Peter Petrovčič

 |  Mladina 39  |  Politika

Molk aparata?

Je Pahorjeva vlada še manj transparentna od Janševe?

Nataša Pirc Musar

Nataša Pirc Musar
© Borut Peterlin

Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je že nekaj časa opozarjala, da aktualna vlada nima takšnega odnosa do transparentnosti, kot bi si na uradu pooblaščenca želeli. Pred dnevi je to spet poudarila v skupni izjavi z glavnim inšpektorjem za javno upravo Domnom Bizjakom. Potem so na to opozorili še v Društvu Integriteta, slovenski izpostavi Transparency International Slovenija. Je Pahorjeva vlada glede transparentnosti delovanja še slabša, kot je bila Janševa, ki je prva prekinila dobro prakso pri komuniciranju državnih organov z javnostjo?
Pirc-Musarjeva opozarja, da število pritožb v zvezi z dostopom do informacij javnega značaja pod aktualno vlado narašča že drugo leto zapored. Že nekaj časa pa so v porastu tudi pritožbe, vložene zaradi molka organa. Slednje v praksi pomeni, da se državni organ v zakonsko določenem roku sploh ne odzove na poizvedbo uporabnika, kar je prvi pogoj za pritožbo zaradi molka organa. Pirc-Musarjeva pa še dodaja, da večina zavezancev za dostop do informacij javnega značaja sicer ima na spletu objavljen katalog informacij javnega značaja, a gre za podatke, ki so »vsebinsko prazni«. Zato predlaga, da so organi javnega sektorja bolj »proaktivni« pri posredovanju teh informacij na spletu.
Na uradu informacijske pooblaščenke sicer nimajo podatkov, kakšen je odnos ministrstev in njim podrejenih organov javnega sektorja do transparentnosti, preden pride do pritožb. Oziroma, kot je Pirc-Musarjeva dejala že pred časom, stanje, na katero opozarja, še ne pomeni nujno, da je ta vlada v odnosu do javnosti slabša od prejšnjih: »Treba se je zavedati, da to pravo raste, zahteve so vse bolj zahtevne, stranke najemajo eminentne odvetniške pisarne. Tudi vseh ministrstev se ne sme metati v isti koš ...« Pooblaščenka je namreč od vsega začetka mandata tej vladi priznavala mnogo boljši odnos države pri komunikaciji med uporabniki in državnimi organi, ki najbolj pomembno posegajo na področje človekovih pravic: »Moram recimo pohvaliti ministrstvo za obrambo in ministrstvo za notranje zadeve, ki imata ogromno število zadev, pa kljub temu ne dobimo veliko pritožb.« Prav to je ob prvi obletnici aktualne vlade poudaril tudi Goran Forbici, predstavnik Koordinacije nevladnih organizacij: »Sodelovanje ministrstva za notranje zadeve z NVO-ji s področja človekovih je pravic lahko verjetno vsem za zgled.«
V Društvu Integriteta poudarjajo, da dober dostop do informacij pomaga izkoreniniti korupcijo. Ima pa pri tem glavno vlogo javnost. Le z vztrajnimi zahtevami po javnih informacijah se lahko dvigne stopnja transparentnosti. In glede na podatek z urada pooblaščenke se dogaja prav to, javnost je vedno bolj vztrajna, politika pa se mora s tem sprijazniti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.