-
7. 7. 2016 | Svet
O spornem trgovinskem sporazumu bo morala odločati tudi Slovenija
Evropska komisija je spremenila svoje stališče in zdaj predlaga, naj sporazum o prosti trgovini med EU in Kanado (CETA) ratificirajo tudi parlamenti držav članic, ne samo evropski parlament. Iz nevladne organizacije Umanotera sporočajo, da bosta morala vlada in državni zbor v kratkem sprejeti odločitev, ali bo Slovenija podprla v javnosti nepriljubljeni in nedemokratični sporazum. Evropska komisija pričakuje, da bo svet EU že konec septembra razpravljal o sporazumu CETA in ga uradno potrdil v oktobru. Vladi in državnemu zboru tako po počitnicah ostaja na voljo le dva tedna, da preučita več kot 1500 strani sporazuma in o njem opravita temeljito razpravo ter sprejmeta tehtno odločitev.
-
7. 7. 2016 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Pregled dogodkov od 7. do 9. julija.
-
7. 7. 2016 | Politika
Kdo sta kandidata za ustavna sodnika
Kandidata za ustavna sodnika, Špelca Mežnar in Marko Šorli, sta se včeraj v predsedniški palači predstavila javnosti. Predsednik republike Borut Pahor je minuli četrtek predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu posredoval predlog za imenovanje dveh kandidatov, ki uživata podporo poslancev. V predsednikovem uradu so še povedali, da kandidata izpolnjujeta strokovne kriterije in vzbujata zaupanje za opravljanje te pomembne funkcije.
-
7. 7. 2016 | Politika
Avstrija proti nadzoru na madžarski meji
Avstrija je včeraj protestirala proti madžarski uvedbi nadzora na avstrijski meji, zato je k pogajanjem pozvala madžarsko veleposlaništvo na Dunaju. Dodatne kontrole na meji so na avstrijski strani povzročile večkilometrske prometne zastoje. Avstrijski notranji minister Wolfgang Sobotka je za avstrijsko televizijo ORF o madžarskem diplomatskem ukrepu dejal, da Madžarska za razliko od Avstrije nima pravice do ponovne uvedbe začasnega nadzora na mejah znotraj schengenskega območja, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
-
7. 7. 2016 | Politika
Obujanje pozabljenega prijateljstva med Janšo in Ljudmilo Novak
Bosta po mitingu resnice razdružena Ljudmila Novak in Janez Janša novo skupno pot našla pri zagovarjanju interesa zavarovalnic? Opozicijska SDS je namreč predstavila svoj predlog reforme zdravstva. Zavzema se za sistem, ki naj bi prek konkurence med zavarovalnicami in izvajalci zdravstvenih storitev prinesel boljše in dostopnejše zdravstvo. Ko je Alenka Forte iz SDS v oddaji Odmevi zagovarjala predlog, ji je nasproti stal Jernej Vrtovec iz Nove Slovenije – ta stranka je svoj predlog reforme zdravstva predstavila decembra. Politika se nista skušala prepričati, da je en predlog boljši od drugega, saj sta skoraj popolnoma enaka.
-
5. 7. 2016 | Družba
Kako otrokom pojasniti fenomen Donalda Trumpa
Oranžna gmota krompirjaste oblike z rumenimi lasmi in majhnimi dlanmi z imenom Americus Trumpus je glavna zvezda 32 strani dolge satirične knjige za otroke, ki skuša razložiti fenomen predsedniškega kandidata republikancev Donalda Trumpa. Knjiga je včeraj izšla pri založbi Simon & Schuster.
-
6. 7. 2016 | Svet
Katero medijsko hišo bo krokodil Facebook pojedel zadnjo?
"Biti prijazen do krokodila v upanju, da te bo pojedel zadnjega," je menda Winston Churchill definiral "popuščanje". Po tej definiciji so mnoge največje medijske hiše na svetu vsaj zadnji dve desetletji v poslu popuščanja, krokodil, ki jih je, pa se imenuje Facebook. Razlog za to samodegradacijo je preprost: Facebook ima po svetu trenutno 1,6 milijarde uporabnikov, od katerih približno polovica vsak dan obišče svojo stran in ko se priklopijo nanjo, tam preživijo veliko časa. Raziskava Pew Research Centra je pokazala, da ti uporabniki vse več informacij dobijo prek Facebookovega novičarskega toka (News Feed), ne informirajo se več neposredno na spletnih straneh medijskih hiš..
-
6. 7. 2016 | Kultura
Jubilejni Mittelfest na temo zemlje
Med 16. in 24. julijem bo v Čedadu v Italiji potekal 25. mednarodni festival Mittelfest, na katerem se bo zvrstilo 50 različnih dogodkov - letos pod naslovom Zemlja! in na obzorju ogenj. "Zemlja nas opominja na to, kar je pod našimi nogami, na prst, v kateri poganjajo korenine. Zemlja nam ponuja svoje dobrine, ključne za preživetje, hkrati pa zarisuje pot, ki ji vsakodnevno sledimo. Zemlja je naš planet: naš dom in naše zatočišče. Vedno pomembneje postaja, da zanjo skrbimo in jo ohranjamo, še zlasti ko sta ogroženi njena dragocena lepota in rodovitnost, kakor tudi naporni pohodi tistih, ki jo ob selitvah prečkajo. Ob vsem tem pa se na obzorju prižigajo ognji."
-
6. 7. 2016 | Politika
Madžari na referendum o beguncih
Madžarski volivci bodo 2. oktobra na referendumu odločali o sprejetju begunskih kvot, je včeraj določil njihov predsednik Janos Ader. Madžarski premier Viktor Orban je sicer že v začetku leta napovedal vprašanje referenduma: “Se strinjate, da sme Evropska unija brez soglasja madžarskega parlamenta predpisati obvezno naselitev Nemadžarov na Madžarsko?“
-
5. 7. 2016 | Svet
Slovenija je postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije
Slovenija je včeraj v Parizu podpisala sporazum o pridruženem članstvu v Evropski vesoljski agenciji (ESA). Namen sporazuma, ki ga je podpisal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, je krepiti sodelovanje na področju vesoljskih raziskav in tehnologij. Hkrati predstavlja priložnost za sodelovanje slovenskih podjetij pri vesoljskih dejavnostih.
-
5. 7. 2016 | Kultura
Od 8. do 16. julija bo na Ptuju potekal 14. festival sodobne umetnosti Art Stays, ki sodi med najpomembnejše predstavitve sodobne umetnosti v Sloveniji in že od leta 2003 prinaša najaktualnejšo produkcijo domačih in tujih umetnikov, od najbolj znanih, do najperspektivnejših. Letošnja edicija nosi naslov Politic(s), saj bo v ospredju t. i. politična umetnost.
-
5. 7. 2016 | Kultura
Ob podpori ljubljanske mestne občine in ministrstva za kulturo so trije izmed najvidnejših slovenskih umetnikov sodobnega časa, Janez Janša, Janez Janša in Janez Janša, pripravili samostojno razstavo in zanjo uporabili nenavaden material: 300 personaliziranih plačilnih kartic, ki jih izdeluje Nova Ljubljanska banka.
-
5. 7. 2016 | Svet
Francija izganja begunce nezakonito
Leta 2015 je Francija s svojega ozemlja izgnala več kot 10.500 beguncev, ki so se v tja zatekli zaradi vojn, preganjanja in revščine v njihovih državah. Po poročanju časnika Le Parisien statistika obmejne policije (PAF) kaže, da so bili številni begunci izgnani povsem nezakonito. Večinoma v druge države in ne v države iz katerih so prišli, kamor jih seveda ni bilo mogoče vrniti zaradi vojn in zato, ker bi bila v teh državah njihova življenja ogrožena. Kljub temu pa so tudi ti postopki francoskih oblasti nezakoniti.
-
5. 7. 2016 | Družba
Laž, na kateri je bila zgrajena EU
"En človek, en glas," so že v 17. stoletju za temelj ustave zahtevali angleški reformatorji. Svobodo in enakost pred zakonom vseh državljanov je starorimski politični filozof Mark Tulij Cicero poimenoval ius aequum – oblast za ljudi in oblast od ljudi. Kadarkoli v zgodovini so se suvereni državljani zavzeli za političnost, so začrtali republiko na načelu politične enakosti.
Nedavni britanski referendum, na katerem je 52 odstotkov Britancev glasovalo za izstop iz Evropske unije (EU), je zopet opozoril na največjo hibo EU. Živalska farma, v kateri so države članice, ki imajo od enotnega trga dela največ koristi, pač bolj enakopravne od drugih,
. -
5. 7. 2016 | Svet
Svetovalec nekdanjega predsednika obsojen na dosmrtno ječo
Linga Jihuo, svetovalca nekdanjega kitajskega predsednika Hu Jintaa, so zaradi korupcije, nezakonite pridobitve državnih tajnosti in zlorabe oblasti obsodili na dosmrtni zapor. Po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua, je Ling priznal krivdo in se odpovedal pritožbi na odločitev sodišča. Sodni proces proti njemu je v tajnosti potekal zadnjih nekaj mesecev.
-
5. 7. 2016 | Svet
Ne posebej dobri odnosi med Tajvanom in Kitajsko so zaradi najnovejšega incidenta med vojaškimi vajami povzročili novo ohladitev med državama. Tajvanska ladja je namreč med vojaškimi vajami v Tajvanski ožini pomotoma izstrelila raketo Hsiung-feng III, ki sicer velja za "ubijalca letalonosilk". Pri tem je bila raketa v petek okoli osme ure in deset minut zjutraj po lokalnem času izstreljena iz 500-tonske vojaške ladje, ki je bila zasidrana v vojaškem pristanišču v mestu Tsojing. Raketa domače izdelave je letela okoli 80 kilometrov v smeri Kitajske in nato 25 minut pozneje zadela tajvansko ribiško ladjo. Raketa je ubila kapitana ladje ter hudo ranila dva mornarja na njej.
-
4. 7. 2016 | Družba
Zaposleni v Luki Koper bodo danes delali osem ur
Delavci v Luki Koper bodo danes delali osem ur "z vsemi razpoložljivimi zmogljivostmi", in sicer od 9. do 17. ure, je sporočil svet delavcev. Kot so zapisali, so delavci odločeni vztrajati do konca, vladi pa ne bodo dovolili uničiti družbo, zato so se z upravo uspešno dogovorili za delo v ponedeljek. Ob tem so ponovno pozvali k dialogu.
-
4. 7. 2016 | Svet
Afrika uvaja enoten potni list
Medtem ko se EU ukvarja z odhodom Velike Britanije iz EU, posledicami uvajanja novih carisnkih in drugih mej ter ustavitvijo širjenja organizacije, se vsaj v Afriki dogaja nekaj povsem drugega. Afriška Unija je namreč pred usodnim britanskim referendumom napovedala uvedbo "enotnega afriškega potnega lista." Bistvo spremembe ima za cilj uveljavljanje podobnih rešitev, kot so uveljavljene v EU, namreč v lažjem prehodu meja na afriškem kontinentu. Enoten afriški potni list, ki bi državljanom omogočil svobodno potovanje skozi vseh 54 članic Afriške Unije bi namreč prinesel s seboj tudi zmanjšanje stroškov ter ugodno vplival na družbeni in gospodarski razvoj afriške celine. Blago, ideje, delovna sila in kapital bi tako lažje prehajali meje afriških držav.
-
4. 7. 2016 | Svet
Dan ameriške neodvisnosti v znamenju poostrene varnosti
Za današnji Dan ameriške neodvisnosti je minister za domovinsko varnost ZDA Jeh Johnson napovedal poostrene varnostne ukrepe na letališčih, železniških postajah in podobnih logističnih križiščih. Motiv je torkov teroristični napad na letališču Atatürk v Istanbulu, v katerem je po zadnjih podatkih umrlo 45 ljudi, približno 250 jih je ranjenih. Domnevno je napad snoval Čečen Ahmed Čatajev, sicer rekrut skrajne organizacije Islamska država (IS), dva izmed treh samomorilcev pa so identificirali kot Rusa .
-
4. 7. 2016 | Svet
Zdaj se morajo Britanci soočiti z rasizmom, ki so ga dolgo ignorirali
Ker je izbruhnil takoj, je prvi znak, da je ves čas bil tam, samo čakal je na pravi trenutek. »Prejšnji četrtek smo šli spat in se zbudili v državi, kjer so rasistični grafiti, rasistične zmerljivke in z raso povezano nasilje vsakdanja stvar. Dejstvo, da se je to metaforično rečeno zgodilo čez noč, nas ne sme zavesti, da se je res zgodilo čez noč,« v Guardianu piše Nesrine Malik.
-
4. 7. 2016 | Politika
Zakonodaja, ki naj bi prihajajoče begunce in migrante odvrnila od poti v Slovenijo
Glavni namen zadnje zaostritve azilne zakonodaje v Sloveniji je bil okrepiti t. i. odvračalni učinek, ki naj bi prihajajoče begunce in migrante odvrnil od poti v Slovenijo. Tako so recimo odpravili enkratno denarno pomoč za osebe, ki jim je bil podeljen azilni status.
-
2. 7. 2016 | Politika
Cerar: Erjavec izbral neprimeren čas za ponujanje odstopa
Potem ko je arbitražno sodišče vendarle ugotovilo nepravilnosti oziroma kršitve arbitražnega sporazuma s Hrvaško, je minister za zunanje zadeve Karl Erjavec premieru Miru Cerarju ponudil svoj odstop. Premier Miro Cerar je dejal, da je zunanji minister Karl Erjavec izbral neprimeren čas za ponujanje odstopa, bo pa njegovo ponudbo vseeno resno preučil. Do torka bom o tem povedal svoje stališče, je dejal.
-
2. 7. 2016 | Politika
Blokada Luke Koper se nadaljuje
Blokada Luke Koper zaradi upora delavcev se nadaljuje, železniški tovorni promet pa še naprej stoji. Delavci zahtevajo srečanje s predsednikom vlade Mirom Cerarjem, ki pa v Koper ne namerava ter od uprave Luke zahteva, naj nemudoma zagotovi normalen delovni proces v pristanišču ter prepreči nadaljnje nastajanje škode, ki se meri v milijonih.
-
2. 7. 2016 | Svet
Avstralci danes na volitve pod vplivom brexita
Avstralci se danes podajajo na predčasne parlamentarne volitve, na katere bo očitno vplivala britanska referendumska odločitev za izstop iz EU. Še pred tednom dni so bili doslej vladajoči konservativni liberalci povsem izenačeni z opozicijskimi laburisti, zadnja anketa, opravljena po brexitu, pa je pokazala rahlo prednost liberalcev. Udeležba na volitvah v Avstraliji je od leta 1924 obvezna, odtlej pa nikoli ni padla pod 90 odstotkov.
-
2. 7. 2016 | Svet
V vojski bodo zdaj lahko odprto služili tudi transseksualci
Obrambni minister ZDA Ashton Carter je sporočil, da bodo lahko v oboroženih silah ZDA poslej odprto služili tudi transseksualci, ministrstvo pa bo plačalo vse stroške, ki so povezani s spremembo spola. Pentagon je pred petimi leti odpravil Clintonovo politiko "ne sprašuj, ne govori", ki je homoseksualcem dovoljevala služiti v oboroženih silah, če nihče ni vedel za njihovo spolno usmerjenost oziroma če tega niso javno razkrivali.
-
2. 7. 2016 | Kultura
Nova festivalska platforma sodobnih idej
Med 7. in 11. septembrom bo v Ljubljani zaživela nova festivalska platforma sodobnih tokov v umetnosti, kulturi, medijih, glasbi, filmu, gledališču, oblikovanju Indigo, ki bo združila nosilce kulturne produkcije v četrti okrog Križevniške ulice, Trga francoske revolucije, Gosposke ulice, Novega trga, Brega in Salendrove ulice, kjer delujejo MGML, Mini teater, ZRC SAZU, Festival Ljubljana, Srednja šola za oblikovanje in fotografijo in NUK.
-
1. 7. 2016 | Svet
Avstrijske predsedniške volitve bo treba ponoviti
Avstrijsko ustavno sodišče je zaradi ugotovljenih nepravilnosti na volitvah razveljavilo rezultate. 22. maja je sicer zmagal nekdanji predsednik stranke zelenih Alexander Van der Bellen, toda slavil je šele, ko so prešteli glasove, prispele po pošti. Razlika med kandidatoma je bila le nekaj več kot 30 tisoč glasov. Svobodnjaki so po volitvah vložili pritožbo na rezultate poštnega glasovanja oziroma zaradi domnevno spornega odpiranja kuvert z glasovnicami, poslanimi po pošti.
-
1. 7. 2016 | Mladina 26 | Uvodnik
Naravnost pretresljiva je primerjava podob dveh proslav. Tiste prve ob nastanku države, ko je bil ljubljanski Trg republike napolnjen do zadnjega kotička, povabljeni gostje in funkcionarji pa so bili tako blizu množice, da so se lahko z njo tudi pogovarjali, ter tiste, ki smo jo videli prejšnji teden, tokrat na novem ustaljenem prizorišču velikih proslav, ljubljanskem Kongresnem trgu. Tokrat so politično, diplomatsko in gospodarsko elito od mimoidočih – proslave že dolgo niso zasnovane tako, da bi bili državljani nanje dejavno povabljeni, mišljeno je, da si jih ogledajo na televizijskih zaslonih – ločevale ograje, postavljene tako, da stika res ni moglo biti.