Jure Trampuš

 |  Mladina 20  |  Politika

Aretacije na Finskem

Sum kaznivega dejanja podkupovanja pri nakupu oklepnikov v Sloveniji

Oklepnik patria

Oklepnik patria
© Borut Peterlin

Jorma Wiitakorpi, predsednik uprave finskega orožarskega podjetja, je bil v torek slabe volje. Policija na Finskem je namreč aretirala dve osebi, ker naj bi bili osumljeni podkupovanja uradnikov v prodaji orožja Egiptu in Sloveniji. Wiitakorpija smo v sredo poklicali na Finsko in ga prosili za komentar. »Dogovorili smo se, da bo o Sloveniji govoril Andrej Mladenov,« je dejal, ko se je oglasil na mobilni telefon. Andrej Mladenov je sicer mož finske veleposlanice v Sloveniji. »Kot vem, smo objavili sporočilo za javnost. In o tem, kar se je zgodilo, vam nimam ničesar več povedati«.
Uradno sporočilo za javnost finskega podjetja je suhoparno. Priznava, da so jih obiskali policisti in zasegli dokumentacijo o prodaji topov Egiptu in oklepnikov Sloveniji. »Zasegli so podatke, povezane s pogodbo in z delom, ki je vodilo do te pogodbe«. Patria je še zapisala, da so njeni uradniki delovali v skladu s finsko in slovensko zakonodajo. Sporočilo finske policije pove več. Policija preiskuje sum podkupovanja in tudi druge sume, povezane s poslovnimi skrivnostmi podjetja. Glede podkupovanja so še zapisali, da se je predkazenski postopek začel po daljšem obdobju zbiranja podatkov, v okviru preiskave pa so zdaj opravili tudi hišne preiskave v treh finskih mestih in že omenjeni aretaciji. Preiskavo je sicer vodila generalna policijska uprava. Sum o domnevnem podkupovanju, ki naj bi se zgodilo med finskim podjetjem in slovensko državo in njenimi uradniki, daje prav tistim, ki se že nekaj mesecev sprašujejo, ali je bil orožarski posel res speljan zakonito. Kdo naj bi bil v Sloveniji vpleten v domnevno podkupovanje, je težko ugotoviti. Je pa jasno, kdo so bili tisti, ki so bili odgovorni za izpeljani posel. To so obrambni minister Karl Erjavec, pa vodja strokovne komisije brigadir Bojan Pograjc, tudi vodja projekta srednjih kolesnih oklepnih vozil Dragan Bavčar in načelnik generalštaba Albin Gutman. Posel je poleg omenjenih vodilo tudi podjetje Rotis. Zapisano seveda ne pomeni, da so omenjeni sodelovali pri morebitnem kaznivem dejanju sprejemanja podkupnin.
Minuli teden je na projekt nabave oklepnikov padel še en sum. Pred parlamentarno preiskovalno komisijo je pričal predsednik uprave skupine Viator & Vektor Zdenko Pavček. Med drugim je dejal, da naj bi ga pred izbiro obiskala Tone Krkovič in Darko Njavro - oba sta nekdanja pripadnika specialne brigade Moris - in mu v roke potisnila dve vizitki s pojasnilom, koga naj pokliče, če želi dobiti posel. Njavro je še isti dan izjavil, da ne ve, o čem je govoril Pavček, da se ne spomni, da bi mu dal vizitki.
Posel s Slovenijo je za finsko podjetje pomemben. Slovenski nakup naj bi mu namreč odprl vrata v druge države na Balkanu. Pomemben je tudi za Slovenijo, saj naj bi Slovenska vojska z novim oklepnim bataljonom pomagala Natu pri njegovih aktivnostih. A očitno bo posel pomemben tudi za slovensko politiko. Če se namreč izkaže, da so sumi kaznivega dejanja podkupovanja resnični, bodo imele morebitno vložene obtožnice zelo velik odmev. Tudi na bližnjih volitvah.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.