
11. 7. 2025 | Mladina 28 | Kolumna
Sramota?
Vihar v referendumskem kozarcu
Pa smo doživeli orožarsko komedijo zmešnjav, zakulisnih manevrov in resnih ozadij. In zelo različnih interpretacij. Predsednica države, vedno polna nasvetov, je preostanku politike rekla, naj Sloveniji ne dela sramote.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

11. 7. 2025 | Mladina 28 | Kolumna
Pa smo doživeli orožarsko komedijo zmešnjav, zakulisnih manevrov in resnih ozadij. In zelo različnih interpretacij. Predsednica države, vedno polna nasvetov, je preostanku politike rekla, naj Sloveniji ne dela sramote.
A to, da bomo o oboroževanju in morda tudi o članstvu v Natu imeli referendum, je zelo normalno. Če moraš proti svoji volji izdelati toliko topov, da bo masla premalo in bo ljudem standard grdo padel, gre za velike odločitve. Z državo in družbo, ki ju take odprte dileme pustijo ravnodušni, je nekaj globoko narobe.
Res pa bomo do referendumov (enega, dveh, nobenega?) prišli brez razmisleka in vsaj zasilnega konsenza, kaotično in s preigravanjem. Protagonisti so v glavnem imeli pred očmi zgolj svoje interese. Levica dosledno nasprotuje oboroževanju in bi ob zahtevanih petih odstotkih BDP za orožje težko ostala tiho. Hanova SD je z nenadno podporo referendumu pripravila teren za Janšo. SDS in NSi sta se delali, da ju na kritičnem glasovanju ne bo, se skrivali po kotih parlamenta, potem pa referendum podprli. Janša je s tem uspešno prikazal razklanost oblasti, a se razgalja tudi sam: referendum je sprožen proti pretiranemu, izsiljenemu oboroževanju, Janša pa je referendum omogočil, čeprav tako oboroževanje podpira in čeprav ga bodo volivci morda zavrnili.
Golob se je na Natovem vrhu v Haagu prilagodil splošnemu klanjanju ameriškemu polmonarhu in sprejemu noro visokih petih odstotkov. Pri tem gre deloma res za blef; evrovoditelji enako kot doslej vseh obljub ne nameravajo izpolniti in čakajo, da nasilni Trump konča mandat. Toda Amerika se tudi po Trumpu zlepa ne bo spremenila in blef je samo delen: oboroževalo se bo tudi zares, podrejanje Ameriki je za EU škodljivo, upanje, da se bo s pospešenim oboroževanjem vojaško osamosvojila in ekonomsko okrepila, je prazno, ruska nevarnost pa napihnjena.
Kakorkoli, Golob je v Haagu obljubil nekaj, česar se ne misli v celoti držati, o tem obvestil koalicijska partnerja, o figi v žepu pa javno ne more govoriti. To je mogoče razumeti.
Kaj vse se bo izcimilo iz vsega tega dogajanja, ne vemo. Nekaj stvari pa se zdi še kar jasnih.
Referenduma ne moreta prinesti nobenih dokončnih odločitev, saj sta posvetovalna. Politika ju lahko upošteva ali ne. To vsej zadevi jemlje usodnost, hkrati pa govori, da se z referendumi ne gre igračkati.
Kakšen bo njun izid, če bosta oba, je negotovo. Volivci bodo vsaj izstop iz Nata skoraj zanesljivo zavrnili. Tudi ni nujno, da bo udeležba visoka, izid pa s tem bolj prisiljujoč za koalicijo. Golobova napoved referenduma o Natu pa je delovala kot bomba. Z njo je poskušal preiti v napad, pritisniti na koalicijska partnerja in razgaliti Janševo dvoličnost. In požel ploho kritik, v glavnem nekritično pronatovskih. Toda vlada nikakor ne namerava izstopiti iz Nata, kot sugerira Janša, za oborožitev Slovenije, do razumne mere potrebno, pa je naredila več kot vlade pred njo. In Golobova stranka, prva sila koalicije, je bila edina proti referendumu o treh odstotkih za orožje.
Koalicija se gre tradicionalno samouničevanje leve sredine. Toda če se tokrat ne bo pošteno zdrznila in se nehala tako butasto in mazohistično spopadati in slabiti, se lahko poslovi od drugega mandata. Bo pa zunanja politika z referendumi ali brez njih vroča predvolilna tema. Ne nujno v korist poglavarja desnice.
S škodo za verodostojnost Slovenije pa se obupno pretirava. Ponavljamo: najbolj normalno je, da se politika in javnost ob takih dilemah in razpotjih pošteno razmigata. Toliko bolj, če upoštevamo širši kontekst. Svet se opoteka v slabo smer in naš orožarsko-natovsko-referendumski dramolet je droben, v osnovi nedolžen odblesk tega. Trump na solidni podlagi prejšnjih, a še ne tako ekscesnih procesov v ZDA uveljavlja argument sile, krmi s svojim početjem skrajno desnico in poglablja podnebno krizo. To je v času, ko planet vedno bolj mučijo neznosne vročine, suše, poplave …, najnevarnejša posledica njegove druge vladavine.
Pospešeno oboroževanje, pa čeprav delno s figo v žepu, je sestavni del tega tudi mentalnega zastrupljanja sveta. Drugačna govorica, drugačno ravnanje, narativ, ki zanika neizbežnost pogrezanja v kolektivno blaznost, delujejo blagodejno, kot bi po nevihti odprl okna in v zatohlost sobe spustil svež zrak. Tako lahko delujeta tudi referendum in resna razprava o tem, koliko naj se oborožimo. A poudarimo: ni vseeno, ali tak referendum predlaga Levica, dostojna stranka in stara nasprotnica oboroževanja, ali pa ga s fintami omogoči Janša, militarist, imitator Trumpa, nekoč pravnomočno obsojen zaradi korupcije pri kupovanju orožja, politik, ki je na stara leta padel tako nizko, da hodi na Thompsona.
Tudi Nato, spremenjen na slabše, za Slovenijo pa minus in plus hkrati, nikakor ne more biti tabu tema. O odprtih vprašanjih se nočejo pogovarjati le bedaki, manipulanti in avtokrati. Če bi z referendumom o oboroževanju okužili še kako drugo državo, pa bi bilo to samo dobro. Gospa predsednica, velike drame in sramote ni, preostanek politike pa ni ves enak.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.