12. 6. 2013 | Svet
Taksim po posredovanju prazen
Demonstranti, ki v Turčiji že od konca maja protestirajo proti vladi premiera Recepa Tayyipa Erdogana, so se po noči novih spopadov s policijo umaknili z osrednjega carigrajskega trga Taksim, ki je bil doslej žarišče protestov. Erdogan je za napovedal srečanje z nekaterimi predstavniki demonstrantov, a naj bi bile skupine, ki so vabljene na pogovore, skrbno izbrane s strani vlade. Od zgodnjega jutra je Taksim pod strogim nadzorom policije, ki umika prazne doze solzivca in ostanke protestniških barikad. Po več kot desetih dneh so na trg znova zapeljali avtomobili in avtobusi.
Več sto protestnikov se je po pregonu s Taksima znova zbralo v parku Gezi, katerega ohranitev je prižgala iskro protestov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kar se je začelo kot upor proti pozidavi parka, je nato tudi v luči policijskega nasilja preraslo v upor proti politiki Erdoganove vlade.
V parku Gezi so prostovoljci tako tudi nudili prvo pomoč ranjenim v nasilju, zjutraj so delili hrano. Policija v parku ni posredovala, čeprav je Erdogan v torek "iskrene" protestnike pozval, naj se umaknejo od tam. Opozoril jih je, da so njihova okoljevarstvena prizadevanja določene skupine izkoristile za "nezakonito vstajo proti vladavini demokracije".
Turški premier je sicer za danes napovedal pogovore z nekaterimi vodji protestniških skupin, a številni protestniki pravijo, da so po nepričakovanem zatrtju demonstracij na trgu Taksim izgubili zaupanje v kakršen koli dialog. Ob tem poudarjajo, da so bile skupine, ki so vabljene na pogovore, skrbno izbrane s strani vlade. Protestniki poudarjajo še, da jih je nasilje le še utrdilo v njihovem nasprotovanju.
O novih nočnih spopadih protestnikov s policijo poročajo tudi iz Ankare. Policija je uporabila solzivec in vodne topove, da je razgnala demonstrante, zbrane v bližini ameriškega veleposlaništva. Nekateri protestniki so odgovorili z metanjem kamenja.
Erdogan je v torek napovedal ničelno toleranco do protestov. "Te epizode je sedaj konec. Ne bomo kazali nikakršne tolerance več," je poudaril. V protestih so sicer doslej umrli trije demonstranti in en policist, več tisoč ljudi je bilo ranjenih.
Ključen očitek protestnikov na račun vlade je, da postaja preveč avtoritarna in da poskuša ustavno sekularni Turčiji vsiliti islamistične reforme. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.