Damjana Kolar

 |  Kultura

Raziskovanje skupnega prostora

V UGM Studiu Maribor je do 18. aprila na ogled razstava Maje Babič Košir in Tanje Vergles, ki premierno predstavljata projekt Love Me Tender. V njem raziskujeta skupni prostor, ki nastaja skozi večletno komunikacijo. Kljub več tisoč kilometrski geografski razliki, sta našli nov skupni jezik-vezenje gobelinov, ki nastajajo na podlagi matric, narejenih iz ilustracij, risb, kipov.

Skupni jezik uporabljata ga za razreševanje vprašanj identitete, položaja in dojemanja žensk v naši kulturi, ženskosti, dojemanjem svojega telesa in cenzuriranjem ženske seksualnosti. Pri delu uporabljata različne materiale kot so plastične vrečke, kondomi, blago, usnje, filc, žeblji, volna, vrvi, najlon. Materiali, ki so prvotno namenjeni drugačni uporabi, tako postanejo materiali za raziskovanje novih pogledov, dotikov, vonjev, občutkov. Izpostavljata delovni proces, katerega cilj je napredovanje in očiščevanje kot ženski, kiparki, umetnici, mami, prijateljici.

Naš odnos do industrijskega predmeta je funkcionalen, do umetnine napol religiozen, naš odnos do ročno izdelanega predmeta pa je telesen. Njegova medosebna narava je neposredno izražena v čutnem dotiku: telo postane na ta način orodje povezovanja z drugimi ljudmi. Občutimo in čutimo se s pomočjo drugega. Zato so 'ženska' ročna dela, tudi kot aktivnost med čakanjem, zmaga nad pasivnostjo. Včasih je bilo druženje ob ročnih delih pomembno za predajanje zgodb in naukov mlajšim generacijam, šlo je za socializacijo, druženje, povezanost. Šivanje je metafora bivanja in skupnega ustvarjanja – šivanje je 'držanje' stvari skupaj in kreiranje nečesa novega. Gre za uživanje v preprosti svobodi, v na novo izvezeni ljubezenski zgodbi, pravita umetnici.

Maja Babič Košir je diplomirala in magistrirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani pri mentorici prof. Dubi Sambolec. Na Escola de Disseny y Art v Barceloni je opravila podiplomsko specializacijo iz kreativne ilustracije in tehnike vizualne komunikacije. Deluje na področju kiparstva in ilustracije, sodelovala pa je na številnih mednarodnih skupinskih in samostojnih razstavah.Tanja Vergles je leta 2006 diplomirala iz kiparstva na ALUO v Ljubljani pri mentorju prof. Jožetu Baršiju. Izobraževala se je tudi na Šoli uporabnih umetnosti Famul Stuart v Ljubljani, smer kiparstvo in keramika ter na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Deluje na področju kiparstva, fotografije, grafike in oblikovanja.