13. 7. 2025 | Politika
Na osnutek načrta upravljanja Krajinskega parka Tivoli prispelo 62 pobud
Okoljevarstveniki so do načrta kritični
© Borut Kranjc
V javni razpravi je na osnutek načrta upravljanja Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib prispelo 62 stališč in pobud, ki jih je podalo 45 posameznikov, so sporočili z ljubljanske občine. Pri pripravi načrta pa so sodelovale strokovne institucije, lastniki in upravljavci zemljišč, nevladne organizacije in drugi posamezniki, so dodali.
Z Mestne občine Ljubljana so sporočili še, da je sodelovanje potekalo prek različnih aktivnosti, kot so usklajevalni sestanki, delavnice, oddaja predlogov in pobud preko spletnega obrazca, anketa o rabi prostora in javna razgrnitev osnutka.
Potekali so tudi različni sestanki, telefonski in pisni pogovori s strokovnimi inštitucijami s področja varstva narave, torej zavodom za varstvo narave in ministrstvom za naravne vire in prostor, ter sestanki in pisna korespondenca z odborom za Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib in odborom za pripravo načrta upravljanja krajinskega parka.
Do načrta so kritični okoljevarstveniki, ki občini med drugim očitajo komercializacijo parka, le navidezni nadzor in da v njegovo pripravo niso vključili lokalnega prebivalstva. Nasprotujejo tudi načrtovani gradnji garažne hiše pri živalskem vrtu, so navedli prejšnji teden.
Na kritike se je v torek odzval tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Očitek, da pri pripravi niso sodelovali lokalni prebivalci, je župan zavrnil z besedami, da "več kot objaviti, da imamo delavnice, ne moremo". Dodal je, da so okoljevarstveniki "očitno užaljeni, ker se Ljubljančani niso odzvali v takem številu, kot so mislili, da se bodo".
O gradnji garažne hiše pri živalskem vrtu pa je povedal, da jo bodo zgradili na prošnjo študentov in profesorjev tamkajšnjih fakultet. "Garažna hiša bo stala, ker je sprejeta v vseh planih, nanjo pa ni bilo pripomb," je dejal.
V načrtu je predvideno širjenje nabora lokacij za množične dogodke, saj jih iz zdajšnjih pet povečujejo na 16. Janković je na redni novinarski konferenci opozoril, da nobena od 11 lokacij ni nova, saj so "vse lokacije tam", v načrt pa da so dodali le, kar se že izvaja.
Vodja občinskega oddelka za varstvo okolja Nataša Jazbinšek Seršen pa je povedala, da so v občinskem odloku opredelili pet prireditvenih prostorov. "To pa ne pomeni, da se prireditev ne zgodi tudi v okolici bazena ali pri Švicariji," je dejala. V načrtu pa je zdaj pregled vseh lokacij, kjer se karkoli dogaja, pri vsaki pa je dopisano, kaj je tam dovoljeno.
Dodala je, da pri pripravi osnutka načrta sicer z zavodom za varstvo narave niso sodelovali v taki obliki, kot so si predstavljali. Vseeno pa je zatrdila, da je bil postopek med bolj transparentnimi. "Odlok je živa stvar in če se bo izkazalo, da je kakšna stvar zapisana na način, da jo je potrebno spremeniti, se bo tako kot vsi ostali odloki ustrezno spremenil," je dodala.
Kritike, da javnost ni imela možnosti sodelovanja, je zavrnila kot popolnoma neosnovane, saj da so imeli številne sestavke, spletno aplikacijo za zbiranje predlogov, tri delavnice in eno delavnico za mestno družino. "Sodelovanje z deležniki, javnostjo, lastniki in uporabniki prostora je bilo zagotovo zelo široko," je v torek povedala Jazbinšek Seršen.
Dodala je, da so na pobudo civilne zaščite ustanovili tudi odbor za sodelovanje pri pripravi načrta upravljanja. Civilna družba je predlagala deset posameznikov, občina pa je potem izbrala dva in ju imenovala v odbor. "Res ne vem, kje bi tukaj še lahko bolj aktivno sodelovali," je dejala.
Končni dokument bo sicer še enkrat obravnaval zavod za varstvo narave, ki ima 30 dni časa, da se do dokumenta opredeli. Izdajo lahko tudi negativno mnenje, če bo do tega prišlo, pa se bodo nanj pritožili, je napovedal Janković. Nato bo šel načrt v sprejem na mestni svet.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.