Igor Mekina

 |  Svet

Novi iPhone – orodje velikega brata?

Najnovejša razkritja o tem, kako lahko ameriška NSA dostopa do zasebnih podatkov, so sprožila tudi kritike glede najnovejšega »skeniranja prstnih odtisov« na novih iPhonih

Nova iPhone 5S in 5C sta na svetovni tehnološki sceni in med »feni« te blagovne znamke znova požela veliko ovacij. Čeprav se glede resolucije in zaslona telefona ne razlikujeta od »petice« pa je drugih novosti veliko. Tako ima 5S na primer procesor A7, ki je 64-biten, kar pomeni, da je iPhone 5S prvi mobilni telefon s 64-bitnim procesorjem. To pomeni predvsem hitrejše igre in še hitrejše delovanje telefona. Tudi fototipalo novega iPhona ima za 15 odstotkov večjo površino, kar je Applu omogočilo, da je povečal velikost točk in je ena točka (piksel) velika 1,5 mikrona (mikrometra). Rezultat: boljše slike.

Tretja in morda najpomembnejša novost pa je čitalec prstnih odtisov, vgrajen v obroček okrog gumba pod zaslonom. Služi odklepanju telefona in nasploh večji varnosti. Vsi prstni odtisi naj bi bili po navedbah Appla kriptirani in s tem zaščiteni pred krajo osebnih podatkov s strani nepooblaščenih oseb. Toda prav ta novost je predvsem med strokovnjaki in novinarji, ki se ukvarjajo z vprašanjem človekovih pravic, sprožila veliko zaskrbljenosti in tudi – salve smeha. Angleška izdaja časnika Spiegel Online je namreč nedavno objavila dokumente ameriške nacionalne varnostne agencije (NSA), ki dokazujejo, da lahko ameriške obveščevalne agencije brez težav pridobijo podatke s kateregakoli telefona, ne glede na to, ali gre za telefone Apple, tiste z operacijskim sistemom Android ali kakšne druge. Na ta način so obveščevalnim službam dostopne fotografije, naslovi, pisma, obiskane spletne strani, podatki o lokacijah lastnika in celo osnutki elektronskih sporočil. Sposobnost agencije, da dostopa do podatkov je bila na internih video prezentacijah NSA, do katerih se je (ob pomoči Edewarda Snowdena) dokopal Spiegel, predstavljena celo s tremi slikami, ki ilustrirajo Orwellovo knjigo, na katerih so se strokovnjaki NSA sami norčevali iz uresničitve Orwellovega romana »1984« ter Appla. Na eni od slik NSA je tako na primer Steve Jobs v vlogi Velikega brata, vsemogočne vohunske organizacije. Steve Jobs drži v roki najnovejši iPhone, podnapis pa sprašuje: »le kdo bi si leta 1984 mislil … da bo to Veliki brat … in da bodo zombiji kupci, ki bodo za to plačevali?«

Vse skupaj je povezano tudi z najnovejšim iPhonom. Kajti če ima NSA res dostop do vseh podatkov na naših mobilnih telefonih, potem je logičen tudi sklep, da bi si z novim iPhonom tajne službe lahko na najbolj poceni in eleganten način pridobile tudi biometrične podatke ob pomoči skeniranja prstnih odtisov na novih iPhonih. Prav na to je med prvimi opozoril Jacob Appelbaum, programer in predstavnik projekta Tor, katerega cilj je zaščita zasebnosti uporabnikov spleta. Ocenil je, da bi prav skener prstnih odtisov na novem iPhonu 5S lahko poskrbel za to, da bo za politične aktiviste ohranitev zasebnosti informacij postala - nemogoča misija.

Apple sicer zatrjuje, da naj bi bili podatki o prstnih odtisih in drugi osebni podatki zaščiteni s šiframi in shranjeni »lokalno« torej v samem telefonu, kar naj bi pomenilo, da so varni pred krajami identitete, ker se ti podatki naj ne bi pretakali po svetovnem medmrežju. Toda, kot so v zadnjih tednih razkrili The Times, The Guardian in ProPublica, je NSA »zaobšla ali se prebila skozi večino kriptografskih zaščit, ki varujejo mednarodno trgovino, zdravstvene podatke, bančne sisteme, avtomatsko varujejo elektronsko pošto, preiskovanje interneta, internetne pogovore in telefonske klice«.

Prav zato je najnovejši dosežek iPhona na Twitterju in drugih socialnih omrežij že sprožil vrsto komentarjev. »Kar dajte svoje prstne odtise podjetju, ki še zmeraj zavrača pojasnilo o tem, kako ameriški vladi pomaga pri dekodiranju operacijskega sistema iOS,« je zapisal Christopher Soghoian. Že omenjeni Jacob Applebaum je dejal, da je »Apple pravkar demokratiziral krajo prstnih odtisov od kogarkoli, kjerkoli – za zmeraj. Biometrični podatki so mrtvi.« Matt Yglesiasu se zdi, da bi ameriška »NSA morala sofinancirati nakup iPhonov 5S, da bi pridobila biometrične podatke.« Ryan Lizza se sprašuje, ali ni glede na razkritja prejšnjega tedna glede NSA napoved prodaje novega iPhona 5S prišla »v najslabšem možnem času,« Ezra Klein pa je hudomušno omenil, da bi svojemu iPhonu, vsakokrat, ko ga uporabi, namesto prstnega odtisa »raje dal vzorec lasu« in sprašuje, »če je to mogoče opcija?«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.