5. 8. 2022 | Mladina 31 | Družba
Gozdovi na morskem dnu
Morski travniki lahko na enaki površini shranijo več ogljikovega dioksida kot tropski deževni gozdovi. Biologi zdaj v Baltskem morju poskusno sadijo morsko travo na morsko dno. Bi podvodne rastline lahko upočasnile podnebne spremembe?
Morski travniki - fotografija je nastala v Mikroneziji - prekipevajo od življenja, ko rastline odmrejo, pa končajo na morskem dnu in v tisoč letih iz njih nastanejo debele preproge, v katerih se ogljik ujame v nekakšnem podvodnem močvirju.
© Profimedia
Ekologa Tadhg Ó Corcora in Thorsten Reusch iz nemškega središča za raziskave oceanov Geomar Helmholtz v Kielu sta pred letom dni na morsko dno posadila splošno razširjeno rastlino, zdaj pa sta se vrnila na rastišče, da bi preverila, kako uspeva njun travnik z morsko travo. Ta skromna slanovodna rastlina naj bi pomagala rešiti svetovno podnebje.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 3,9 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.