Uredništvo

 |  Družba

Prva plavajoča vetrna turbina že proizvaja elektriko

/media/www/slike.old/novice/picture15.jpg

V teh dneh je v Severnem morju začela delovati prva plavajoča vetrna turbina. Partnerja v razvojnem projektu, ki se je začel v torek, sta Siemens in norveška energetska družba StatoilHydro. S projektom Hywind želita dokazati, da tudi vetrne turbine, ki niso trajno zasidrane na dnu morja, lahko pomembno prispevajo k proizvodnji elektrike.

Turbina Hywind je lahko postavljena v vodah, globokih med 120 in 700 metrov, s čimer se razširi velikost območja, kjer lahko delujejo vetrne elektrarne. Vetrne turbine, ki so trenutno v uporabi, morajo biti namreč trajno pritrjene na dno morja, strošek postavitve njihovih temeljev pa se močno poveča, če globine presegajo 30 do 50 metrov, so sporočili iz Siemensa.

Doslej projektov vetrnih elektrarn niso mogle razvijati države z zelo majhnimi območji plitvih voda. Namestitev plavajočih vetrnih elektrarn je manj odvisna od geografskih pogojev. Izračuni kažejo, da je potencial vetrne energije morskega pasu približno 50 navtičnih milj od obale ZDA večji, kot pa je skupna zmogljivost proizvodnje elektrike vseh elektrarn v ZDA - več kot 900 GW.

Plavajoča turbina stoji v norveških vodah, na posebni, z balastom napolnjeni jekleni boji, ki lahko sega tudi do 100 metrov v globino morja. Na dno je pritrjena s tremi sidrnimi kabli. Njena zmogljivost je 2,3 MW, premer rotorja pa 82 metrov. Delovala naj bi dve leti, elektrika, ki jo proizvede, pa se bo v omrežje prenašala po podvodnem kablu.

Siemens je sicer globalni tržni vodja na področju proizvodnje vetrne energije na morju - že zgrajene Siemensove vetrne elektrarne proizvedejo skupaj 600 MW elektrike, z novimi že pridobljenimi naročili pa se bo ta zmogljivost povečala na 3300 MW. (STA, mh)



GAyPpQ4gnjg

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.