Nada Vodušek

 |  Mladina 25  |  Družba

Zaljubljena v oblikovanje

Nika Zupanc, oblikovalka

Oblikovalka Nika Zupanc

Oblikovalka Nika Zupanc
© Tatiana Uzlova

Ko je nekoč v Ljubljani v GPS-napravo kot cilj vnesla Pariz, ji je seksi ženski glas pojasnil: s te lokacije ni nobenega opisa za pot do vašega končnega cilja. To se ji je zdelo pomenljivo. Seveda predvsem na simbolni ravni. Jasno, poti, kakršna je njena, niso nikoli mapirane, zanje ni opisa z navodili. Na svetovni oblikovalski zemljevid jih moraš vrisati sam. In jih je. Od Ljubljane do Londona, Milana, Pariza ...

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Nada Vodušek

 |  Mladina 25  |  Družba

Oblikovalka Nika Zupanc

Oblikovalka Nika Zupanc
© Tatiana Uzlova

Ko je nekoč v Ljubljani v GPS-napravo kot cilj vnesla Pariz, ji je seksi ženski glas pojasnil: s te lokacije ni nobenega opisa za pot do vašega končnega cilja. To se ji je zdelo pomenljivo. Seveda predvsem na simbolni ravni. Jasno, poti, kakršna je njena, niso nikoli mapirane, zanje ni opisa z navodili. Na svetovni oblikovalski zemljevid jih moraš vrisati sam. In jih je. Od Ljubljane do Londona, Milana, Pariza ...

»Takrat se mi je zdelo, da je, vsaj kar se dela tiče, iz Ljubljane, iz Slovenije zelo težko najti pot. Ampak v resnici me težave navdihujejo. Iz tega navadnega življenja, iz te rahlo težavne malomeščanske scene izhaja celotna filozofija mojega oblikovanja.«

Danes je Nika Zupanc mednarodno priznana oblikovalka. Tuji mediji ne skoparijo s pohvalami in zdi se, da z oznakami za njen dizajn kar tekmujejo med sabo. Od punk elegance in tehno šika do oznake, da je večji od življenja. Sama pravi, da izziva in preizprašuje racionalno, trezno in utilitarno in daje glas intuitivnemu, eklektičnemu in intimnemu. Izbira si naloge, ki se v danem trenutku zdijo nemogoče, ki zbujajo začudenje. Zaljubljena je v oblikovanje, zaveda se, v čem je dobra, in ima močno osebno karizmo. Ni presenetljivo, da jo je Wall Street Journal prepoznal kot »resnično zvezdo«. Da so jo svetovno znana podjetja, kot so Moooi, Moroso in Nodus, uvrstila v elitno družbo svojih oblikovalk in oblikovalcev, da sta nad njenim oblikovanjem navdušena taka dizajnerska maga, kot sta Marcel Wanders in Tom Dixon. Subtilne ekstravagance, prodornosti in inteligentnih obratov Nikinega dizajna pač ni mogoče prezreti.

Forever bed in posteljnina Love me More, Dormeo

Forever bed in posteljnina Love me More, Dormeo

Golden Chair, Moooi

Golden Chair, Moooi

Miza Grace table, svetilka Full Moon in ogledalo Pride, Kolekcija III, Sé

Miza Grace table, svetilka Full Moon in ogledalo Pride, Kolekcija III, Sé
© Cecil Mathieu

Njeni objekti prepletajo čas in prostor v popolnoma nove zgodbe. Njihovo vizualno pripoved vedno dopolnjujejo poetični, včasih dvoumni naslovi. Imena objektov in naslovi kolekcij so za Niko pomembna sporočila, nekakšna napotila, ki usmerjajo opazovalca.

Tako so letošnji milanski nastopi na različnih prizoriščih nosili skupno ime Forms of Love and Devotion, Oblike ljubezni in predanosti. Poleg scenografije vsakdanjika so njen navdih pogosto tudi ženske ustvarjalke, pesnice, pisateljice, glasbenice, filmske junakinje. Ko jo je lani modna hiša Dior povabila k oblikovanju razstavnega prostora za parfum Miss Dior, je za izhodišče vzela esej A Room Of One’s Own pisateljice Virginie Woolf, ki govori o ženski emancipaciji. A navdihuje jo tudi moč sodobnih melanholičnih, vendar prodornih ustvarjalk, kakršna je pevka Lana Del Rey. In če kdo pravi, da njeno oblikovanje izraža ženski princip, je ta kliše prav nič ne moti.

Tuji mediji ne skoparijo s pohvalami in zdi se, da z oznakami za Nikin dizajn kar tekmujejo med sabo. Od punk elegance in tehno šika do oznake, da je večji od življenja.

»Nič nimam proti oznaki ženski princip. Čeprav gre za izrazit kliše. Vendar delitev na ženske in moške stvari realno obstaja. Oblikovalsko stroko, parametre, ki so vladali zadnjih sto let, so postavili moški. Zame pomeni velik izziv uporabiti predmete ali pa detajle, ki veljajo za izrazito ženske, včasih tudi za naivne. Uporabljam jih zadržano, tako da postanejo usodno lepi ali pa zanimivi in se jim tudi moški, ki sicer prisegajo na stara pravila, ne morejo upreti. Delovati znotraj arhetipov, ki veljajo za izrazito ženske, in jim dajati nove pomene je mejno področje, ki me zelo vznemirja.«

Britanski kritik in kurator Kieran Long je ob letošnjem milanskem tednu oblikovanja v spletni kolumni zapisal, da je v industrijskem oblikovanju odločno premalo žensk. Sestavil je seznam 21 oblikovalk, katerih imena bi podjetja morala imeti na mizi, ko se odločajo, komu bodo zaupala oblikovanje naslednje kolekcije. Na njegovem seznamu trenutno najvplivnejših žensk v oblikovalskem svetu je tudi Nika.

Infinity Clock

Infinity Clock

Namizna svetilka Trophy

Namizna svetilka Trophy
© Cecil Mathieu

Za Niko Zupanc je pomembna emotivnost: že ves čas jo zanimajo objekti, ki delujejo tudi na iracionalni ravni, predmeti, ki bodo trajali. Ustvarjati take objekte, na katere se človek naveže in bodo prehajali iz roda v rod. Zibelko, ki ruši klišejske predstave o materinstvu. Zelo zadržan stol, kot je na primer Maid Chair, ki z majhnim obratom, skorajda naivnim, feminilnim elementom, kakršen je čipka, doseže brezčasno eleganco.

Kolekcijo III, oblikovano za mlado londonsko pohištveno znamko Sé, je Dezeen uvrstil med pet najboljših kolekcij letošnjega leta: zadržana uporaba marmorja in prefinjenih kovinskih detajlov, harmonično skladje pohištva in svetil, so zapisali.

Soustanovitelj znamke Sé Pavlo Schtakleff je njeno delo opazil leta 2011 in navdušila ga je njena specifična oblikovalska govorica, poleg tega je želel sodelovati z oblikovalko, z žensko.

Kolekcijo III, oblikovano za mlado londonsko pohištveno znamko Sé, je Dezeen uvrstil med pet najboljših kolekcij letošnjega leta.

Res je, da so pravila v svetu oblikovanja postavili moški in da tudi tu obstajata moški in ženski princip, a principa nista strogo ločena. V Nikini kolekciji III se v fiktivnem športnem klubu srečujejo odsev modernizma iz petdesetih let, brezčasna eleganca, senzibilnost in nežnost in kanec zadimljene, odločne, moške realnosti. Kolekcija je sestavljena iz 15 kosov, ki imajo dovolj veliko izrazno moč, da lahko stojijo sami zase, hkrati pa delujejo kot skupna zgodba. V Milanu je bila predstavljena prva polovica, druga bo na ogled jeseni v Londonu.

Letos je v Milanu predstavila še objekt Infinity Clock, svetilko Lilly Lamp oblikovano za znamko Booo, Golden Chair v salonu znamenitih Nizozemcev Moooi, na sejmu I saloni pa je bila prisotna s svetilko Lace Lamp in stolom Maid Chair, ki ju trži podjetje A Lot of Brazil.

Maid Chair, A lot of Brasil

Maid Chair, A lot of Brasil

Vplivna kuratorka Rossana Orlandi jo zadnja leta redno vabi k projektom. Na letošnjem milanskem tednu oblikovanja je v njeni galeriji predstavila pohištvo in svetila za znamko Sé. V muzeju Bagatti Valsecchi pa je na njeno povabilo, naj oblikuje posteljo za razstavo Camera Verde, predstavila omejeno serijo posteljnine Love me More in posteljo Forever Bed. Vabilo se je časovno ujelo z Nikinim sodelovanjem s podjetjem Dormeo, s katerim je začela sodelovati pri oblikovalski nadgradnji nove tehnologije, imenovane octaspring. Na simbolni ravni gre za razmišljanje o intimnem svetu sanj, o lepoti in bolečini ljubezni, o njeni moči in strasti. O skrivnostnih stvareh, ki nas poganjajo.

Niko Zupanc poganjata strastna želja in ljubezen do oblikovanja. Zavedanje, da je pri svoji želji treba vztrajati in jo uresničiti.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.