-
21. 11. 2018 | Kultura
Ljubljana bo za teden dni postala mednarodno središče sodobnega plesa
Na različnih ljubljanskih prizoriščih bo od 23. do 29. novembra potekal mednarodni festival sodobnega plesa CoFestival, ki ga organizirata Center urbane kulture Kino Šiška in Nomad Dance Academy Slovenia. Letos bo posebna pozornost namenjena hrvaškemu umetniškemu kolektivu BADco, ki je trenutno najprepoznavnejši in mednarodno najmočneje uveljavljen umetniški kolektiv s področja scenskih umetnosti v naši regiji. Na festivalu se jim bodo posvetili s predstavo Spore, instalacijo Časovne bombe in diskurzivnim forumom o njihovem delu.
-
20. 11. 2018 | Družba
Družba Facebook je po poročanju New York Timesa, potem, ko je bila zaradi afer vse bolj pod pritiski, najela podjetje, da bi diskreditirala kritike z lažnimi trditvami, da so agenti milijarderja Georga Sorosa. Podjetje, ki ga je najel Facebook, je svetovalno podjetje iz Washingtona Definers Public Affairs, ki so ustanovili člani republikanske stranke.
-
20. 11. 2018 | Politika
Trump priznal poraz v boju z novinarjem
Ameriški predsednik Donald Trump je v boju s televizijo CNN priznal poraz in dopisnik televizije Jim Acosta bo lahko obdržal svojo akreditacijo za poročanje iz Bele hiše. Televizija CNN je kmalu po tem priznanju sporočila, da odstopa od tožbe, ki so se ji pridružili tudi drugi ameriški mediji.
-
20. 11. 2018 | Kultura
Cankarjev dom v Ljubljani bo med 20. in 25. novembrom gostil 34. Slovenski knjižni sejem, ki ga od leta 1981 partnersko organizirata Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev pri GZS ter Cankarjev dom. V šestih dneh se bo predstavilo 106 založb, 100 domačih in tujih literarnih gostov, zvrstilo pa se bo 340 spremljevalnih dogodkov. Država v fokusu bo Madžarska, mesto v gosteh pa Postojna. Med gosti bosta dve veliki literarni imeni in sicer bookerjev nagrajenec Roddy Doyle in Goncourtova nagrajenka Marie NDiaye.
-
18. 11. 2018 | Politika
Ljubljana že v prvem krogu zavrnila politiko SDS
Danes so po državi potekale lokalne volitve, na katerih so državljanke in državljani v svojih krajih volili županske kandidate in mestne svetnike. V Ljubljani, prestolnici Slovenije in največji občini v državi, je pričakovano ponovno zmagal zdajšnji župan Zoran Janković, prejel naj bi približno 58 odstotkov glasov. Tako kažejo vzporedne volitve Dnevnika, ki jih je za časnik pripravila agencija Ninamedia. Jankovićev osrednji tekmec, kandidat SDS Anže Logar, je za njim daleč zadaj, saj je glede na vzporedne volitve prejel komaj 30 odstotkov glasov, kar pomeni, da drugega kroga v Ljubljani ne bo. Prestolnica, ki tradicionalno voli leve kandidate, je tako ponovno zavrnila politiko Janševe stranke SDS, kljub temu, da so v bitko poslali svojega najmočnejšega kandidata. Rezultati Dnevnikovih vzporednih volitev kažejo tudi, da naj bi Janković prejel tudi največ glasov v mestnem svetu, saj je njegova lista prejela dobrih 43 odstotkov. Poraženec Logar rezultata vzporednih volitev ni želel komentirati.
-
19. 11. 2018 | Politika
Popoviču v Kopru ni uspelo v prvem krogu
V koprski mestni občini sta se po preštetih 99,96 odstotka glasovnic v drugi krog županskih volitev uvrstila dosedanji župan Boris Popovič (KJN) s 44,6 odstotka podpore in Aleš Bržan (LAB) s 30,5 odstotka glasov. Na tretje mesto se je s 6,4-odstotno podporo uvrstil Gašpar Gašpar Mišič (Gašpar Gašpar Mišič in skupina volivcev).
-
19. 11. 2018 | Svet
Evropska vojska je kot fatamorgana
V govorih evropskih politikov se predlog za vzpostavitev evropske vojske vedno znova pojavi kot Deus ex Machina v starogrškem gledališču. Ko za zaplet na odru ni bilo rešitve, so vključili božanstvo, ki je samovoljno poseglo v zgodbo in izvedlo nepričakovan odrešilni obrat. Preden je nemška kanclerka Angela Merkel v torek stopila na govorniški oder v evropskem parlamentu, da bi predstavila svoj prispevek k razpravi o prihodnosti Evrope, nihče ni pričakoval, da bo ponudila kaj novega.
-
19. 11. 2018 | Družba
Konec novembra bo na legendarnem Wembleyju tekma med kluboma Stonewall FC in Wilberforce Wanderers AFC. Gre za ligaško tekmo v Middlesex County Football League Division One, enajstem nivoju angleške nogometne hierarhije. Sploh prvič v zgodovini bo na slavnem stadionu Wembley, ki sprejme 90.000 ljudi, odigrana sezonska tekma med ekipama, ki spadata v t. i. Non-league football oz. neligaški nogomet. To je pojem, s katerim v Angliji označujejo klube, ki ne nastopajo v prvih štirih nogometnih ligah, gre za klube, kjer igralci ne živijo od nogometa. Razlog za organizacijo tekme je novo partnerstvo med angleško nogometno zvezo in dobrodelno organizacijo Stonewall, ki je vodilna britanska organizacija na področju pravic LGBT+ skupnosti.
-
19. 11. 2018 | Kultura
V Ljubljani že 34. festival LGBT filma
Med 24. novembrom in 2. decembrom bo v Ljubljani potekal 34. festival LGBT filma, na katerem bodo prikazali 26 celovečernih in 13 kratkih filmov iz 27 držav. Osrednji del programa se bo odvijal v Slovenski kinoteki, off program pa v klubskih prostorih na Metelkovi. Kot vsako leto bodo nekateri filmi predstavljeni še v Kopru, Mariboru, Bistrici ob Sotli, Idriji, na Ptuju in v Trstu. Po besedah Jasmine Šepetavc gre za "obsežno množico še nikoli videnih in kompleksnih podob LGBT+ oseb, ki se znajdejo v različnih okoliščinah, na različnih celinah, pripadajo raznolikim socialnim strukturam, to, da so LGBT+, pa je le ena od njihovih lastnosti, ki ne vodi v eno – tragično – usodo." Festival bo v Kinodvoru odprl slovenski film Posledice (r. Darko Štante), ki je na Festivalu slovenskega filma v Portorožu prejel kar pet nagrad: za najboljšo režijo, glavno moško vlogo, stransko moško vlogo, nagrado občinstva in nagrado žirije slovenskih filmskih kritikov in kritičark.
-
16. 11. 2018 | Politika
Resnica o Marakeški deklaraciji
Ker številni mediji in politiki manipulirajo z Marakeško deklaracijo in jo skušajo prikazati kot nekaj strašljivega, jo objavljamo v celoti. Na spletni strani Evropske komisije je namreč dokument, ki obsega osem stran, dostopen vsem, o njem pa smo v zadnjem času veliko pisali tudi v Mladini, denimo v uvodniku urednika z naslovom Cerar proti Cerarju in v naslovni temi Podpora človečnosti. Besedilo z naslovom Kratek spomin, v katerem pojasnjujemo, kako je prav Janša Slovenijo postavil na pravno pot k marakeški deklaraciji, pa si lahko preberete v aktualni številki Mladine.
-
16. 11. 2018 | Mladina 46 | Uvodnik
NLB, La Toya in kroglice pregelk
Zadnje tedne smo v redakciji Mladine sistematično zbirali informacije o prodaji NLB. Novinarsko smo poskušali razvozlati, kakšen koncept prodaje in kasnejšega upravljanja svojega preostalega deleža si je vlada zamislila.
-
16. 11. 2018 | Družba
Radio Mladina: Kdo se veseli dobičkov na račun slovenske neumnosti?
Več v članku z naslovom Koline >> #Mladina46
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/530780751&color=%23ff000f&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
-
16. 11. 2018 | Mladina 46 | Politika
Drugi največji lastnik Nove Ljubljanske banke bo s 7,6-odstotnim deležem kmalu postal ameriški sklad Brandes Investment Partners. Ta sklad je leta 1974 ustanovil nekdanji borzni posrednik Charles Brandes, ki pa se je obrti učil pri znanem ameriškem ekonomistu Benjaminu Grahamu, učitelju vlaganja v »vrednosti«, od katerega je Brandes prevzel tudi temeljna znanja. Ena izmed bolj kontroverznih Grahamovih trditev je tista o trgu. Mnogi slovenski finančni analitiki radi ponavljajo, da cene na borzi, glede katerih se sporazumeta prodajalec in kupec, pomenijo najboljši odsev realnosti. A po Grahamu trg nikoli ne odseva prave vrednosti, temveč izkazuje zgolj kratkoročne, čustvene odzive vlagateljev. Tržne vrednosti so po njegovem iracionalne, naloga investitorja pa je, da iz neumnosti drugih kuje dobičke zase.
-
16. 11. 2018 | Mladina 46 | Družba
Okoljski minister Jure Leben je ta teden sprejel odstop direktorja Agencije za okolje (ARSO) Jožka Kneza, ki ga je ta ponudil po sestanku z ministrom. Razlog: Knez ni ustrezno ukrepal ob pritiskih, ki so jih bili zaposleni na ARSO vse od pomladi deležni v zvezi s postopki za izdajo dovoljenj za nadaljnji razvoj operacije črpanja zemeljskega plina v Petišovcih.
-
16. 11. 2018 | Mladina 46 | Družba
Barbara Rajgelj: Nekoč so bile vsega krive samske ženske, potem geji in lezbijke, pa izbrisani ...
Barbara Rajgelj je pravnica, docentka in raziskovalka na Fakulteti za družbene vede. Je hkrati tudi veliko več kot to, vodi recimo program ljubljanskega lokala Pritličje, ki središče mesta napolnjuje z glasbo in družbeno relevantnimi vsebinami. A Barbara Rajgelj je predvsem aktivistka, ni ji vseeno, kaj se dogaja okoli nje, in to spreminja, aktivno, neposredno. Odpira nove teme. Naslednji teden se bo recimo tudi v Pritličju zgodil Grounded, festival elektronske glasbe in kritične misli, ki se bo ukvarjal z vprašanji intime v času umetne inteligence.
-
16. 11. 2018 | Mladina 46 | Politika
»Imamo kandidata, ki je s preteklim delom že dokazal, da se ne ustraši izzivov, da izvrši, kar si je zadal, predvsem pa, da ima visoko moralno integriteto in da zna iskati skupna izhodišča ljudi z različnim političnim prepričanjem. To je v tem trenutku za Ljubljano zelo pomembno,« so med drugim zapisali v pismu podpore kandidatu SDS za ljubljanskega župana Anžetu Logarju, ki so ga podpisali nekateri ideologi desnice in njihovi podporniki, med katerimi najdemo kot prvopodpisanega ekonomista Rada Pezdirja pa nekdaj večnega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, hišnega zgodovinarja omenjene stranke Staneta Grando, nekdanjega Janševega superministra Žigo Turka, ljubiteljskega zgodovinarja Igorja Omerzo, libertarca Tomaža Štiha, evropskega poslanca Lojzeta Peterleta in nekatere manj znane osebnosti iz sveta kulture in politike.
-
16. 11. 2018 | Mladina 46 | Politika
Študijski center za narodno spravo, ki ga je pred desetimi leti ustanovila prva vlada Janeza Janše, je te dni pripravil obsežno konferenco z naslovom Temna stran meseca II. Kot pri vseh njegovih dogodkih doslej je šlo za tematsko, ideološko in tudi po imenih razpravljavcev sodeč dokaj ozek dogodek z namenom zgodovinskega revizionizma. A dejavnosti centra ves čas velikodušno financira država. Konferenco, ki je potekala kar v prostorih državnega sveta, pa je odprl predsednik republike Borut Pahor.
-
16. 11. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? V Kurzschluss prihajata Sven Väth in Fatboy Slim, v K4 se bodo predstavili varovanci londonske založbe Critical Music Kasra Critical, novozelandski duo The Upbeats, Misanthrop, v Dvorani Gustaf pa bodo na večeru drum'n'bassa nastopili: italijanski grandmaster Akrom, DJ Cherw iz Češke in domača zasedba DJ-ev (Theejay, Kryptønite, Aniline, DJ Wooga).
-
15. 11. 2018 | Politika
To je naslovnica jutrišnje Mladine
O kolinah več v 46. številki Mladine, avtor naslovnice pa je nepremagljivi Tomaž Lavrič >> #Mladina46
-
15. 11. 2018 | Svet
Omejitev cen klicev znotraj EU
Evropski parlament je včeraj v Strasbourgu potrdil začasen dogovor, sklenjen junija s Svetom Evropske unije, o evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah (EZEK). Za je glasovalo 584 poslancev oziroma poslank, proti 42, 50 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Organ evropskih regulatorjev za elektronske komunikacije (BEREC) pa je prejel 590 glasov za, 63 proti, 23 pa se jih je vzdržalo. Nova pravila bodo državljanom omogočila visokohitrostno povezljivost ter varne in dostopne klice znotraj EU, obenem pa telekomunikacijskim operaterjem zagotovila potrebno predvidljivost za spodbujanje vlaganj v visokohitrostni internet.
-
15. 11. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje
Tokrat priporočamo razstavo Mesta trajnosti. Paviljoni, manifesti in kripte, ki jo je pripravila kustosinja Zdenka Badovinac, skupinsko fotografsko razstavo z naslovom Če bi Slovenija bila, na kateri se bo predstavilo 18 sodobnih slovenskih fotografov, 36. mednarodno arhitekturno konferenco Piranski dnevi arhitekture, gostovanje slovitega gledališča Maksima Gorkega iz Berlina s predstavo Heinerja Müllerja Stroj Hamlet in premiero plesno-gledališke predstave Rojstvo Venere.
-
14. 11. 2018 | Družba
Ukrepanje proti plastiki je ukrepanje proti potrošništvu
Plastika je povsod in zdaj smo se odločili, da je zelo slaba stvar. Za marsikoga je presenečenje podatek, da je med materiali, iz katerih so narejeni današnji avtomobili in letala, okrog 50 odstotkov plastike. Več oblačil je narejenih iz najlona in poliestra, ki sta plastika, kot iz bombaža ali volne. Plastika je v lepilu za tesnenje čajnih vrečk. Plastične so igrače, drobnarije, ki jih uporabljamo v gospodinjstvu, embalaža. Živimo v imperiju plastike, barvitega in vsakdanjega materiala sodobnega življenja, v Guardianu piše Stephen Buranyi.
-
14. 11. 2018 | Politika
Je bila Alenka Bratušek glede Bandellija v brezizhodnem položaju?
Po mnenju analitika Andraža Zorka je odstop kohezijskega ministra Marka Bandellija logična in pričakovana poteza, iz zgodbe pa tudi predsednica SAB Alenka Bratušek ne izhaja šibkejša. Premierju Marjanu Šarcu je prepustila poziv k odstopu ministra, ki ga neposredno ni branila, a je dala vedeti, da bo nekaj zahtevala v zameno, je za STA ocenil Zorko.
-
14. 11. 2018 | Kultura
Brazilska plesna senzacija ponovno v Ljubljani
V Cankarjevem domu bo danes, 14. novembra ob 19.30 nastopila brazilska plesna senzacija Grupo Corpo pod vodstvom koreografa Rodriga Pederneirasa, ki se po petih letih vrača v Ljubljano. Skupina, ki je leta 2015 praznovala 40-letnico delovanja, se bo predstavila s plesnim diptihom Plesna simfonija in Vrtenje. Preko plesa skupina razkriva vse vidike Brazilije: njeno preteklost in prihodnost, visoko in popularno kulturo, tuje vplive in lokalni pridih ter pri tem ustvari enkraten spoj afrobrazilske senzualnosti, baletne miline in sodobne gledališke ekstravagance.
-
13. 11. 2018 | Politika
Angela Merkel: "Nacionalizem v Evropi ne sme več dobiti priložnosti"
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes v Evropskem parlamentu v Strasbourgu izpostavila pomen solidarnosti in enotnosti Evropske unije. Zavzela se je tudi za vzpostavitev prave evropske vojske, v razpravi z evroposlanci o prihodnosti Evrope pa med drugim branila svojo migracijsko politiko. Požela je aplavz, a tudi vzklike nasprotovanja evroskeptikov.
-
13. 11. 2018 | Družba
Pajdaški kapitalizem ni rezultat socialistične mentalitete
Na Hrvaškem sta razpravo o pajdaškem kapitalizmu v zadnjem času ogreli dve knjigi o Agrokorju. Nekdanja podpredsednica hrvaške vlade in ministrica za gospodarstvo Martina Dalić je napisala knjigo Agrokor: Slom ortačkog kapitalizma in filozof politike in novinar Željko Ivanković knjigo Slučaj Agrokor: Privatizacija i crony kapitalizam.
-
13. 11. 2018 | Kultura
Čezmejni projekt sodobnih umetniških praks
V Novi Gorici in Gorici bo od 16. do 23. novembra v organizaciji Kulturnega doma Nova Gorica potekal 19. mednarodni festival sodobnih umetniških praks Pixxelpoint, ki se je uveljavil kot eden najpomembnejših festivalov intermedijskih umetnosti v Sloveniji. Letošnjo edicijo festivala pod naslovom Inteligentni opazovalec, na kateri sodeluje 26 umetnikov oz. skupin, je pripravila kuratorska skupina BridA/Tom Kerševan, Sendi Mango, Jurij Pavlica, ki je nastala med študijem na beneški Akademiji lepih umetnosti leta 1996.
-
12. 11. 2018 | Družba
Transspolne osebe v Sloveniji imajo dovolj čakanja na ureditev pravnega položaja
Jutri, v torek, 13. novembra, bo pod sloganom Dovolj čakanja potekala že peta TransMisija, osrednji dogodek za tematike transspolnosti v Sloveniji, ki jo organizira zavod TransAkcija. Zbor shoda bo ob 15. uri v ljubljanskem Argentinskem parku, sledila bosta nagovor pred ministrstvom za notranje zadeve in ministrstvom za zdravje, ob 16. uri pa bo končna postaja Prešernov trg. Ob 18. uri bo v okviru dogodka v Pritličju potekal TransMic, kjer se bodo odru zvrstile_i transspolne osebe in njihovi zaveznice_ki. Svoje misli in sporočila lahko z občinstvom deli kdor koli, osrednja tema pa bo seveda transspolnost, torej življenja in človekove pravice transspolnih oseb.
-
12. 11. 2018 | Politika
ZDA nujno potrebujejo mednarodne opazovalce izvedbe volitev
Urad za demokratične institucije in človekove pravice Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v Washingtonu je objavil vmesno poročilo pred vmesnimi volitvami, ki so jih v tem tednu imeli v ZDA. To poročilo po oceni novinarja spletne strani Intercept Mehdija Hasana ni prijetno branje. V njem je med drugim mogoče prebrati, da je za državljane, ki želijo uveljaviti svojo volilno pravico, veliko ovir, še posebej za pripadnike rasnih manjšin.