27. 11. 2024 | Svet
Veljati je začela prekinitev ognja
Zaenkrat se obe strani premirja držita
Ob 4. uri zjutraj po lokalnem času je po letu dni spopadov, ki so terjali na tisoče žrtev, začela veljati prekinitev ognja med Izraelom in libanonskim šiitskim gibanjem Hezbolah. Zaenkrat se strani premirja držita. Izraelska vojska je sicer prebivalce juga Libanona pozvala, naj se kljub temu še ne vračajo na domove.
Izrael in Hezbolah sta dogovor o prekinitvi ognja dosegla ob posredovanju ZDA in Francije. V skladu s pogoji dogovora naj bi se izraelske sile v 60 dneh umaknile iz Libanona, sile Hezbolaha na jugu države pa naj bi v istem obdobju nadomestila libanonska vojska.
Dogovor naj bi vključeval tudi ustanovitev odbora pod vodstvom ZDA, ki bi nadzoroval njegovo izvajanje, in zagotovila Washingtona, da lahko Izrael še naprej ukrepa proti neposrednim grožnjam, če tega ne bo storila libanonska vojska.
Če bo prekinitev ognja zdržala, bo pomenila konec leto dni trajajočih spopadov med Izraelom in Hezbolahom, ki so se še zaostrili septembra, ko je izraelska vojska stopnjevala obstreljevanje in sprožila omejeno kopensko invazijo. Vojna je z domov pregnala več deset tisoč Izraelcev in več sto tisoč Libanoncev.
Izraelska vojska je po uveljavitvi prekinitve ognja ob 4. uri po lokalnem času (3. uri po srednjeevropskem) prebivalce juga Libanona pozvala, naj se še ne vračajo na domove. Kot je sporočila, njihovi vojaki tam ostajajo na položajih, približevanje tako njim kot krajem, katerih evakuacije so pred tem odredili, pa da je prepovedano.
"Za varnost vas samih in vaših družinskih članov se vzdržite premika na območje. Obvestili vas bomo, ko se bo varno vrniti domov," je v zapisu na omrežju X dodal tiskovni predstavnik vojske Avičaj Adrae. Kljub svarilu je na cestah v Libanonu po poročanju britanskega BBC že videti avtomobile na poti proti jugu.
Naj se ne vračajo v vasi in mesta, kjer je prisotna izraelska vojska, je prebivalce pozvala tudi libanonska vojska. Počakajo naj, da se predstavniki izraelskih sil umaknejo, so sporočili in dodali, da sprejemajo vse potrebne korake za namestitev lastnih sil na jugu države.
Zaenkrat se obe strani po poročanju tujih tiskovnih agencije dogovora o prekinitvi ognja držita. Se pa je obstreljevanje nadaljevalo še v urah pred uveljavitvijo. Hezbolah je proti Izraelu poslal več dronov, Izrael pa je izvedel zračne napade na Bejrut.
Dogovor ne vpliva neposredno na vojno v Gazi. Ameriški predsednik Joe Biden je sicer v torek napovedal nadaljnja prizadevanja za prekinitev ognja tudi v palestinski enklavi, češ da so dobili nov zagon za posredovanje v tej smeri.
V svetu pozdravili dogovor o prekinitvi ognja v Libanonu
ZN in EU sta pozdravili dogovor o prekinitvi ognja med Izraelom in libanonskim šiitskim gibanjem Hezbolah, ki je danes stopil v veljavo. Hkrati opozarjata, da ostaja še veliko dela za njegovo uresničitev. Dogovor so med drugim pozdravili tudi v Veliki Britaniji, Nemčiji in na Kitajskem. Slednja je prav tako pozvala k prekinitvi ognja v Gazi.
Posebna koordinatorka ZN za Libanon Jeanine Hennis-Plasschaer je pozdravila dogovor o prekinitvi ognja, a hkrati opozorila, da ostaja še veliko dela za njegovo uresničitev. "Potrebna je nič manj kot popolna in neomajna predanost obeh strani," je dodala.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dogovor označila za zelo spodbudno novico. Prepričana je, da bo Libanon sedaj dobil priložnost za utrditev notranje varnosti in stabilnosti, ker se bo vpliv Hezbolaha zmanjšal.
"Zdaj je ključnega pomena, da se prekinitev ognja obdrži, da se zagotovi varnost državljanov Libanona in Izraela ter vrnitev notranje razseljenih oseb," pa je na omrežju X zapisal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Meni, da gre za olajšanje uničujočih razmer na Bližnjem vzhodu, ob tem pa je znova pozval k izvajanju resolucije Varnostnega sveta ZN 1701.
Prav tako je ponovno pozval libanonske oblasti, naj "prevzamejo svojo politično odgovornost z izvolitvijo predsednika". "Libanonci imajo pravico ponovno pridobiti popolno suverenost nad zadevami države, brez zunanjega vmešavanja," je še dodal.
"Zdaj je ključnega pomena, da se prekinitev ognja obdrži, da se zagotovi varnost državljanov Libanona in Izraela ter vrnitev notranje razseljenih oseb."
Josep Borrel,
visoki zunanjepolitični predstavnik EU
Tudi britanski premier Keir Starmer je pozdravil dolgo pričakovano prekinitev ognja, ki bo po njegovem mnenju prinesla določeno mero olajšanja civilistom tako v Izraelu kot v Libanonu. Ob tem je pozval, naj se premirje spremeni v trajno politično rešitev krize v regiji.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je dogovor označila za "žarek upanja za celotno regijo" in uspeh diplomacije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Peking je medtem v odzivu sporočil, da pozorno spremlja razmere v Libanonu in Izraelu. "Podpiramo vsa prizadevanja za zmanjšanje napetosti in doseganje miru ter pozdravljamo dogovor, ki so ga dosegle strani o prekinitvi ognja," je dejala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Mao Ning. Prav tako je pozvala k čimprejšnji celoviti in trajni prekinitvi ognja v Gazi.
Turško zunanje ministrstvo je sporočilo, da je Turčija pripravljena dati Libanonu potrebno podporo za vzpostavitev notranjega miru. Ob tem je Turčija mednarodno skupnost pozvala, naj izvaja pritisk na Izrael, da v celoti spoštuje prekinitev ognja in zagotovi odškodnino za škodo, ki jo je povzročil.
Tudi Irak je pozdravil premirje in pozval mednarodno skupnost, naj nemudoma ukrepa za končanje vojne v Gazi. Jemenski hutijevci pa so dogovor označili za zmago Libanona.
Ob 4. uri zjutraj po lokalnem času je po letu dni spopadov začel veljati dogovor o prekinitvi ognja med Izraelom in Hezbolahom, ki sta ga sprti strani dosegli ob posredovanju ZDA in Francije.
Ameriški predsednik Joe Biden in francoski predsednik Emmanuel Macron sta kmalu po sklenitvi dogovora izrazila prepričanje, da bo ta ustvaril pogoje za ponovno vzpostavitev trajnega miru in omogočil prebivalcem obeh držav, da se varno vrnejo na svoje domove.
Izraelski premier Bejamin Netanjahu je ob najavi dogovora dejal, da bo palestinsko gibanje Hamas v Gazi sedaj osamljeno. Libanonski premier Nadžib Mikati pa je dogovor označil za temeljni korak za zagotovitev stabilnosti v regiji.
6z5x7SR---Q
MQTFnxpPFyE
s1hRvTuEs3o
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.