Gregor Cerar

 |  Mladina 41  |  Politika

Novo v Elesu

Prve obtožbe iz Hrvaške

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Gregor Cerar

 |  Mladina 41  |  Politika

Elesova zgodba se po ustoličenju novega v. d. direktorja Vitoslava Türka nadaljuje. Ker je Gorenje Koerting menda prekinilo sodelovanje z Elesom pri prodaji električne energije Italijanom - za to naj bi bili krivi številni novinarski prispevki o tej temi -, bo po Türkovih besedah Eles sam prodajal električno energijo v Italijo. Dobavljal naj bi jo samo do meje, to pa naj bi znižalo iztržek od prodaje. V Elesu se sicer bolj kot z reorganizacijo podjetja ukvarjajo z reorganiziranjem vodstva, saj naj bi kmalu objavili razpise za šest ključnih položajev, na katerih so ljudje, ki so se uprli tvegani prodaji električne energije v Italijo. Direktor Türk je minuli ponedeljek prejšnjemu v. d. direktorja Vekoslavu Korošcu prepovedal dajati izjave za javnost, hkrati pa Korošca še vedno obtožujejo zaradi domnevno škodljivih pogodb o transferju avstrijske elektrike prek Slovenije. Zanimivo je, da je Türk zanikal, da bi Eles imel izgubo s pogodbo o nakupu bosanske elektrike, ki jo je sam podpisal 25. septembra. V njej je zapisano, da bo BiH Sloveniji dobavila 56 GWh električne energije, dobava pa naj bi potekala od ponedeljka do petka z močjo 50 MW. Cena dobavljene MWh je 48,5 DEM, prevzem pa se opravlja na hrvaško-slovenski meji. Eles ima sicer od letos pogodbo z multinacionalko Enron o prodaji električne energije z enako močjo s prevzemnim mestom na hrvaško-slovenski meji. Različna je le cena, saj se po pogodbi z Enronom energija prodaja po 46 DEM za MWh.

Prodaja energije iz hrvaškega dela NEK seveda ni interna slovenska zadeva. Tuja elektrogospodarstva z začudenjem gledajo, kaj se dogaja v Sloveniji, sosednji Hrvati pa z zanimanjem spremljajo, kako mešetarimo z njihovo elektriko. V hrvaških medijih so se že pojavili članki o tem, da Slovenci prodajamo hrvaško elektriko iz JEK ceneje, kot so jo plačevali sami. Hrvaška je namreč elektriko kupovala neposredno v Krškem in ne prek Elesa, ta je skrbel le za vode. Hrvaški mediji še trdijo, da je Slovenija po prekinitvi dobave elektrike Hrvaški na njen račun zaslužila najmanj 25 milijonov DEM.

V Elesu se sicer šušlja tudi o zamenjavi vodstva Taluma Kidričevo, ki je v 83-odstotni lasti Elesa. Talum je prišel v last slovenskega elektrogospodarstva zaradi dolgoletnih brezplačnih dobav energije, v zadnjem času pa si je precej opomogel in postal eno izmed uspešnejših slovenskih podjetij. Vprašanje je, ali bo tako še naprej. Najbolj bizarne govorice pravijo, da naj bi na čelo Taluma ustoličili legendarnega preiskovalca Franca Pukšiča ...

''rk, v. d. direktorja Elesa