13. 11. 2020 | Mladina 46 | Svet
Droge, splav, volkovi in Uber
Med volitvami v ZDA tudi referendumska vprašanja
ZDA na volitvah niso odločale le o predsedniku. Med pogostejšimi je bilo na volilnih lističih tudi vprašanje legalizacije drog, pri čemer se je pokazala sprememba v javnem mnenju.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
13. 11. 2020 | Mladina 46 | Svet
ZDA na volitvah niso odločale le o predsedniku. Med pogostejšimi je bilo na volilnih lističih tudi vprašanje legalizacije drog, pri čemer se je pokazala sprememba v javnem mnenju.
Po teh volitvah se bodo New Jersey, Južna Dakota, Montana in Arizona priključile enajstim državam, kjer je marihuana že legalizirana za uporabo za rekreativne namene, Misisipi in Južna Dakota pa sta marihuano, kot že 33 predhodnic, legalizirala tudi za rabo v medicini.
Zdravstvena stroka in njene ugotovitve so v Washingtonu pripomogle še k dekriminaliziranju psilocybina, psihedelične snovi iz halucinogenih gob. Oregon je stopil še dlje: s korakom »all in« je dekriminaliziral posedovanje majhnih količin vseh drog, vključno s heroinom, kokainom in metamfetamini. Hkrati se je zavezal, da bo več denarja namenil prav programom za pomoč odvisnikom.
A v ZDA niso odločali le o legalizacijah. Največjo povezanost med izvolitvijo predsedniškega kandidata in zmagovalno ideologijo za referendumom najdemo v Louisiani, kjer je 58 odstotkov volivcev potrdilo izvolitev Donalda Trumpa, z 62 odstotki pa so potrdili spremembo ustave, ki po novem ne bo omogočala pravice do umetne prekinitve nosečnosti. Po drugi strani je Kolorado, kjer je s 55 odstotki zmagal Biden, zavrnil predlog o prepovedi splava po 22. tednu nosečnosti.
V treh državah so imeli referendume na temo športnih stav. Tako je Južna Dakota dovolila mestu Deadwood in rezervatom staroselcev, da po novem lahko organizirajo športne stave, ki so od zdaj dovoljene tudi po vsej državi Maryland in v večini okrožij v Louisiani, kjer so o tem odločali lokalno. Misisipi se je kljub zmagi Trumpa s 70 odstotki odločil za spremembo zastave, s čimer je postal zadnja država v ZDA, ki je iz rabe umaknila zastavo s konfederacijskimi simboli. Tudi v državi Utah je zmagal Trump, v ustavo pa bodo po novem zapisali pravico do lova in ribolova, ki so jo v Vermontu, Alabami in Minnesoti uvedli že pred leti. V Koloradu so izvolili še zvišanje davkov na tobak in vrnitev volka v Skalno gorovje, kar je prvi primer vrnitve živalske vrste v naravo na podlagi referendumskega glasovanja.
Kalifornija pa je poleg zmage Bidna potrdila še vrnitev volilne pravice 50.000 zdajšnjim in nekdanjim zapornikom, Ubru, Lyftu in DoorDashu pa pritrdila, da njihovi vozniki niso njihovi zaposleni, zato jim ne pripadajo pravice redne zaposlitve.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.