12. 5. 2008 | Mladina 17
Ko je sindikatom težko pogledati v oči
Jože P. Damijan o sindikatih nekoč in danes
Jože P. Damjan
© Matej Leskovšek
Dr. Jože P. Damijan je ob nastopu Janševe vlade veljal za enega od ekonomistov, ki so novo oblast pričakali polni optimizma, da se bo na Slovenskem začel uveljavljati bolj neoliberalno zastavljen ekonomski model. Ker pa bi ta lahko znatno posegel v pravice delavcev, so se načrtom odločno postavili po robu sindikati. Damijan je bil do njih pogosto zelo kritičen. »Sindikati se niso pripravljeni pogajati na ravni podjetja o prihodnosti podjetja. Gledajo samo kratkoročno. Zanima jih le, kako naj maksimirajo plače. Ne vidijo pa na daljši ali srednji rok,« je marca 2005, ko je bil podpredsednik vladnega ekonomsko-strateškega sveta, povedal v intervjuju za Mladino. Kmalu zatem je Damijan postal minister za razvoj. A na položaju je ostal le nekaj mesecev, saj se je medtem izkazalo, da bo večina vladnih reform, ki jih je sam pomagal spisati, ostala le na papirju. Novembra 2006 je, takrat že razočaran nad Janšo, za Delo izjavil: »Vsi smo pričakovali, da bo takoj onemogočil sindikate in hitreje privatiziral državna podjetja.«
A nastal je preobrat, Damijan je pred tednom dni v Objektivu objavil komentar, v katerem je sindikalistom presenetljivo namenil bistveno bolj razumevajoče besede kot nekoč: »Kadar si lastniki podjetij delijo visoke dobičke, menedžerji pa najemajo visoke kredite za prevzem podjetij, ki jih bodo financirali iz bodočih dobičkov istih podjetij, je težko pogledati v oči sindikalnim voditeljem in zahtevati, naj bodo zmerni pri plačnih zahtevah in naj plače še naprej realno zaostajajo za rastjo produktivnosti.« Nekoč so bili sindikati glavni krivci, povečevali so stroške zaposlovanja in onemogočali razvoj, danes pa so njihove zahteve upravičene.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.