Gonja proti muslimanom

Švica bo imela referendum o odstranitvi minaretov z džamij

Švicarska gonja proti tujcem drugih ras in veroizpovedi, ki je pred nekaj leti začela postajati vse intenzivnejša, je dosegla nov vrhunec. Konec novembra bo v tej državi potekal referendum o odstranitvi minaretov z nekaj malega švicarskih džamij.
Skrajno desničarski Švicarski ljudski stranki (SVP) je končno uspelo zbrati potrebnih 100.000 glasov za razpis zavezujočega referenduma. SVP je na volitvah oktobra 2007 slavila zmago (dobila je skoraj tretjino glasov), do katere se je dokopala s kampanjo, ki jo je tudi Organizacija združenih narodov označila za rasistično. Del te še vedno trajajoče kampanje sovražnosti do tujcev je tudi gibanje za odstranitev minaretov. Njegov glavni predstavnik je poslanec SVP Ulrich Schüler, ki ponavlja, da so minareti »simbol želje po moči, simbol islama, ki želi vzpostaviti svoj pravni in družbeni red, ta pa je v popolnem nasprotju s svoboščinami, zagotovljenimi v naši ustavi«.
V tej trditvi je zaznati odtenke ironije, saj je prav Schüler tisti, ki s svojim gibanjem ogroža uresničevanje temeljnih določil švicarske ustave, denimo njenega 2. člena, ki med drugim »podpira kulturno raznolikost države«, in pa 15. člena, ki »zagotavlja svobodo vere. Vsaka oseba ima pravico, da si prosto izbere svojo vero in jo javno izpoveduje sama ali v skupnosti z drugimi.« Da Schülerju ne gre toliko za ustavne svoboščine kot za kulturno čiščenje države, pove tudi njegovo razmišljanje o minaretih, ki ga navaja britanski časopis Independent: »Morda so te stvari v Parizu ali Berlinu zakonsko urejene, toda v Švici jih nočemo imeti.« Vendar to ni nujno res. Vladni socialni demokrati (vse večje stranke so tradicionalno v vladi, t. i. zveznem svetu, ki je temelj švicarske konsenzualne demokracije) nasprotujejo vsebini referenduma. Švicarska Zveza cerkva ga je označila za »neprimernega« in nasprotuje »polarizaciji družbe«. V Švici sicer živi okrog 350.000 muslimanov in eden njihovih predstavnikov, imam Ahmed Sadakat, je SVP pozval, »naj že enkrat sprejme to dejstvo«. V Ženevi in Zürichu sta bili džamiji z minaretom sicer sprejeti brez velikega neodobravanja, mogoče tudi zato, ker sta minareta premajhna, da bi z njiju sploh lahko klicali k molitvi ...
Epicenter gonje proti minaretom je tako v Langenthalu, majhnem mestu s 14.000 prebivalci, od katerih jih je 8 odstotkov muslimanov. Tamkajšnje oblasti so dale dovoljenje za gradnjo džamije z minaretom, to pa zdaj gibanje SVP spodbija z uradno pritožbo na podlagi »ideološkega vdora« islama. Taktika širjenja sovraštva lahko hitro spodbudi širjenje sovraštva tudi z druge strani, proteste in nekaj zažganih avtomobilov ... SVP se tega dobro zaveda. Polarizacija bi ji prinesla več politične moči. Zato takšne referendume tudi zahteva.
Mimogrede, v Sloveniji prav tako nismo neobčutljivi za zahteve po referendumu zaradi gradnje džamije v Ljubljani. Razlogi so pravzaprav enaki.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.