Monika Weiss

 |  Mladina 35  |  Politika

Župan Marko Soršak bi podrl lipov drevored z 222 drevesi

"EU-projekt"

Namesto 24 lip in ene hruške bi župan Marko Soršak rad podrl kar ves drevored

Namesto 24 lip in ene hruške bi župan Marko Soršak rad podrl kar ves drevored
© Andrej Petelinšek, Večer

»Glede na vročo tematiko in razprave objavljam povezavo do vse relevantne dokumentacije glede obnove lipovega drevoreda. Predlagam, da vse pregledate in preberete pred komentiranjem,« je župan občine Hoče - Slivnica

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Monika Weiss

 |  Mladina 35  |  Politika

Namesto 24 lip in ene hruške bi župan Marko Soršak rad podrl kar ves drevored

Namesto 24 lip in ene hruške bi župan Marko Soršak rad podrl kar ves drevored
© Andrej Petelinšek, Večer

»Glede na vročo tematiko in razprave objavljam povezavo do vse relevantne dokumentacije glede obnove lipovega drevoreda. Predlagam, da vse pregledate in preberete pred komentiranjem,« je župan občine Hoče - Slivnica

Marko Soršak pred dnevi svetoval na svojem profilu na Facebooku.

Ko govori o »obnovi lipovega drevoreda«, govori zlasti o načrtovanem poseku enega najdaljših drevoredov v Sloveniji, o poseku kar 222 lip, posajenih v času Avstro-Ogrske.

Kako je župan, sicer velik podpornik projekta Magna, lakirnice, ki stoji v njegovi občini, prišel do tako huronskega poseka lip in kakšen namen ima z njim? »Usmeritev Občine Hoče - Slivnica je v zagotavljanju kvalitetnih pogojev bivanja, dela in razvoja tako za občane, šolarje, podjetnike, kmetovalce, mlade kot tudi turiste,« je uradna utemeljitev občinskega projekta »Ureditve tematske in pohodne poti ob lipovem drevoredu«. Ocenjen je na 756 tisoč evrov, od tega naj bi občini 350 tisoč evrov zagotovila EU. Konkretneje, denar naj bi dobila iz pokoronskega mehanizma za okrevanje in odpornost. Tako se ne moremo čuditi, da so pripravljavci projektu, ki temelji na poseku 222 dreves, pripisali vse projektne fraze, značilne za projekte EU: podpiral bo zeleni prehod, digitalno preobrazbo ter pametno, trajnostno in vključujočo rast.

Glavni namen projekta, ki naj bi bil izpeljan do konca leta 2024, je torej »ureditev tematske in pohodne poti ob lipovem drevoredu z zamenjavo in pomladitvijo dreves v samem drevoredu«, beremo v investicijski dokumentaciji, ki jo je za občino pripravilo podjetje Riso. Šlo bo za novo asfaltirano pot ob lokalni cesti Spodnje Hoče–Pohorski Dvor, široka bo 2,5 metra in skupaj dolga več kot kilometer, vodila bo do gradu Hompoš, lokalnim prebivalcem in obiskovalcem pa bo zagotavljala, da se bodo lahko »varno sprehajali med naselji«, beremo. Potrebnih bo več prilagoditev dosedanje cestne infrastrukture, dodatno asfaltiranje, dodatna asfaltna klančina za premagovanje ovir in drugo. Ob poti so načrtovana tudi »tri počivališča z raznimi tematskimi vsebinami«. Za predstavo, kaj tam bo, je povedno mnenje javnega zavoda za varstvo kulturne dediščine iz marca letos, v katerem zavod opozarja: »Umeščanje fitnes opreme v območje kulturnega spomenika ni primerna funkcija.« Zavod je v istem mnenju tudi (zaman) pozval, naj se tematska pot uredi v peščeni obliki, ne asfaltni.

In kaj se je zgodilo pri drevesih? V uradni dokumentaciji projekta, datirani z marcem 2023, je navedeno strokovno mnenje arboristke iz maja 2021, ki predlaga prednostno odstranitev le za 24 lipovih dreves in eno odmrlo staro hruško. »Nekaj dreves si je še dodatno zabeležila, da sodijo med tako imenovana ’mejna drevesa’ (zaznano upadanje zdravstvenega stanja) in se bodo v prihodnje po potrebi še dodatno presojala,« piše. A župan Soršak v omenjenem zapisu na Facebooku ponavlja, da je stanje dreves slabo in da so se že leta 2021 na sestanku na Občini Hoče - Slivnica o celoviti zamenjavi drevoreda pogovarjali s predstavniki Zavoda RS za varstvo narave, Zavoda za varstvo kulturne dediščine in arboristom: »S predlogom zamenjave celotnega drevoreda smo se /…/ strinjali.« Trditev o soglasju vseh pristojnih institucij o odstranitvi celotnega drevoreda je v nekoliko drugačni obliki ponovljena na spletni strani občine, kjer je omenjena tudi saditev nadomestnih dreves, ki bodo bolj, za okoli 15 metrov, odmaknjena od ceste »v izogib obremenitvam«.

Pri vsem soglasju je treba vendarle omeniti, da je Zavod za varstvo narave februarja letos v mnenju zapisal, da je treba glede na status območja, lokacijo in vrsto posega »opraviti presojo sprejemljivosti posega v naravo« po zakonu o ohranjanju narave in skladno s pravilnikom o presoji sprejemljivosti vplivov izvedbe planov in posegov v naravo na varovana območja. »Presojo sprejemljivosti izvede upravni organ ob izdaji gradbenega dovoljenja na podlagi tega mnenja.«

Kaj je s presojo, še preverjamo. A očitno je mogoče Evropi za sofinanciranje »prodati« vse, podiranje skoraj 200 zdravih dreves in nakup novih pa bosta drevesnici, ki bo storitev opravila za občino, zagotovo omogočila razvojni preboj.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.