Uporabniki znova tožijo Apple
Ameriška korporacija bo plačala 95 milijonov dolarjev zaradi domnevnega »nenamernega« prisluškovanja virtualne pomočnice Siri
Apple je vseskozi zatrjeval, da spoštuje najvišje standarde zasebnosti. Očitno jih ni.
© Profimedia
Brez izdelkov ameriškega tehnološkega velikana Appla si danes marsikdo ne zna več predstavljati vsakdanjika. A korporacija je zadnja leta vpletena v številne kolektivne odškodninske tožbe, med drugim zaradi namernega upočasnjevanja delovanja in zmanjševanja nabora funkcionalnosti posameznih modelov priljubljenega telefona iPhone. Tokrat gre za njeno virtualno pomočnico Siri, ki naj bi bila brez vednosti in dovoljenja prisluškovala uporabnikom iPhona in drugih naprav.
Guardian je že leta 2019 v poročilu omenil pričanje Applovega žvižgača, ki je razkril, da so izvajalci pri zagotavljanju kakovosti in optimalne uporabniške izkušnje digitalne pomočnice pogosto poslušali zasebne pogovore uporabnikov, ki so vključevali zaupne zdravstvene podatke, poslovne dogovore, dogovarjanje o domnevnih kriminalnih poslih in posnetke spolnih odnosov – Siri, ki se sicer aktivira z vzklikom »Hej, Siri!«, je po besedah žvižgača nekatere pogovore posnela pomotoma, saj se je včasih aktivirala že ob zvoku zadrge, premiku pametne ure Apple Watch ali pa se kako drugače zbudila sama od sebe.
Kolektivna tožba, ki je bila proti korporaciji vložena že kmalu po Guardianovih razkritjih, Applu očita, da je Siri rutinsko snemala zasebne pogovore tudi takrat, ko je uporabniki niso aktivirali z za to določenimi besedami, podjetje pa je nekatere od posnetih pogovorov nato posredovalo tretjim osebam, kot so oglaševalci, da bi ti svoje izdelke ciljno oglaševali izbranim potrošnikom. Nekateri izmed tožnikov so opazili srhljivo natančnost v oglasih, na katere so naleteli, z natanko tistimi blagovnimi znamkami, ki so jih omenjali v zaupnih pogovorih.
Podjetje Apple je zanikalo kakršnekoli kršitve in privolilo v poravnavo na podlagi kolektivne tožbe v višini 95 milijonov ameriških dolarjev (približno 92 milijonov evrov) – če bo predlog odobren, bo ponudilo do 20 ameriških dolarjev na napravo z virtualno pomočnico Siri za vse stranke, ki so nakup opravile od 17. septembra 2014 do 31. decembra 2024, to pa bo veljalo za telefone iPhone, tablice iPad, ure Apple Watch, računalnike MacBook, slušalke HomePods, naprave iPod touch in televizorje Apple.
S poravnavo se bo Apple izognil sodnemu postopku, ki bi lahko podjetju povzročil veliko večjo finančno škodo, na podlagi zakona o prisluškovanju (Wiretap Act) bi ga namreč lahko oglobili za kar 1,5 milijarde dolarjev. Znesek poravnave je tako zgolj pljunek v morje korporacije, ki 95 milijonov dolarjev dobička generira v povprečno devetih urah vsak dan, od septembra 2014 pa je ustvarila približno 705 milijard dolarjev dobička.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.