delili sicer največji politični nasprotnici SDS in SD.
-
13. 9. 2019 | Družba
Poziv Mercatorju: Igrate se z usodami več tisoč delavcev!
Sindikalist Goran Lukić iz Delavske svetovalnice je na trgovski koncern Mercator naslovil javni poziv, saj trgovec še vedno sodeluje s podjetjem Staminus, katerega delavci v vaših trgovinah polnijo police oziroma delajo v skladiščih. Lukić opozarja, da je glede na način dela več kot jasno, da je podjetje Staminus neregistrirana agencija za zagotavljanje dela, zato vodstvo Mercatorja opozarja na naslednje določbe Zakona o inšpekciji dela:
-
13. 9. 2019 | Mladina 37 | Politika
Le redkokdo izmed prebivalcev Slovenije je do minulega tedna, ko je izbruhnila nova afera z vladnim kadrovanjem in v katero se je tokrat zapletla infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek, slišal za kratico »Sodo«. Vemo, da obstaja Elektro Maribor in Elektro Ljubljana, ali pa ELES, ampak kaj, zaboga, je Sodo? V člankih in televizijskih prispevkih, ki so jih mediji, kot se spodobi za aferaško dvigovanje temperature, z vedno novimi in novimi podrobnostmi objavljali kot po tekočem traku, je pojasnilo te kratice, če sploh, sledilo povsem na koncu. Češ, Sodo je »sistemski operater distribucijskega omrežja z električno energijo, domnevno odgovoren za državno distribucijsko omrežje, ki letno obrne nekaj sto milijonov evrov«. Kar pa žal ne pove veliko. Kajti odgovor na to vprašanje je nemara bistven za razumevanje celotne peripetije.
-
13. 9. 2019 | Mladina 37 | Družba
Dan Podjed, antropolog: Digitalni totalitarizem, sistem družbenega razvrščanja, bo deloval
Dan Podjed (1975) je antropolog, ki raziskuje pod okriljem Inštituta za slovensko narodopisje Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU, projektno sodeluje z Inovacijsko-razvojnim inštitutom Univerze v Ljubljani ter poučuje na ljubljanski Filozofski fakulteti. V raziskovalnem delu na presečišču različnih ved preučuje družbene fenomene, povezane z odnosom med ljudmi in sodobnimi tehnologijami. Za svojo nedavno izdano knjigo Videni, ki nosi podnaslov Zakaj se vse več opazujemo in razkazujemo, pravi, da je »bila zastarela v trenutku, ko je izšla«, saj v njej raziskuje hitro razvijajoč se svet visoke tehnologije, s katerim je tako rekoč nemogoče ostati ustrezno seznanjen: »kot bi bil na tekočem traku, na katerem tečeš hitreje in hitreje, a si ves čas na istem mestu,« pravi.
-
13. 9. 2019 | Mladina 37 | Družba
Zaprite oči in mislite na Slovenijo!
Ameriška trgovska veriga Costco je nedavno z vsem vikom in krikom odprla svoj prvi hipermarket na Kitajskem – v Šanghaju. Toda prišlo je toliko ljudi, da so ga skoraj podrli. Preplavili so ga in zgazili – kot stampedo, kot cunami, kot potres. Naval je bil brezmejen. Niti policija – kitajska, idealna za obvladovanje takšnih ekscesnih, »izgredniških« množic! – ni mogla krotiti prometa. Množice, ki so se valile v Costco, so ustavile tudi promet v širši okolici. Kupci so samo na parkiranje čakali tri ure. Otroci niso mogli iz bližnjih šol.
-
13. 9. 2019 | Mladina 37 | Žive meje
Neverjetno, kako vneto smo se vsi spravili v lov na goljufe. S kakšno strastjo navajamo zgodbe o ljudeh, ki »hodijo z audijem po socialno pomoč«. Kako znamo vsi na pamet našteti družbene skupine, ki naj bi živele na davkoplačevalski račun. Leni študenti, mame s preveč otroki, cigani in migranti … vsi bi nekaj zastonj! In kako radi buljimo v tiste grafe, ki nam jih vsak dan kažejo na TV-ju in ki prikazujejo pičlo razliko med najnižjo minimalno plačo ter najvišjim možnim socialnim prejemkom. »V tej državi se sploh ne splača delat!« si ponavljamo. Novinarji in TV-napovedovalci zaskrbljeno kimajo z nami. Predsednik vlade nas razumevajoče gleda in tolaži, da tega že ne bo dovolil. Vsa država je odločena, da je treba te goljufe zlepa ali zgrda prisiliti k delu.
-
13. 9. 2019 | Mladina 37 | Družba
Zakaj moramo na prevode uspešnic čakati tako dolgo
Na dan, ko je izšel roman The Testaments Margaret Atwood, nadaljevanje Dekline zgodbe, so slovenski bralci svoj izvod že lahko kupili v izbranih knjigarnah Mladinske knjige. Pohvale za ažurnost. Vendar pa so španski, italijanski in nemški bralci na ta dan že lahko brali isto knjigo v svojem jeziku. Prevodi so izšli simultano z izvirnikom.
-
13. 9. 2019 | Mladina 37 | Politika
Sira, tudi sama nekoč begunka, dela kot prevajalka za več jezikov v azilnih postopkih. V zameno za (begunski) denar resnične zgodbe prosilcev za azil spreminja v zgodbe, na podlagi katerih je pridobitev statusa begunca skorajda zagotovljena. Sira je osrednji lik v filmu Le temps des égarés (Doba izgubljenih op.p.) in zgodba se dogaja v Franciji. A eno od sporočil fikcije je v tem primeru tudi povsem realna, bistvena, pogosto odločilna vloga, ki jo imajo prevajalci v postopkih pridobivanja mednarodne zaščite, v azilnih postopkih. »Usoda beguncev ni v njihovih rokah ali v rokah odločevalcev na strani države, pač pa v rokah prevajalca v konkretnem azilnem postopku,« je lani ob tem času za Mladino povedal iranski begunec Ramin Shadani, ki je v času begunske krize konec leta 2015 delal kot prevajalec za UNHCR ter kasneje za Slovensko filantropijo.
-
13. 9. 2019 | Mladina 37 | Kultura | Portret
Nika Ham, umetnica, ki pred galerijskimi nadzornimi kamerami zganja navihane vragolije
Če se boste nič hudega sluteči sprehajali po kakšni ugledni umetniški ustanovi, denimo po dunajskem muzeju Albertina, pa bo mimo vas priskakljalo razigrano dekle s plinsko masko, se nikar ne čudite. To je verjetno Nika Ham, sedemindvajsetletna umetnica iz Ljubljane, letošnja nominiranka za nagrado OHO in članica umetniškega kolektiva Laibach. Mlada umetnica si čas krajša s tem, da v muzejih in galerijah po Evropi zganja vragolije, ki jih snemajo nadzorne kamere, nastale posnetke pa nato montira v duhovite videokolaže. Kot dolgoletna čuvajka v ljubljanski Moderni galeriji dobro ve, česa obiskovalci ne smejo početi, ko pa v poznih večernih urah v galerijskih sobanah ostane sama, počne ravno to, česar drugi ne smejo: od sprehajanja psov prek kotaljenja po tleh do prižiganja cigaret v družbi stalne zbirke slovenskih impresionistov.