-
Na svetu ni nič pomembnejšega od »naših« otrok. Omogočiti jim je treba vse in jih hkrati obvarovati pred vsemi nevarnostmi in težavami. Današnji otroci so v povprečju bolj zdravi, bolje prehranjeni, bolje izobraženi kot otroci iz prejšnjih generacij. Imajo bolj zdrave zobe, celo gibati so se v zadnjem času začeli več. Dolgo se je zdelo, da so tudi mentalno vse stabilnejši. Število samomorov in pogostost samomorilnega vedenja med mladimi v Sloveniji se glede na statistične podatke zmanjšujeta. A otroški psihiatri v zadnjem času nimajo tega občutka. Prej nasprotno.
-
Psihologinja dr. Jean Twenge z Univerze v San Diegu je bila lani zelo zaželena sogovornica ameriških medijev. Njene raziskave kažejo, da se je leta 2012 v vedenju ameriške mladine zgodil pomemben prelom. Število mladih z duševnimi težavami in tistih, pri katerih so opazili znake samomorilnosti, je začelo naraščati, prav tako sta se med mladimi krepila občutek osamljenosti in pomanjkanje spanja. Hitro se je začela zmanjševati pogostost zmenkov in druženja s prijatelji v živo. Leto 2012 je bilo hkrati leto, ko je delež Američanov s pametnim telefonom presegel 50 odstotkov. Dr. Twengejeva trdi, da je mogoče povečano rabo pametnih telefonov in drugih elektronskih naprav povezati s povečevanjem duševnih težav pri ameriški mladini.
-
Zakaj je stavko treba podpreti
Predsednik vlade Miro Cerar je ta teden ocenil, da so zahteve sindikatov javnega sektorja nerazumne. Sindikati naj bi zaznali, da je v predvolilnem času mogoče postaviti tudi visoke zahteve. Te so, je dejal v parlamentu, nerazumne, bistveno pretirane in naj bi sesule finančni sistem.
-
Janko Pirc iz Mrzlave vasi pri Brežicah je pionir med slovenskimi pridelovalci in predelovalci konoplje. Leta 2013 se je znašel na zatožni klopi in bil na sodišču prve stopnje in nato še na višjem sodišču obsojen na štiri mesece pogojne kazni. Njegov greh – na domačem dvorišču je posadil osem sadik konoplje, s katero je želel lajšati bolečine ženi, ki je zbolela za multiplo sklerozo, in dveletnemu sinu, pri katerem so odkrili hudo obliko sladkorne bolezni. A še preden so rastline dozorele, so prišli policisti in jih poželi, Pirca pa ovadili zaradi trgovine z drogami.
-
16. 2. 2018 | Kultura
Mariborčan in ameriška hip hop skupina
Emiljo Albert Cassagrande je 20-letni Slovenec, rojen v Mariboru. Je glasbenik, katerega delovanje pa ni več omejeno zgolj na lokalni trg, saj bo jutri, 17. februarja, izšel album Black Rock hip hop zasedbe Onyx, kjer se je podpisal kot producent. Tovrstna izpostavljenost je na mednarodnem glasbenem trgu velika potrditev, še posebej, če gre za skupino raperjev, ki na sceni delujejo že od leta 1988 in so do danes izdali osem studijskih albumov. Njihova glasba pa je bila uporabljena tudi v filmih, kot je 8 Mile (Eminem, Kim Basinger, Brittany Murphy) ter televizijskih serijah The Cleveland Show in Tosh.0. A Emiljo do tega ni prišel kar tako, saj je vsa ta leta svoje ritme pošiljal ameriškim glasbenikom, dokler mu ni odpisal sam Fredro Starr, legendarni član zasedbe Onyx.
-
16. 2. 2018 | Družba
Prvo dokumentirano dojenje transspolne ženske
Transspolna ženska se je odločila za obisk zdravnikov, ko je bila njena partnerka v petem mesecu nosečnosti in po rojstvu ni hotela dojiti svojega otroka. Slednja prav tako ni želela dojenja nadomestiti z umetnim mlekom, zato sta se s partnerico obrnili na Tamar Reisman, endokrinologinjo iz bolnišnicie Mount Sinai v New Yorku, ki se specializira za oskrbo LGBT oseb, in Zil Goldstein, aktivistko za pravice transspolnih, ki je obenem tudi medicinska sestra. Preden sta se partnerici odločili za starševstvo, je pacientka jemala hormonsko terapijo 6 let.
-
16. 2. 2018 | Kultura
V Channel Zeru bo v okviru serialke Elektroliza nastopil ghettotech prvak DJ Assault iz Detroita, za gramofoni pa mu bodo družbo delali Xed, Ocular in Bakto. V Študentskem kampusu bo nastopila japonska DJ-ka Hito, pridružili pa se ji bodo še Aney F., Uno Taman, Luthia. V K4 pa bodo v okviru serialke Sezam vrteli Levanael, Softskinson, Dacho, Krilc, Felis Catus.
-
16. 2. 2018 | Kultura
Koncilja Brane nam je po Dnevu kulture poslal februarski drobno fotokopirani A3 Alter-song mikročasopis, trinajstega ob trinajstih pa je v Novem mestu pri Rumanji vasi njegov poštni No gods no masters mesečnik za zmeraj nehal izhajati. Žalostna novica se seveda ni uvrstila v Dnevnik RTV Slovenije; umrl je samo nekdanji ulični prodajalec Mladine in član punk skupin, ki ponavadi uidejo osredotočenjem ljubljanocentričnega zgodovinopisja.V »homo sapiens civilizaciji« je nehal sodelovati le presaditelj dreves in traktorist z močno poškodovanim traktorjem.
-
15. 2. 2018 | Družba
Se bodo najbolj prodorni znanstvenice in znanstveniki vendarle odločili za delo v Sloveniji?
Članice in člani Organizacijskega odbora Shoda za znanost ter drugi podpisniki z univerz in raziskovalnih inštitutov (seznam podpisnikov in podpisnic najdete v spodnjem delu članka) v javnem pismu slovenskega premierja Mira Cerarja pozivajo, naj izpolni dano obljubo in spodbudi okrevanje raziskovalne sfere. "Pozivamo vas, da z razliko (4, 4 milijona evrov) do obljubljenih dodatnih 9 milijonov evrov za leto 2017, ki jih vlada še ni zagotovila, na primer okrepite pravkar potekajoči razpis Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS) za raziskovalne projekte in s tem omogočite, da se bo sramotno nizki odstotek uspešnosti (16 odstotkov) projektnih prijav vsaj malo popravil," so predsedniku vlade zapisali v odprtem pismu, ki so ga naslovili Prihodnost je zdaj.
-
15. 2. 2018 | Družba
Vid Valič: "Porušen urnik tistih, ki se pritožujete nad stavko, je nepomemben"
Zapis televizijskega voditelja Vida Valiča na Facebooku, kjer je podprl stavko javnega sektorja, je prejel več kot pet tisoč všečkov, besedilo pa je delilo več kot 1.400 ljudi. Danes je prava redkost, da se zvezdniki politično ali družbeno angažirajo, Valič pa tega ni storil prvič, saj se je pred časom zavzel denimo tudi za izenačenje pravic vseh družin.
-
15. 2. 2018 | Svet
Od nove nemške koalicije bo imela največ koristi skrajna desnica
Medtem ko Angela Merkel formalno še ni začela četrtega mandata na položaju nemške kanclerke, mnogi člani njene krščansko-demokratske stranke (CDU) že razmišljajo o času po njenem odhodu. Del članstva CDU je hudo nezadovoljen s koalicijsko pogodbo, o kateri se je dogovorila s socialnimi demokrati (SPD), posebej so nezadovoljni, ker je v novi vladi SPD prepustila ministrstvo za finance, ki je bilo dolga leta trdnjava CDU, poroča Financial Times.
-
15. 2. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo bienalno razstavo Društva oblikovalcev Slovenije O...oblikovanje! Med vizijo in realnostjo, koncert legendarne skupine Plavi orkestar, film O telesu in duši, v klavnico postavljeno ljubezensko zgodbo v režiji Ildiko Enyedi, premiero drame Vinka Möderndorferja Fant, dekle in gospod, ki je bila lani nominirana za Grumovo nagrado.
-
15. 2. 2018 | Kultura
Bi tudi Marina Abramović danes v Sloveniji gorela na grmadi?
Marina Abramović je imela težavno in strmo pot do uspeha v umetniškem svetu, še posebej v 70-ih letih, ko je bila umetnost še vedno precej dominirana s strani moških. Marina Abramović je za the Guardian povedala, da je za to, da je preživela, morala imeti veliko zaupanja vase in v umetnost nastopanja. "Nikoli ne smeš obupati in jaz nisem obupala niti po 50 letih. To je dolga doba. Nikoli nisem nehala delati.“ je dodala. Kar sicer ne upravičuje dejanj tisti, ki tovrstnim umetnicam pod noge mečejo polena in jih javno linčajo.
-
14. 2. 2018 | Kultura
Izraz »izrojena umetnost« poznamo iz učbenikov o totalitarnih režimih
V Asociaciji, mreži samostojnih ustvarjalcev in nevladnih organizacij v kulturi, so v javnem pismu zapisali, da z zaskrbljenostjo opazujejo niz napadov na svobodno izražanje ustvarjalk in ustvarjalcev, ki smo jim priča v zadnjih mesecih.
-
14. 2. 2018 | Politika
Danes stavka okoli 40.000 ljudi
Danes je na vrsti stavka v vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih ustanovah, kot so glasbene in višje šole. Stavke niso izglasovali le na univerzah, kjer so sicer solidarni s stavkajočimi, vendar vidijo konceptualne in vsebinske razlike med zahtevami Sviza in Visokošolskega sindikata Slovenije, prišli so le nekateri posamezniki. Za stavko se je odločilo kar 40.000 zaposlenih. Zahtevajo ovrednotenje razredniškega dela, višji regres za zaposlene z minimalno ali nižjo plačo in povišanje plač za od dva do tri plačne razrede, po potrebi pa bodo stavko v prihodnjih dneh še zaostrili.
-
14. 2. 2018 | Svet
Avstrija je davčna oaza za koncerne
V tovarni družbe Magna Powertrain na avstrijskem Štajerskem 2100 zaposlenih, med njimi so mnogi dnevni migranti iz Slovenije, proizvaja dele za avtomobile VW, BMW in Jaguar. Leta 2015 je omenjena družba ustvarila nekaj manj kot 1 milijardo evrov prihodka in 35 milijonov evrov dobička. Koliko davka plača, ne obeša na veliki zvon. Ta podatek je treba poiskati z lupo, ki pokaže, da plača le 45.000 evrov davka. To ni napaka, približno enak znesek je Magna avstrijski državi nakazala kot davek tudi v letih od 2012 do 2014, v die Zeit piše Hans Weiss.
-
14. 2. 2018 | Kultura
Na odru SLG Celje bodo 16. februarja ob 19.30 uprizorili dramo Mučenik, enega najuspešnejših in najbolj prodornih sodobnih nemških dramatikov Mariusa von Mayenburga v režiji Borisa Kobala. Subtilna in večplastna drama, ki norost in strast pubertete izenači z norostjo in strastjo verskega fanatizma in ekstremizma, kjer fundamentalizem trči v strpnost in politično korektnost, kjer provokacija sproži neslutene posledice.
-
14. 2. 2018 | Kultura
Kako reformirati status samozaposlenih v kulturi, da bo omogočal človeka vredno življenje?
Na uprizoritveni sceni se ustvarjalci že vrsto let soočajo s slabšanjem pogojev za delo in ustvarjanje. Na eni strani imamo obstoječe sindikate, stanovska društva in zagovorniške organizacije ter njihove številne pobude za izboljšanje stanja, na drugi pa ministrstvo, ki nenehno sprejema odločitve brez dialoga s strokovno javnostjo. Zato bodo prvi pogovor o izzivih sindikalnega organiziranja v kulturi izvedli že jutri ob 20. uri na Novi pošti, lokaciji, ki v zadnjih tednih postaja stična točka kritične kulturniške misli.
-
14. 2. 2018 | Kultura
Velentinov večer v znamenju vrhunskih opernih arij
Danes bo Ramón Vargas, eden svetovno priznanih opernih pevcev, rojen v Mehiki, združil moči z Elviro Hasanagić, pevko bosanskih korenin, ki jo kritiki označujejo kot eno najobetavnejših glasov na operni sceni. Zimski festival bo potekal med 10. In 14. februarjem, poleg koncerta tenorista Ramóna Vargasa in sopranistke Elvire Hasanagić s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, pod taktirko argentinskega maestra Facunda Agudina pa se nam bodo predstavili še violinski virtuoz Nigel Kennedy in New Swing Quartet.
-
13. 2. 2018 | Družba
Bojmo se države, ki želi biti varuhinja »resnice«
Akademik Jan-Werner Müller v svoji knjižici Kaj je populizem ugotavlja, da se populisti razkrijejo s tem, ko svojim političnim nasprotnikom ali nekaterim skupinam državljanov odrekajo legitimnost. Populisti vedno izključujejo druge, trdijo, da so edini legitimni predstavniki ljudstva, izključujejo vse, ki ne ustrezajo njihovi simbolični podobi za »prave ljudi«. Zato morajo drugi politiki poskrbeti za demokracijo, pravi Müller, v Guardianu piše Paul Chadwick.
-
Manipulacija gospodarske zbornice
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je teden pred največjimi protesti zaposlenih v javnem sektorju pripravila propagandno gradivo. Pripravila je animirani filmček Od gospodarstva je odvisna naša prihodnost, v katerem je predstavljen vlak z vagoni, torej javno upravo, zdravstvom, šolstvom, upokojenci in brezposelnimi, ki jih vleče lokomotiva – »gospodarstvo«, in letak Plačne zahteve v javnem sektorju v luči kakovosti storitev za državljane, v katerem svari pred zahtevami 160 tisoč zaposlenih v javnem sektorju.
-
13. 2. 2018 | Družba
Po policistih, ki so začeli stavkati v ponedeljek, so svoje nezadovoljstvo z dveurno opozorilno stavko danes izrazili zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu. V okviru stavke, ki je potekala med 8. in 10. uro, v regijskih bolnišnicah, tudi ljubljanskem kliničnem centru, so pripravili shode zaposlenih, na katerih so predstavili svoje zahteve.
-
13. 2. 2018 | Kultura
Odkrili več tisoč do zdaj neznanih majevskih ruševin
Revolucionarna tehnologija, znana kot LiDAR (Light Detection and Ranging) je akademikom pomagala odkriti ruševine predkolumbijske civilizacije, ki je bila bolj kompleksna kot so sprva strokovnjaki za majevsko kulturo predvidevali. "Lasersko skeniranje je ena izmed tehnik daljinskega zaznavanja in se že 20 let uspešno uporablja za zajem različnih 3D podatkov o prostoru, razvita pa je bila predvsem za vojsko. Laserski instrument proti merjenemu objektu pošlje laserski žarek in njegov odboj potem tudi izmeri. Instrument je sestavljen iz oddajnika laserskih žarkov in sprejemnika odbitih žarkov," so zapisali Vasja Bric, Mihaela Triglav Čekada in Maja Bitenc, v znanstvenem članku Uporaba laserskega skeniranja pri zaščiti in reševanju ter vojaških aktivnosti ( The use of Laser Scanning Technology in Protection and Rescue, and Military Activities).
-
13. 2. 2018 | Kultura
Nadnacionalni model, v katerem se pod skupnim krovom družijo različne identitete
Future Architecture (FA) je prva vseevropska platforma arhitekturnih muzejev, festivalov in producentov, katere cilj je približati ideje o arhitekturi in prihodnosti mest širši javnosti. V okviru platforme bosta v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani 15. in 16. februarja potekala prvi dogodek ustvarjalna izmenjava in že tretja spoznavna konferenca. Ustvarjalna izmenjava (Creative Exchange) je evropsko srečanje ljubiteljev arthitekture in oblikovanja ter strokovnjakov s tega področja. Javni dogodek bo s predavanji, intervjuji, predstavitvami in koktajli omogočil srečanja ter interakcije med kulturniki, obetavnimi ustvarjalci in občinstvom.
-
12. 2. 2018 | Politika
Volivci štiri mesece pred parlamentarnimi volitvami največji delež glasov namenjajo Listi Marjana Šarca, in sicer 19,5 odstotka. Drugo največje število glasov bi dobila stranka SD (13,1 odstotka), na tretjem mestu pa bi bila z 11,4 odstotka SDS. Tako je pokazala najnovejša anketa časnika Delo.
-
14. 2. 2018 | Kultura
Že 12. leto zapored bo tudi letos Festival gorniškega filma gostil alpinistične legende, ki bodo na predavanjih govorili o svojih podvigih. Med 26. februarjem in 4. marcem bodo obenem v Ljubljani, Domžalah, Celju in Mojstrani, prikazali kar 35 filmov iz 19 držav v štirih kategorijah: alpinizem, plezanje, gorska narava in kultura ter gore, šport in avantura.
-
12. 2. 2018 | Kultura
"Sovražni govor je rak sodobne družbe"
V ženskem odboru Slovenskega centra PEN MIRA najodločneje zavračajo napade na nekatere letošnje Prešernove nagrajenke in nagrajence kot tudi na člane komisij Prešernovega sklada. Gre za dejanja, ki presegajo meje zdravega nastopanja v sferi javnega, so zapise v sporočilu za javnost. Zato menijo, da je o tem potrebno obvestiti, ne le pristojne organe, ki kazensko sankcionirajo sovražni govor, temveč tudi širšo slovensko javnost. "Na družabnihomrežjih kot tudi med komentarji člankov v posameznih časopisih se namreč pojavljajo vse glasnejši pozivi k linču nad slovenskimi umetniki in umetnicami ter k pogromu nad slovensko kulturo in umetnostjo. To pa je zaskrbljujoče!" so zaskrbljene članice ženskega odbora Pena.
-
12. 2. 2018 | Svet
Evropska unija (EU) Italije tudi po volitvah, ki bodo prihodnji mesec, ne bo obravnavala kot pomembno državo. Čeprav je ena od ustanovnih članic in je po Nemčiji in Franciji tretje največje gospodarstvo v območju evra, jo pogosto obravnava kot politično lahkokategornico in gospodarskega invalida. Po izstopu Velike Britanije bo Italija postala še tretje največje gospodarstvo v celotni EU. Marc Lazar, profesor zgodovine in politične sociologije na pariški univerzi Sciences-Po, po pisanju Politica pravi, da se Francozi spomnijo na Italijane le, ko imajo probleme z Nemci ali ko so v Italiji volitve, ki bi lahko povzročile probleme.
-
12. 2. 2018 | Svet
Ko olimpijski ogenj gori za denar
Olimpijski ogenj v Pjongčangu je zagorel, športni program iger se bo nadaljeval do zaključne prireditve, ki bo na sporedu 25. februarja. Poleg športnega dogajanja igre ponujajo tudi pester kulturni spremljevalni program. Nekaj manj kot tri tisoč športnikov bo zastopalo 92 držav v petnajstih športih. Zaradi globalne narave iger je zanimanje politike in pokroviteljev veliko, kar se kaže tudi v dogodkih, ki so zaznamovali uvod iger.