23. 2. 2011 | Svet
Grčija ohromljena
Grčijo je zajela prva splošna stavka letos, s katero Grki nasprotujejo vladni varčevalni politiki. Zaprti so državni uradi, banke, muzeji, motena sta tudi pouk v šolah in javni promet. Na tleh so ostala številna letala, v lukah pa zasidrane številne ladje. Bolnišnice in zdravstveni domovi delajo le z nujnim osebjem, lekarne so zaprte. "Roke so prekrižali" tudi odvetniki, inženirji, novinarji in trgovci, ki so zaprli trgovine, poročajo tuje tiskovne agencije.
V 24-urni stavki, ki sta jo organizirala največja sindikata javnega in zasebnega sektorja ADEDY in GSEE, naj bi sodelovalo na tisoče delavcev v obeh sektorjih, študentov in upokojencev. Kot je napovedano, se bodo danes v Atenah skupaj podali pred parlament. Omenjena sindikata sicer skupaj predstavljata 2,5 milijona delavcev oz. polovico grške delovne sile.
Sicer pa so sindikati v Grčiji, od kar je vlada sprejela varčevalne ukrepe, s katerimi se bori proti javnofinančnemu primanjkljaju, organizirali že številne demonstracije in stavke. Lani je tako v tej državi potekalo sedem splošnih stavk zoper vladni načrt zmanjševanja državnih stroškov.
Grška socialistična vlada, ki jo vodi George Papandreou, je reforme sprejela po tem, ko je maja lani sprejela finančno pomoč EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). 110 milijard evrov vredno posojilo je Grčijo rešilo pred bankrotom.
V zameno za posojilo se je grška vlada zavezala k zmanjšanju javnofinančnega primanjkljaja, ki je leta 2009 znašal 15,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Lani ga je zlasti s pomočjo znižanja plač in pokojnin zmanjšala na šest odstotkov BDP.
Sicer pa sta EU in IMF ravno ta mesec potrdili naslednjih 15 milijard evrov od celotnega zneska mednarodne pomoči, obenem pa sta Grčiji, čeprav že izvaja stroge varčevalne ukrepe, naložili, da mora v prihodnje izvesti še obsežne strukturne reforme ter izpeljati privatizacijo, s katero se bo v proračun nateklo 50 milijard evrov.
Se je pa Papandreou v torek v Berlinu srečal z nemško kanclerko Angelo Merkel, ki je ob tej priložnosti dejala, da je mogoče rok, do katerega mor Grčija vrniti mednarodno posojilo, podaljšati.
Grški predsednik vlade je obljubil, da bo Grčija še stopnjevala reforme, in sicer tudi na področju izobraževanja ter zdravstvene oskrbe. Prav tako je napovedal ostre ukrepe, s katerimi bodo preprečili utajo davkov. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.