• Grega Repovž

    Grega Repovž

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Uvodnik

    Ne

    V žaru navdušenja nad razmeroma benignim poročilom evropske komisije o razmerah v Sloveniji sta premierka Alenka Bratušek in finančni minister Uroš Čufer pohitela iz njega navajati priporočila. Katera? Ja, tista vendar, ki jih je komisiji predlagala vlada sama. To je pač igra: vlade sporočijo v bruseljske pisarne, kaj bi rade storile, vestni bruseljski administratorji to prepišejo v svoje poročilo, vlade pa nato iz Bruslja dobijo zapoved, kaj in zakaj morajo to storiti – namreč tisto, kar so že same nameravale. In če še malo bolj izstopimo iz tega vzhičenja nad poročilom – ker nam Bruselj ni poslal trojke (o tem sicer ni nihče razpravljal in nihče tega ni nameraval, vsaj v Bruslju o tem ne vedo nič): poročilo je zelo podobno vsem, ki smo jih dobili v preteklih letih. In ne, niso nam dali dodatnih štirih mesecev. Oktobra se pač zgolj naslednjič sestanejo in preverijo razmere, to je vse. Kakšne so dejanske razmere v Sloveniji, nam navsezadnje pove podatek, da smo izpadli iz evropskega programa za zaposlovanje mladih brezposelnih, ker nismo dosegli 30-odstotne brezposelnosti mladih. Mar nismo eden najhujših evropskih bolnikov?

  • Maja Novak

    Maja Novak

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Ihta

    Roman o Hildi

    V minulih dneh je JAK slovenskim založnikom razdelila programska subvencijska sredstva, zato nestrpno čakam, da bom izvedela, ali se bo našel kak evro za tisti prevod Mačje kuge v nemščino, ki si ga jaz, avtorica, in moj prevajalec že tako dolgo želiva. Pa ne čutim posebnega upanja. Te knjige se že od izida drži sama smola.

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Hrvaška

    Ustavno kadilo

    Hrvaški premier se je moral pred kratkim, med bivanjem v Veliki Britaniji, na vso moč braniti pred številnimi očitki tamkajšnjih novinarjev zaradi korupcije in izpadov skrajne desnice na Hrvaškem. Ni mu šlo ravno najbolje od rok in je pri tem celo sam zašel v dobro znano nacionalistično retoriko, saj je recimo zatrdil, da je leta 1995 srbsko prebivalstvo prostovoljno, ne pa pod prisilo oboroženih enot, množično zapuščalo Hrvaško. Sočasno »skrajni nacionalizem« Hrvaški očitajo tudi nemški mediji in izražajo vzvišeno zaskrbljenost, ker bo plemenita, ugledna Evropa k svoji mizi kmalu pripustila to barbarsko balkansko državico. Teza je seveda neumna, čeprav večidel utemeljena na dejstvih, o katerih pa premier Milanović rad pravi, da gre le za »percepcijo«. To naj bi pomenilo, da je razumevanje Hrvaške v popolnem nesoglasju z resničnostjo in da so ga seveda pomagali izoblikovati v delavnicah njenih sovražnikov.

  • Ponovitev

    Vladna politika na področju finančne stabilizacije in fiskalne konsolidacije je v odločilnem obdobju. Oblikovani so vsi temeljni stebri vladne politike glede ciljev, načina izvedbe in časovnega okvira sprememb. Prav tako bodo v nekaj tednih znani vsi odtenki bruseljske ocene naših namer. Toda vlada je očitno spregledala, da si je vladajoča politična koalicija hkrati po treh mesecih vladanja zapečatila svojo politično usodo. Pod bruseljskim pritiskom je popustila Janševi domači ekonomski politiki. Ustavne spremembe in »izbrisani« so razbili njeno politično kredibilnost na levi sredini, fiskalno pravilo jo bo ekonomsko pokopalo v letu pred volitvami. Ponavlja se usoda Pahorjevih politično-ekonomskih neumnosti iz leta 2009.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Kolumna

    Couple penal

    Tudi razvpiti primer Tovšakove priča, da so se naši menedžerji iz nekoč opevane menedžerske elite spridili v brezdušne kramarje. Celo po lastnih priznanjih (anketa Ernst & Young) je korupcija med njimi del normalnega poslovanja.

  • Bernard Nežmah

    Bernard Nežmah

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Pamflet

    Dediščina

    Postavimo hipotetično, da bi Janševa vlada delovala še naprej in bi sprejela iste ukrepe, kot jih je njena naslednica. Znižala bi plače, zapisala uresničevanja fiskalnega pravila v ustavo z letnico 2015, objavila prodajo podjetij v državni lasti, pognala v tek slabo banko in državni holding, izrekla kritiko pravosodju in vpeljala mehanizme za odgovornost sodnikov in tožilcev ter skrajšanje sodnih zaostankov. Po tem bi finančni minister Janez Šušteršič povedal, da pridejo na vrsto tudi rezi pri pokojninah. - Mediji bi jo zbombardirali s kritikami, sindikati bi organizirali splošno stavko, množični protesti bi se vili po ulicah in trgih, vladi bi grozil takojšnji padec.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    31. 5. 2013  |  Mladina 22  |  Dva leva

    Reševanja stotnika Janeza

    Ko je oktobra 2011 bila potrjena sicer nekaj tednov trajajoča špekulacija, da bo Janković nastopil na volitvah, sem zapisal, da bo nastop Jankovićeve PS morda rešitev za prihajajoče volitve, ne pa tudi za levico. Ne zato, ker bi onkraj PS bila v tistem času neka boljša, bolj avtentična levica, ampak ker je od vsega začetka bilo jasno, da bo ta stranka “iz vseh vetrov”; v veliki meri sestavljena iz ljudi z dobrim občutkom, kdaj je treba skočiti z vlaka, ki drvi v prepad in skočiti na drugega, bolj perspektivnega. Tako so se na skupni listi znašli kandidati in kandidatke prebegli iz SD, Zares, LDS, celo iz ultranacionalistične desnice. In predvsem je bilo hitro jasno, da bo to stranka brez koncepta, zato brez doslednosti. Kar se je hitro po odličnem volilnem izidu tudi potrdilo.