Borut Mekina

 |  Mladina 19

Jerovšek izžvižgan

Neuspeli poskus govora pri Treh kraljih

Dan pred dnevom upora proti okupatorju, 26. aprila, je pri Treh kraljih na Mariborskem Pohorju nad Slovensko Bistrico potekala slovesnost - Festival miru, ki se ga je udeležilo več kot 2000 ljudi. Ti so se dopoldne udeležili prvega Šarhovega pohoda do Osankarice, ki velja za poslednje bojišče Pohorskega bataljona, kjer je pozimi leta 1943 pod streli nemških vojakov obležalo vseh 69 borcev, med njimi tudi poveljnik Alfonz Šarh s tremi sinovi.
Eden izmed pobudnikov festivala, Tone Petelinšek, znan novinar Radia Maribor, pojasnjuje, da je namen Festivala miru, ki naj bi postal tradicionalna oblika mirovniške kulture, »združiti vse mirovniške organizacije od zveze borcev do veteranov pod eno streho«. Kot uradni govorec je na festivalu zato nastopil Karel Erjavec (DeSUS), saj so se organizatorji dogovorili, da bo imel obrambni minister vsako leto funkcijo častnega predsednika pripravljalnega odbora. Poleg njega sta na odru nastopila še Barbara Šarh, pravnukinja narodnega heroja Alfonza Šarha, in dr. Marjan Žnidarič, zgodovinar NOB.
A vse ni šlo po načrtu. Že ko je Erjavec v govoru kot gosta poleg županov omenil še Jožefa Jerovška, poslanca SDS, ki so ga v parlament izvolili prav volivci iz bližnje Slovenske Bistrice, je bilo v množici slišati žvižge. Ko pa je kasneje Jerovšek, ki za govorca ni bil predviden, stopil na oder, je moral zaradi žvižgov pozdrav hitro končati, nekateri udeleženci pa naj bi bili začeli prizorišče festivala celo zapuščati. Petelinšek meni, da so ljudje, ki se čutijo kakorkoli povezane s Pohorskim bataljonom, začutili »averzijo« do Jerovška. Predvsem zato, ker je eksponent politike, ki se ni zavzemala za partizanstvo.
Jerovšek pravi, da je bilo v množici slišati le nekaj žvižgov in da je ob koncu kratkega govora sledil normalen aplavz, ljudje pa naj bi bili prireditev zapuščali, ker je ta že šla h koncu. Kljub temu ga je prizadelo, je dejal, da je bilo žvižge slišati, ko je poudaril, da spada v kontekst boja za demokracijo tudi Pučnik. »Še zlasti sem omenil njegova prizadevanja za nemaščevalnost,« pravi. Žvižganje je bilo slišati zato, meni, ker je bila v množici velika večina »sivih glav« z zgodovinsko obremenjenostjo in le malo mladih, ki naj bi nasprotovali blokovski delitvi. Poleg tega sam menda ni izrazil želje po nastopu. Jerovšek pravi, da je bil na oder povabljen.
No, Petelinšek se spominja drugače. Povedal je, da je Jerovška povabil na oder zaradi njegove želje, pri njem naj bi bil posredoval tudi državni sekretar Marjan Fekonja, ki dela v kabinetu predsednika vlade in je prav tako sodeloval na festivalu. Ljudi pa naj bi bilo razburilo, ko je Jerovšek v govoru pomešal vse, škofa Antona Martina Slomška, generala Maistra, Alfonza Šarha in Jožeta Pučnika.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.