Monika Weiss

 |  Politika

»V Sloveniji vlada provizija, ne vizija, kar se je žal pokazalo na primeru Magne«

Posledice primera, ko se je interesom kapitala podredilo okoljske politike in strateške interese države na področju izrabe tal ter samooskrbe

Prve lopate pri gradnji nove Magne, oktobra 2017

Prve lopate pri gradnji nove Magne, oktobra 2017
© Borut Krajnc

Ob novici, da avtomobilska skupina Magna v Hočah ustavlja proizvodnjo, so v Stranki Vesna izpostavili, da primer Magna kaže zlasti na nevzdržnost “ad hoc” odločitev, ki globoko posežejo v okolje, ter na nesprejemljivost sprejemanja predpisov po nujnih postopkih in brez dolgoročne vizije. »Poseg v prostor, ki se je zgodil, je nepovraten, 100 hektarjev najboljših kmetijskih zemljišč je za vedno izgubljenih, posledično smo se še nekoliko odmaknili od možnosti zagotavljanja prehranske samooskrbe. Na koncu so oškodovani tudi delavci in vsi tisti, ki jim je bila obljubljena socialna varnost ob sicer povsem neprimerni umestitvi tovarne v prostor,« so zapisali.

Uroš Macerl, ekološki kmet, sopredsednik stranke Vesna, je dodal, da se države z neprimerno več kmetijske zemlje pozidav branijo: »Pri nas pa tovarnam, kot je Magna, brez premisleka dovolimo, da zidajo na najboljših kmetijskih zemljiščih in vodovarstvenih območjih ter jih tako pripeljejo do trajnega uničenja. Minister Matjaž Han celo želi, da bi se omogočalo še več pozidav in krajši postopki, na račun okolja.« Pri tem gre po Macerlu za večplasten problem; za podrejanje okoljske politike in strateških interesov države na področju izrabe tal ter samooskrbe interesom kapitala, za zanemarjanje trajnostnih vidikov razvoja in tudi za absolutno zavračanje dialoga s strokovno javnostjo in civilno družbo.

»Takratni minister Počivalšek je šel v svoji oblastni aroganci celo korak dlje in vse, ki so projektu kakorkoli nasprotovali, označil za “ekoteroriste”, ob tem pa organiziral koordinirane napade na kmete, okoljske organizacije in druge civilnodružbene pobude. V Sloveniji vlada provizija, ne vizija, kar se je žal pokazalo na primeru Magne.«

Uroš Macerl,
ekološki kmet
in sopredsednik stranke Vesna

Leta 2016 je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo našlo način, kako zaobiti okoljske in druge predpise ter interesom kapitala omogočiti poseg, so zapisali v Vesni, sprejet je bil Zakon o zagotavljanju pogojev za izvedbo strateške investicije na razvojnem območju v Občini Hoče-Slivnica. Država je Magni zagotovila tudi 18,61 milijona evrov, ki jih naj bi sedaj vrnili.

»To je več kot očitno "zadovolijva" rešitev za aktualnega gospodarskega ministra Hana,« je še dodal Macerl in spomnil: »Takratni minister Počivalšek je šel v svoji oblastni aroganci celo korak dlje in vse, ki so projektu kakorkoli nasprotovali, označil za “ekoteroriste”, ob tem pa organiziral koordinirane napade na kmete, okoljske organizacije in druge civilnodružbene pobude. V Sloveniji vlada provizija, ne vizija, kar se je žal pokazalo na primeru Magne.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.