• 4. 7. 2025  |  Mladina 27  |    Za naročnike

    #k# Prelistaj izdajo

  • N'toko

    N'toko

    4. 7. 2025  |  Mladina 27  |  Žive meje  Za naročnike

    Vaje v blefu

    Težko je opisati težo dogodkov prejšnjega tedna. Predsednik vlade Robert Golob je brez mandata, brez podpore socialnih partnerjev in brez konsenza državljanov dal zavezo Natu, da bo Slovenija obrambne izdatke povečala na pet odstotkov BDP. Sploh lahko dojamemo, kako noro je to? V državi, kjer se je treba leta pogajati za vsak promil, se je čez noč odločilo, da bo več kot 20 odstotkov proračuna šlo za obrambo! Ne le da gre za nenaden izdatek, ki zamaje temelje vseh načrtovanih vladnih reform, ampak takšna zaveza pomeni celovit preobrat na slovenski razvojni poti. Z Golobovo zavezo prehajamo v militaristično ureditev, kjer vse več družbenih procesov poteka po diktatu »varnostnih vprašanj« – vsi, od raziskovalnih inštitutov do podjetij, od šol pa do medijskih hiš, bodo postopoma primorani iskati sredstva za delovanje v kufrih ministrstva za obrambo. Še več, skupaj z denarjem gre tudi za enormen prenos politične in družbene moči v vojaško sfero. Ne glede na način, kako se bo zaveza dejansko uresničevala, smo lahko prepričani, da nobena druga odločitev te vlade ne bo imela tako temeljitih dolgoročnih posledic. In kot smo jasno videli, se niti slovenska politika niti mediji niso sposobni soočiti s težo trenutka.

  • dr. Bogomir Kovač

    dr. Bogomir Kovač

    4. 7. 2025  |  Mladina 27  |  Ekonomija  Za naročnike

    Petrolova igra

    Nenavadna politična in poslovna bitka med Golobovo vlado in upravo Petrola se je v začetku julija končala s spravnim sestankom obeh predsednikov. Po nekaj tednih obojestranskih političnih neumnosti in korporativnih neslanosti je bil to edini možni in na koncu tudi pričakovan epilog zgodbe z dolgo brado. Na odprti sceni smo od sredine junija 2025, tradicionalnega meseca večnega odpiranja Pandorine skrinjice regulacije cen naftnih derivatov, opazovali nov poskus vladnega spreminjanja tržnih pogojev in burnega poslovnega odziva Petrola. Vlada je s staro argumentacijo skrbi za stabilnost cen razširila regulacijo tudi na bencinske servise na avtocestah, Petrol pa je prešel v protinapad z abotnimi marketinškimi in tržnimi potezami. Očitno je drezanje v cenovni osir in pogoje poslovanja skupno ogledalo dolgoletnih nesposobnosti slovenskih vlad glede politike regulacije cen in večnih zadreg korporativnega upravljanja slovenskih družb. Dejansko že trideset let okoli Petrola poteka politična bitka merjenja moči različnih vplivnih skupin. Tudi tokrat je spopad že del domače predvolilne bitke in splošne kulture trumpističnih izigravanj normalnega stanja.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    4. 7. 2025  |  Mladina 27  |  Kolumna  Za naročnike

    Kurjači

    Če je dolgo prevroče, postaneš siten, nasilen, otopel, delo ti gre slabo od rok, prej te zadene kap, prej se zaletiš z avtom. Podobno je z družbami – tudi one postajajo nasilne, razdražene, otopele na planetu, ki se preveč segreva. Kurjač pa smo ljudje.

  • Bernard Nežmah

    Bernard Nežmah

    4. 7. 2025  |  Mladina 27  |  Pamflet  Za naročnike

    Pet je tri v odprtem bazenu

    Jezik je najboljša iznajdba v zgodovini. Omogoča nam, da lahko drugemu povemo, kaj želimo od njega, da izvemo, kaj se mota drugim po glavi, z njimi sklepamo dogovore in posle, z besedami lahko kdaj celo preprečimo pretep in nasilje.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    4. 7. 2025  |  Mladina 27  |  Dva leva  Za naročnike

    Dr. Mabuseja smrtonosnejši Nato

    Razprava o Natu kaže na vseevropski – torej tudi slovenski – problem podrejanja in podredljivosti. Podrejanja bebcu in norcu. Ko v politiki vladajo bebci, je hudo, ko norci, je še hujše, ko pa taki, ki so v eni osebi oboje, je katastrofa. In zdaj smo tam. Na čelu zahodnega zavezništva je nori bebec. A najbolj fascinantno in bizarno pri tem je, da ne le tisti, ki so na kritični distanci, ampak tudi vsi, ki so v središču odločanja o zavezništvu, vedo, da je tip točno tak. Ko rečeš, »ta tip je nori bebec«, vsi od Rutteja, Merza, Macrona, Starmerja pa do podalpskega Goloba vedo, o kom je govor. Skoraj žaljivo do naslovnika povedi bi bilo pojasnjevanje in poimenovanje. Dovolj je preprosto izreči bebec in/ali norec. Frazem brez stranske razlage razkrije oziroma določi identiteto. In vsi našteti ne le da vedo, o kom je govor, ampak tudi vedo, da je res tak. Zakaj mu torej sledijo, če to globoko v sebi vedo? Prosto po Adornu zato, ker s takšno inscenacijo lažje uskladijo svojo siceršnjo stopnjo »razsvetljenosti« in lažje prebavijo to svojo potisnjenost, involviranost v svet norega bebca. Ker so v zadregi, kako se odzvati, so ubrali najslabšo pot, začeli so ga slaviti, njegovo patologijo pa povzdignili na piedestal voditeljske modrosti. Rutte ga je bizarno razglasil za očetovsko avtoriteto. In še mesece pred tem je Golob po manj kot minutnem srečanju s Trumpom v Parizu povedal, da je njegova predstava po neposrednem stiku z njim precej drugačna, kot jo je imel prej na podlagi medijskih poročil (!?). Po tisti izjavi je Golob v očeh kritične javnosti bolj kot kritike ali posmeha vreden pomilovanja. Že res, da je Trump nekakšen novodobni dr. Mabuse, lik norca v slovitem filmu Fritza Langa, ki celo izoliran v norišnici (!) piše svoj testament in usmerja hudodelske načrte. A Lang lepo pokaže, da ni dovolj le poosebljeno zlo, pač pa so potrebni tudi dovzetni mediji, ki te ideje širijo. Pri Mabuseju je bil to njegov psihiater, profesor Baum, pri Trumpu očitno generalni sekretar zavezništva Rutte. In kajpak zaslepljeni sledilci. Naš Golob je eden od njih.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    4. 7. 2025  |  Mladina 27  |  Uvodnik

    Uvodnik / Populistični udar

    Čeprav je bilo o »5 odstotkih BDP za Nato« do danes napisanega že veliko, velja opozoriti na populistični udar, ki ne priznava dejstev, izrekovalci pa si ob tem sami kopljejo jamo. Pa pri tem ne mislimo na kritične komentarje javnosti – ko gre za vojsko in njeno bohotenje, je pač vsaka kritika na mestu. Ne, predmet kritike tokratnega zapisa bosta namreč dve politični stranki, SD in Levica, ki sta se edini v parlamentarnem političnem prostoru postavili proti »5 odstotkom BDP za Nato«. Najprej bomo dokazali, da gre za nepotreben populistični udar, nato pa še, da si stranki – čeprav očitno prepričani, da s tem kažeta zobe in Natu in premierju Golobu in verjetno še vsem vojnam po svetu – s tem sami kopljeta jamo.