17. 7. 2020 | Mladina 29 | Komentar
Prihodnost s koronavirusom
Je prava smer pogosto, pospešeno in poceni testiranje?
1. junija je šest ameriških vojaških letal nad Slovenijo preletelo častni krog v čast konca epidemije. Očitno ni bilo dovolj.
© Borut Krajnc
Že 16. marca, torej le nekaj dni po razglasitvi pandemije, je dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije, pozval vse države, naj »testirajo, testirajo (in še enkrat) testirajo«. Ta strategija je postala še pomembnejša, ko se je izkazalo, da SARS-CoV-2 ne širijo samo okuženi posamezniki, ki simptome že imajo, temveč tudi posamezniki, pri katerih se bodo simptomi okužbe šele pokazali ali pa jih sploh nikoli ne bodo kazali in imajo tako imenovano asimptomatično okužbo. SARS-CoV-2 se zelo uspešno replicira v zgornjih dihalih, zato za širjenje v nove gostitelje ne potrebuje v milijonih let razvite taktike povzročanja kašlja. Vsekakor pa posameznik preživi inkubacijsko dobo in v prvih nekaj dneh te je virusnih delcev v telesu malo. Po eksponentni rasti virusna obremenitev – to je število virusnih delcev v telesu – in s tem tudi sama nalezljivost dosežeta vrhunec okoli petega dne, preden virusno breme popusti.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.