Tea Wutte

 |  Svet

V Britaniji priključili največjo sončno elektrarno

Medtem ko se nekatere države - med njimi tudi Slovenija - še zmeraj krčevito oklepajo do okolja neprijaznih tehnologij, pa se nedaleč od Londona te dni pripravljajo na to, da na omrežje priključijo največjo "plavajočo" sončno elektrarno. Za gradnjo elektrarne so potrebovali pet let, v začetku marca pa naj bi 23.000 sončnih panelov končno ne samo plavalo na površini vodnega rezervoarja kraljice Elizabete II blizu letališča Heathrow, pač pa bo tudi proizvajalo električno energijo. Ta je zelo potrebna za napajanje vodnih črpalk v okolici elektrarne. Moč slednje bo okoli 6,3 megavatov, proizvajala pa bo dovolj elektrike za okoli 18.000 gospodinjstev ter črpalke vodovoda. Obenem je ta elektrarna večini ljudi povsem nevidna - vidijo jo lahko le sprehajalci v okolici letališča in iz zraka. V tem trenutku je to največja evropska sončna elektrarna, podobne in še večje pa pospešeno gradijo tudi drugje po svetu. Za nekaj časa bo ta elektrarna veljala celo za največjo na svetu, vendar je tekmecev veliko.

Za "postavitev" teh elektrarn so še posebej primerne površine jezer, tudi umetnih, ki sicer nimajo nobenega drugega namena. Dostop do posameznih sončnih celic je tako zelo enostaven, hkrati pa sončne celice ne zasedajo druge površine, ki bi bile lahko uporabljene za kaj drugega, na primer za kmetijske kulture ali pozidavo.

"To bo največja plavajoča sončna elektrarna na svetu - vsaj nekaj časa, kajti druge so še v izdelavi. Na tem področju smo torej vodilni, upamo pa, da nam bodo drugi sledili, tako v Veliki Britaniji kot drugje," sporočajo v podjetju Thames Water, ki je lastnica sončne elektrarne. Celoten projekt je stal več kot šest milijonov funtov, s čisto energijo iz sonca pa bodo zagotovili tudi dostavo čiste pitne vode prebivalstvu že skoraj 10-milijonskega Londona ter jugovzhoda Velike Britanije. Večina prebivalcev sicer živi na vzhodu Londona, vendar pa večina vode še zmeraj prihaja iz zahoda. Ob tem sončna elektrarna v tem trenutku pokriva samo 6 odstotkov površine celotnega jezera, s tem pa sončne celice ne bodo imele nobenega slabega vpliva niti na okolje. Umetno jezero tudi ni namenjeno živalskim vrstam, čeprav na njegovem obrobju gnezdijo tudi nekatere ptice.

Podobne sončne elektrarne gradijo tudi drugje. Enkrat manjša sončna elektrarna deluje blizu Manchestra, kjer ga uporablja vodno podjetje United Utilities. Veliko večja električna elektarna z močjo 13,7 megavatov pa se gradi na Japonskem in bo končana leta 2018. Na Japonskem bo elektrarna pokrila deset odstotkov površine umetnega jezera.

Tehnologija pridobivanja električne energije iz sonca, ki se lahko pohvali s stalno padajočimi cenami, je ob tem samo prejšnji teden dosegla še več pomembnih uspehov, predvsem v ZDA. Po podatkih podjetja GTM Research je bilo samo v letu 2015 v ZDA na novo instaliranih za 7,3 gigavate novih kapacitet, kar je 14 odstotkov več kot lani. Rast je torej kar 20-kratna glede na podatke o instaliranih kapacitetah leta 2009.

Na prvem mestu po zveznih državah je pričakovano Kalifornija, sledijo pa Severna Karolina, Nevada, Massachusetts in New York. V ZDA je v tem trenutku instaliranih za 25 gigavatov električne energije kapacitet za proizvodnji elektrike iz sonca, ob koncu tega desetletja pa naj bi v ZDA takšne kapacitete k že obstoječim dodali še - vsako leto. Istočasno je podjetje First Solar sporočilo, da je s svojimi sončnimi celicami uspelo doseči 22,1-odstotno pretvorbo sončne v električno energijo, kar predstavlja še en in že deveti rekord tega podjetja v zadnjih letih, medtem ko so v podjetju SunPower sporočili, da so od leta 2010 do danes povečali učinkovitost z 19, 5 odstotka leta 2010 do 22 odstotkov danes. Vlaganje v pridobivanje električne energije je zato več kot očitno politika, ki ima zagotovljen uspeh.