DOLENJSKA VAS POZDRAVLJA
Naredite mi to deželo spet verno!
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Satelitski posnetki Dolenjske so pri Novem mestu odkrili zanimiv znak v žitu. Znanstveniki so si edini, da gre za sporočilo, različne pa so teorije, komu je namenjeno. Klasiki zatrjujejo, da gre za sporočilo Nezemljanom, ki so ta del sveta enkrat bojda že obiskali, ko so avtohtone prebivalce naučili variti pijačo, ki se danes imenuje cviček in je bistvena determinanta lokalnega karakterja, kar naj bi ponazarjal tudi znak. Novodobni raziskovalci fenomenov v žitu pa pravijo, da gre za pozdrav falconu, letalu slovenske vlade, ki ga že dolgo željno pričakuje vsa dežela.
Prečna pri Novem mestu
Kardinal Franc Rode kljub slabemu zraku obširno predstavil novo knjigo
Zgodnji primer inkulturacije, dialoga med krščansko vero in domačo kulturo, v Španiji pred približno pol tisočletja.
“Kar 80 odstotkov našega naroda je krščenega, a zrak, ki ga dihamo, ni krščanski,” je na tiskovni konferenci ob izidu svoje knjige Vera in kultura v Evropi ugotovil slovenski kardinal Franc Rode in dodal, da so se v njegovi odsotnosti poleg onesnaževanja ozračja preko vseh razumnih meja razbohotili še sekularizem, poganstvo in atei-zem.
Da bi čimprej sanirali te anomalije in kultivirali evropski otok ateizma, je Rode pozval k tradicionalnim vrednotam in preverjenim metodam utrjevanja krščanske vere, ki jih povzema tudi njegovo najnovejše bogato ilustrirano literarno delo. “Povsod, kjer se je pojavilo krščanstvo, se je pokazala tudi potreba po inkulturaciji, se pravi vraščanju nove vere v narodovo kulturo. Tako je povsod prišlo do soočenja, do dialoga med krščansko vero in domačo kulturo,” piše kardinal Rode v uvodu in dodaja: “Vera, ki ne postane kultura, ni v polnosti sprejeta, ni v celoti domišljena, ni zvesto živeta. Zato evropske kulture ni moč razumeti brez omembe krščanstva.”