STA

 |  Svet

Hrvaška / Zdravniki napovedali protest, ne izključujejo niti stavke

Zdravniki na Hrvaškem so za 18. marec v Zagrebu napovedali protest zaradi nezadovoljstva nad stanjem v zdravstvu

Zdravniki na Hrvaškem so za 18. marec v Zagrebu napovedali protest zaradi nezadovoljstva nad stanjem v zdravstvu. Zdravstvene ustanove bodo v času protesta normalno delovale, a zdravniki ne izključujejo niti stavke. Zdravstveni minister Vili Beroš opozarja, da pošiljanje sporočil prek novinarskih konferenc ne more nadomestiti dialoga.

Protest bodo organizirali Hrvaški zdravniški sindikat (HLS), hrvaška zdravniška zbornica (HLK) ter več drugih zdravniških združenj.

"Predstavljamo vse hrvaške zdravnike. Postavili smo zahteve, ki so zelo jasne. Zgodba se je začela, ko so imela krovna združenja sestanek z ministrom Berošem. Sprejel je naše zahteve in postavili smo mu roke. Politika se je z nami nekaj dogovorila, a tega ni izpolnila. Sistem poka po šivih, nekaj moramo storiti tudi za zdravnike," je na tiskovni konferenci dejala predsednica HLS Renata Čulinović Čaić.

Poudarila je, da se nezadovoljstvo zdravnikov ni začelo zdaj, ampak traja že leta. "Zahtevamo, da izpolnijo obljube," je dodala.

"Predstavljamo vse hrvaške zdravnike. Postavili smo zahteve, ki so zelo jasne. Zgodba se je začela, ko so imela krovna združenja sestanek z ministrom Berošem. Sprejel je naše zahteve in postavili smo mu roke. Politika se je z nami nekaj dogovorila, a tega ni izpolnila. Sistem poka po šivih, nekaj moramo storiti tudi za zdravnike."

Renata Čulinović Čaić,
predsednica HLS (Hrvaški zdravniški sindikat) 

Povedala je, da se bodo o morebitni stavki odločali po napovedanem protestu. "Protest je prvi korak. Na mizi so vse druge možnosti, tudi stavka. Nadaljnja dejanja bodo odvisna od postopkov ministrstva, vlade, politike," je izjavila.

Mirjana Livojević iz združenja mladih zdravnikov je opozorila, da mladi zdravniki zapuščajo državo takoj po končanem študiju. "Že sedem let se borimo, da ukinejo sužnjelastniške pogodbe, ponudili smo primerne rešitve, ki stojijo nekje v predalu," je dejala.

Beroš je sporočil, da vsa odprta vprašanja lahko rešijo s konstruktivnim dialogom zainteresiranih strani in pristojnih državnih organov, z usklajevanjem potreb in želja z ene strani in objektivnih možnosti z druge. Poudaril je tudi, da so zahteve, ki jih omenja hrvaška zdravniška zbornica, v visoki fazi realizacije.

"Že sedem let se borimo, da ukinejo sužnjelastniške pogodbe, ponudili smo primerne rešitve, ki stojijo nekje v predalu."

Renata Čulinović Čaić

Povod za današnjo tiskovno konferenco je bila pred kratkim opravljena raziskava hrvaške zdravniške zbornice za leto 2022. Anketa, v kateri je sodelovalo 5700 zdravnikov, je pokazala, da med zaposlenimi zdravniki vlada veliko nezadovoljstvo nad delovnimi razmerami in plačami. 97 odstotkov jih je izrazilo nezadovoljstvo zaradi svojega delovnopravnega statusa, dobra polovica jih je menila, da ne dobijo primerne podpore in priznanja za svoje delo, 60 odstotkov pa, da so preobremenjeni in da nimajo dovolj časa za bolnike.

tnsfb2R1GQI

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.