|  Družba

Kaj so asteroidi, meteoriti, kometi in druga nebesna telesa

Asteroid 2012 DA14

Asteroid 2012 DA14
© wikipedia.com

Zemlja je oziroma bo danes "tarča" dveh različnih nebesnih teles. Sprva je osrednjo Rusijo zadel meteorit, ki je ob razpadu ustvaril dež meteoritov, naš planet pa bo na majhni razdalji preletel še asteroid. Čeprav se zdijo tovrstna nebesna telesa podobna in imajo enak izvor, pa med njimi obstaja nekaj poglavitnih razlik.

Med asteroidi in kometi na primer obstajajo nejasne ločnice, vendar pa imata obe vrsti nebesnih teles različen videz. Medtem ko so asteroidi na nebu videti kot šibke svetlobne pike, so kometi videti veliko svetlejši z opaznim dolgim repom. Oba pojava sta sorodna, saj sta nastala na začetku obstoja osončja, ko se je prvotni kozmični prah začel oblikovati v nebesna telesa "planetezimali", ki so bili veliki od nekaj metrov pa vse do kilometra.

Iz teh teles naj bi nato nastali planeti, vendar vsa niso bila uporabljena za izgradnjo planetov, zato preostala telesa še danes vedno krožijo okoli Sonca. Razlika med kometom in asteroidom pa je predvsem v kraju nastanka.

Asteroidi so telesa, ki so jim že izparele hlapljive snovi in večina se jih nahaja znotraj asteroidnega pasu z eliptičnimi tirnicami med planetoma Mars in Jupiter. Trenutno jih poznamo približno 600.000, verjetno pa je v osončju več kot milijon teh teles.

Pri večji oddaljenosti od Sonca pa so planetezimali vsebovali tudi led. Iz njih a so nato nastali kometi, ki jih pogosto označujejo kot umazane snežne kepe. Načeloma se kometi nahajajo na obrobnih predelih Osončja, a včasih na svoji tirnici zaidejo v bližino Sonca, kjer led izpari in s sabo potegne tudi prah.

S tem nastane rep kometa - sled majhnih prašnih delcev. Če se tovrstna sled križa z Zemljo, nastane meteorski roj ali dež, kar ob jasnih nočeh ustvarja "zvezdne utrinke". Te svetle sledi imenujemo meteor, ki nastanejo ob vstopu meteoroida v Zemljino ozračje. Ob vstopu doseže veliko hitrost in tako visoko temperaturo, da zažari in kmalu izpuhti.

Meteoroid sicer imenujemo nebesna telesa, ki so manjša od asteroidov, lahko pa dosežejo premer nekaj metrov. Meteorit pa je ostanek meteoroida ali asteroida, ki je preživel pot skozi atmosfero, in je padel na površino Zemlje.

To pomeni, da je bil meteorit, ki je danes zadel Zemljo na območju Rusije, veliko manjši od asteroida, ki bo danes preletel naš planet. Ravno zaradi te majhnosti pa tega nebesnega telesa pred vstopom v atmosfero niso mogli opaziti, so pojasnili pri evropski vesoljski agenciji Esa. Po navedbah agencije je imel meteorit premer največ metra ali dva. Asteroid, ki bo preletel Zemljo, pa ima premer približno 50 metrov. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.