Jure Erznožnik

 |  Mladina 21  |  Svet

Življenje na preizkušnji

Uboj hudo prizadetega otroka kaznivo dejanje ali dejanje usmiljenja?

Francoska javnost si še ni povsem opomogla od ganljive zgodbe 53-letne nekdanje učiteljice Chantal Sébire, ki so jo pred mesecema našli mrtvo v njenem stanovanju blizu Dijona, potem ko se je njeno zdrav-stveno stanje od leta 2000, ko so ji diagnosticirali olfaktorni nevroblastom, redko obliko tumorja nosu, vztrajno slabšalo in ji obraz spremenilo do neprepoznavnosti, že se je pred sodnimi mlini znašla še ena zgodba o življenju in smrti. Lydie Debaine je namreč najmanj osem od dvanajstih porotnikov sodišča v Pontoisu, nedaleč od Pariza, spoznalo za nedolžno uboja svoje 26-letne hčere Anne-Marie, ki je od prezgodnjega rojstva trpela za hudimi možganskimi in motoričnimi motnjami in katere zdravstveno stanje se je iz dneva v dan slabšalo, trpljenje pa postajalo neznosno. Chantal Sébire je od sodstva zahtevala, naj ji omogoči evtanazijo ali pa vsaj dovoli samomor z zdravniško asistenco, Debainova pa se je odločila sama in ni nikogar prosila za dovoljenje, da je svoji hčeri maja leta 2005 najprej dala večjo količino pomirjeval, nato pa jo utopila v kadi. Chantal Sébire je šla še dlje; potem ko ji sodišče ni dovolilo lastne smrti, je pozvala celo predsednika Sarkozyja, naj ji omogoči, da čim prej preneha trpeti, njegov odziv pa je prišel prepozno. Obdukcija skoraj slepe ženske je potrdila, da je umrla zaradi sredstva, s katerim v sosednji Belgiji in Švici izvajajo evtanazijo ljudi, v Franciji pa ga imajo v skrbno zaklenjenih omarah le veterinarji. Čeprav bi ji ga lahko bil vbrizgal eden od njenih treh otrok, se tožilstvo ni odločilo za podrobno preiskavo in tako ponovno podžgalo javno razpravo o uzakonitvi hotenega prenehanja življenja z zdravniško asistenco.
Hči oproščene, Anne-Marie Debaine, je bila 90-odstotni invalid, rojena s hudo možgansko okvaro in zato mentalno na stopnji dveletnega otroka, več let je trpela za napadi epilepsije, hudimi glavoboli in pogostim bruhanjem. Njena takrat 62-letna mati si je hkrati z ubojem hčere poskušala soditi sama, možu Fernandu je celo spisala poslovilno pismo, v katerem ga je prosila odpuščanja in mu zagotovila, da Anne-Marie ni trpela, temveč je odšla spokojno. Nedavno, ko so jo mimo vseh pričakovanj spoznali za nedolžno, je izjavila, da svojega dejanja ne obžaluje, da ga je storila iz ljubezni in da hčer brezmejno pogreša. »Bila je občutljiv in rahločuten otrok, na katerega se ni bilo težko navezati, a preveč je trpela, njen obraz se je pačil od trpljenja. Ni bila le bleda, bila je mrtvaško siva, vsaka mama bi razmišljala o tem,« je povedala medijem po izreku oprostilne sodbe. Njena zagovornica Caty Richard je obrambo zasnovala na teh dejstvih in zahtevala nedolžnost, a je vseeno pričakovala vsaj načelno kazen, nekajletno pogojno kazen, kot so jo v zadnjih desetletjih izrekala francoska sodišča v podobnih primerih. Celo tožilec Charles Modat se strinja, da je kljub naklepnemu umoru svojo največjo kazen že prestala s tem, ko se je morala sprijazniti z izgubo osebe, ki ji je vsa leta nudila brezpogojno ljubezen in varnost.
Je pa odločitev o oprostitvi Lydie Debaine sprožila močna čustva na drugi strani Atlantika. Kanadski farmar Robert Latimer je pred 15 leti v poltovornem vozilu z ogljikovim monoksidom do smrti zastrupil svojo 12-letno hčer, ki je od rojstva trpela za hudo cerebralno paralizo, in bil sprva obsojen na dosmrtni zapor. Po prizivu mu je kanadsko vrhovno sodišče leta 2001 dosodilo 10-letno kazen brez možnosti zgodnejše izpustitve, saj naj bi hčeri raje priskrbel ustrezna zdravila, kot pa jo ubil. Ker Latimer še sedi, je njegov primer v Kanadi sprožil žgoče polemike v zvezi s pravico do evtanazije, po razpletu podobnega francoskega primera pa še veliko razočaranje nad togo konservativnostjo kanadskega pravnega reda. 

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.