IK, STA

 |  Družba

»Če naslovnik ne izpolnjuje PCT pogoja, paketa ali pisma ne bi smeli izročiti«

Sindikat poštnih delavcev opozarja na težave poštnih delavcev s preverjanjem pogoja PCT 

Sindikat poštnih delavcev (SPD) se je pridružil Sindikatu delavcev prometa in zvez Pošte Slovenije pri opozorilih na težave in stiske, s katerimi se trenutno zaradi dodatnih omejitev in ukrepov ob preverjanju pogoja PCT na terenu soočajo poštni delavci. Kot so zapisali, od inšpektorjev pričakujejo enako vnemo pri spoštovanju vseh pravil.

V omenjenem sindikatu so namreč že marca opozarjali na nezadovoljstvo strank s pogodbenimi izvajalci, svet delavcev Pošte pa je takrat tudi podal prijavo na inšpektorat za delo, a na njihove ugotovitve še vedno čakajo.

Zanima jih, zakaj inšpekcijski postopek traja toliko časa. "Očitno so vse prijave in celo kršitve zakonov sprejemljive, razen v primerih, ko politika pritisne na inšpektorje. To vidimo sedaj pri preverjanju spoštovanja odlokov in to smo videli pred leti v primerih podizvajalcev v Luki Koper. Enaka obravnava na Pošti Slovenije pa je očitno drugotnega pomena," pravijo v sindikatu.

"Delavci na pošti smo v dvojni situaciji. Skladno s predpisi glede zajezitve koronavirusa je z vidika delodajalca dovolj, če opravimo samotestiranje. A ta skladnost naenkrat izgine, ko gremo na teren, kjer lahko (po navodilih inšpektorjev) stranke od pismonoš zahtevajo pogoj hitrega antigenskega testa, kar je velika težava, saj je naše delovno okolje cela država!"

Sindikat poštnih delavcev (SPD)

Ob tem ugotavljajo, da je glede implementacije PCT-pogoja trenutno za inšpektorje na prvem mestu pravna formalnost oziroma izpolnjen PCT in ne varnost ter zdravje delavcev. Glede na predpise za zajezitve epidemije je namreč z vidika delodajalca dovolj samotestiranje, na terenu pa lahko po navodilih inšpektorjev stranke od pismonoš zahtevajo pogoj hitrega antigenskega testa.

V sindikatu priznavajo, da delavci v praksi odklanjajo in kršijo odlok vlade, ki od njih zahteva, da bi morali pri vročanju priporočenih in paketnih pošiljk pri strankah preverjati, ali izpolnjujejo PCT-pogoj. Ker bi to bistveno podaljšalo njihov delovni čas, ki se konča, ko opravijo dostavo vseh pošiljk, tega ne počnejo.

"Ob tem moramo opozoriti, da v praksi delavci Pošte Slovenije odklanjamo in kršimo odlok vlade. Ta namreč od nas zahteva, da bi morali pri vročanju knjiženih pošiljk (torej tudi paketov in priporočenih pisem) pri strankah preverjati, ali izpolnjujejo PCT pogoj, in če ga ne izpolnjujejo, paketa ali pisma ne bi smeli izročiti."

Sindikat poštnih delavcev prevzema vso odgovornost za to odločitev in bodo delavcem nudili tudi potrebno pravno zaščito, enako pa pričakujejo tudi od drugega reprezentativnega sindikata. Pri tem poudarjajo, da se zavedajo resnosti epidemije, saj so doslej v dialogu z delodajalcem uveljavljali številne preventivne ukrepe.

Od delodajalca so tudi zahtevali, da organizira preverjanje pogoja PCT pred vhodi na pošte, saj je nesmiselno, da to opravljajo zaposleni na okencu, ko je stranka že vstopila na pošto.

"Najbolj bizarno pri vsem tem pa je, da je med izjeme, pri katerih stranka PCT pogoja ne potrebuje, uvrščeno tudi vročanje odločb o karanteni okuženim osebam, kar zaposleni na pošti počnemo že ves čas epidemije in bomo še dalje. Če bi se držali samega absurdnega odloka, pa strankam ne bi mogli več dostavljati paketov in navadnih priporočenih pošiljk, če ne bi izpolnjevale PCT pogoja."

Kot so še zapisali, pričakujejo, da bo vnema inšpektorata, kakršno izkazuje pri preverjanju odlokov, ki so nastali čez noč, obveljala tudi pri preverjanju pravic vseh delavcev, ki veljajo že več kot 20 let.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.