IK, STA

 |  Politika

Na mizi tudi desetdnevno popolno zaprtje države?

Svetovalna skupina bo vladi predlagala dva scenarija ukrepanja

Kaj bo ob predlogu svetovalne skupine storila Janševa vlada?

Kaj bo ob predlogu svetovalne skupine storila Janševa vlada?
© Matej Pušnik

Svetovalna skupina za covid-19 je po neuradnih, a zanesljivih informacijah STA v ponedeljek sklenila, da predlaga desetdnevno popolno zaprtje države. Če se vlada za to ne bi odločila, pa predlagajo druge omejitvene ukrepe. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je za STA potrdila, da se bo svetovalna skupina danes sestala z vlado.

Druga možnost ukrepanja, če se vlada ne odloči za popolno zaprtje države, ki ga predlaga svetovalna skupina, pa je "strog nadzor nad spoštovanjem PCT (preboleli, cepljeni in testirani) pogojev in omejitev delovanja gostinskih lokalov do 23. ure". Predlagajo tudi, da bi športne prireditve potekale brez prisotnosti gledalcev, delo od doma za javni sektor, omejitev zasebnega zbiranja na deset ljudi, pri čemer morajo vsi izpolnjevati PCT pogoj.

Druga možnost ukrepanja, če se vlada ne odloči za popolno zaprtje države, ki ga predlaga svetovalna skupina, pa je "strog nadzor nad spoštovanjem PCT pogojev in omejitev delovanja gostinskih lokalov do 23. ure".

Če se s temi ukrepi v enem tednu ne bi izboljšalo epidemiološko stanje, svetovalna skupina neuradno vseeno predlaga "popolno zaprtje države za deset dni". Prav tako se svetovalna skupina zavzema za "boljšo dostopnost do brezplačnega hitrega testiranja prebivalstva".

Logar je bila sicer po informacijah STA že zjutraj na sestanku pri ministru za zdravje Janezu Poklukarju.

Prazne ljubljanske ulice v času prvega vala epidemije novega koronavirusa

Prazne ljubljanske ulice v času prvega vala epidemije novega koronavirusa
© Gašper Lešnik

Koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta je za STA povedal, da imajo vodstva bolnišnic danes dopoldne sestanek z ministrstvom za zdravje zaradi povečane zasedenosti covidnih bolnišničnih oddelkov po državi. Neuradno so trenutne kapacitete covidnih oddelkov že dosežene oziroma presežene v številnih slovenskih bolnišnicah.

Po podatkih Carotte se danes v bolnišnicah "skupno zdravi 634 covidnih bolnikov, od tega 158 na oddelkih intenzivne terapije".

Državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Franc Vindišar je prejšnji teden opozoril, da kapacitete slovenskega zdravstva niso neomejene, zato bo, v kolikor bo zasedenih med 160 in 180 postelj na intenzivni negi, "treba sprejemati rigorozne ukrepe".

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.