|  Politika

Thaler priznal kaznivo dejanje jemanja podkupnine

Zoran Thaler, ko je bil predsednik uprave Simobila.

Zoran Thaler, ko je bil predsednik uprave Simobila.
© Miha Fras

Nekdanji evropski poslanec Zoran Thaler je danes na predobravnavnem naroku na sodišču v Ljubljani priznal kaznivo dejanje jemanja podkupnine. Sodnica mu je izrekla kazen dve leti in pol zapora v obliki vikend zapora, 32.250 evrov denarne kazen in petletno prepoved opravljanja javne funkcije. Sodnica Irena Škulj Gradišar je pri izrečeni kazni sledila sporazumu, ki sta ga sklenila Thaler in specializirano državno tožilstvo, le denarna kazen je nekoliko nižja. V njem sta se dogovorila za dve leti in pol zapora, ki jo bo Thaler odslužil v obliki vikend zapora, 35.000 evrov kazni in prepoved opravljanja javne funkcije za pet let.

Thaler je po dogovoru s tožilstvom pred današnjim predobravnavnim narokom nakazal tudi 15.000 evrov na račun ljubljanske pediatrične klinike. Izrečeno denarno kazen bo poravnal v 24 obrokih, plačati pa mora tudi stroške postopka. Thaler je v zaključnem govoru dejal, da obžaluje, kar se je dogajalo zadnja tri leta. Po njegovih besedah je šlo za inscenirano medijsko afero, za svoje dejanje pa se je vsem iskreno opravičil.

V izjavi za medije je spomnil, da je po izbruhu afere pred tremi leti odstopil, šel sam na komisijo za preprečevanje korupcije in se opravičil. "Ne glede na to, da pošta ni nikoli čakala, da bi bila dvignjena, je minilo tri leta, da smo prišli do današnjega naroka. Če ne bi bilo tega sporazuma, bi se tukaj srečali čez približno dve leti," je dejal. Po njegovih besedah dolgotrajnost sodnih postopkov v Sloveniji omogoča dolgotrajno javno sramotenje posameznikov. "Svojo ceno sem plačal in jo plačujem," je dodal.

Tožilka Blanka Žgajnar je dejala, da je edina olajševalna okoliščina za Thalerja priznanje krivde. Skladno z dogovorom s tožilstvom se je Thaler s priznanjem krivde odrekel možnosti pritožbe. Kot je dejala v izjavi za medije, je današnja sodba dober signal javnim funkcionarjem, da se ne izplača ravnati koruptivno, če že nimajo zavore pred tem, da je to nezakonito. Afero, v katero se je zapletel Thaler, so marca 2011 razkrili novinarji britanskega Sunday Timesa, ki so se pod krinko lobistov z nekaterimi poslanci v Evropskem parlamentu dogovorili, da bodo ti v zameno za denar vložili določene amandmaje k evropski zakonodaji, dogovarjanje pa so posneli s skrito kamero.

Thaler je dan po objavi obtožb v časniku 21. marca 2011 odstopil s položaja evropskega poslanca. Obtožbe je zavračal in poudarjal, da denarja nikoli ni nameraval sprejeti in da je že od začetka "nespodobne ponudbe" novinarjev Sunday Timesa vedel, da gre za manipulacije, kompromitacije in diskreditacije evropskega poslanca. Poleg Thalerja so se v afero zapletli še trije evropski poslanci. Avstrijca Ernsta Strasserja so na Dunaju zaradi sprejemanja podkupnine sprva obsodili na štiri leta zapora, a je vrhovno sodišče novembra lani sodbo razveljavilo in odredilo novo sojenje. Romunsko tožilstvo je septembra lani z vložitvijo obtožnice končalo preiskavo svojega evropskega poslanca Adriana Severina. Proti Špancu Pablu Zalbi Bidegainu pa ni bila uvedena niti sodna preiskava.

Evropski urad za boj proti goljufijam (Olaf) sicer v preiskavi primera Thaler ni našel dokazov o nepravilnostih za uvedbo disciplinskega ali kazenskega postopka, je pa slovenska protikorupcijska komisija v Thalerjevem ravnanju našla utemeljene razloge za sum storitve kaznivih dejanj s področja korupcije po slovenski zakonodaji. Komisija je zato primer odstopila Nacionalnemu preiskovalnemu uradu, ta pa specializiranemu tožilstvu. Okrožno sodišče je aprila lani ugodilo tožilski zahtevi in uvedlo preiskavo, na katero se je Thaler pritožil. Pritožba ni uspela, s čemer se je kazenski postopek formalno začel. Specializirano državno tožilstvo je nato 17. januarja letos vložilo obtožbo zoper Thalerja. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.