Marjan Horvat

 |  Mladina 23

Boj proti aidsu kot Sizifovo delo

Pomoč iz ministrstva za zunanje zadeve

Misijonarsko delo na Madagaskarju

Misijonarsko delo na Madagaskarju
© Stane Kerin

Ministrstvo za zunanje zadeve je letos prispevalo 100.000 evrov pomoči nevladnim organizacijam za različne projekte v vzhodni Evropi, na zahodnem Balkanu ter v podsaharski Afriki. Med drugimi sta po 20.000 evrov dobila Misijonsko središče Slovenije za projekt »Domača oskrba za obolele za aidsom in sirote v Malaviju« in Slovenska Karitas za osnovnošolsko izobraževanje v Burundiju. V Malaviju delujejo slovenski misijonarji že nekaj let in direktor Misijonskega središča Slovenije Stane Kerin, ki je pred kratkim obiskal Malavi, državo z 10 milijoni prebivalcev in 16 odstotki obolelih za aidsom, pravi, da tam »umirajo ljudje v najboljših letih. Za njimi ostajajo otroci, ki nimajo nobene možnosti, da bi lahko normalno živeli
Samoumevno je, da smo Kerina povprašali, kako je lahko njihov boj proti aidsu učinkovit, če pa odklanjajo kondome. Odgovoril je z mnenjem mons. Roberta Vitille, svetovalca za hiv in aids pri Mednarodni Karitas, ki je v zadnji številki Družine dejal, da »dati kondom nekomu še ne pomeni, da ga bo ta uporabil. Zato je napačno, da so številni programi, ki temeljijo na tej miselnosti, vrednoteni na podlagi števila razdeljenih kondomov.« Stane Kerin, ki uporabe kondomov ne zavrača kategorično, dodaja: »S kondomi problema aidsa ne bomo odpravili. Uporaba kondomov je lahko le prehodnega značaja, da bi nekoga ohranili pri življenju zato, da bi lahko skrbel za otroke. Vzdržnost, en partner in izobraževanje pa ostajajo osnovni postulati, na katerih gradi RKC svojo politiko v preprečevanju širjenja aidsa
Če bi sodili po pomoči, ki jo Ruplovo ministrstvo namenja za boj proti aidsu, bi sklepali, da se strinja s »katoliško« različico preprečevanja širjenja »kuge 20. stoletja«. Aleš Kranjc Kušlan, direktor Ekviliba, neprofitne nevladne organizacije, pravi, da »Slovenija nima razvojne strategije sodelovanja na teh področjih, dodeljevanje sredstev nevladnim organizacijam je nepregledno, denar je razdrobljen po ministrstvih in zato ni ustreznega nadzora nad učinki uresničevanja posameznih projektov«. Zagotovo. Boj proti aidsu z orodji iz arzenala RKC in njenimi priporočili je Sizifovo delo, morda obolelim pomagajo, a aidsa s pozivi k vzdržnosti in z odklanjanjem kondomov pač ne bodo zajezili.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.