Vozniki v zapor ...

... avtomobili pa na uničenje?

Novi zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP) olajšuje zaseg osebnih vozil, zasežena vozila pa se po zakonu o prekrških ali prodajo ali izročijo ustreznemu organu oziroma organizaciji ali pa se uničijo.
Takole med drugim pravi sodba, ki so jo januarja letos sestavili na Okrajnem sodišču v Novem mestu: »Na podlagi 25. člena zakona o prekrških ZP-1 se obdolžencu izreče tudi stranska sankcija odvzema osebnega avtomobila znamke Ford Escort, ki se v skladu s posebnimi predpisi po pravnomočnosti sodbe uniči.« Gre sicer za odločbo na podlagi zakona pred zadnjo spremembo, kljub vsemu pa je bil pred tem zaseg, ki je pogoj za uničenje, redko uporabljen institut, saj ga je omogočal samo zakon o prekrških.
Po novem je prav nasprotno. Policisti so lani v vsem letu zasegli skupaj 347 motornih vozil (125 motornih koles), letos pa samo v mesecu dni od zadnje spremembe zakona 103 motorna vozila (od tega 32 motornih koles). V istem mesecu so lani zasegli le 44 vozil.
Novi zakon se krepko pozna tudi pri skupnih številkah, ne glede na različico zakona. Letos, torej v slabega pol leta, so policisti zasegli 270 motornih vozil, v istem obdobju lani pa 104 vozila. A podatki o zasegih so kljub velikemu povečanju ostali v senci podatkov o »pridržanju« domnevno vinjenih voznikov, ki ga prav tako uvaja zadnja sprememba zakonodaje, po kateri je bilo v 40 dneh od uvedbe za najmanj šest in največ 12 ur pridržanih 1344 oseb. Zaseg avtomobila novi zakon predvideva za vse voznike, ki so bili v dveh letih trikrat kaznovani za nekatere hujše cestnoprometne prekrške, med katere recimo sodi že napihanih več kot 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, vožnja pod vplivom mamil ali pa vožnja v naselju s hitrostjo, za 30 km/h večjo od dovoljene, in podobno.
Zaseženi avti in motorji se lahko kasneje, če tako odloči sodišče, tudi uničijo. Predsednica ljubljanskega okrajnega sodišča Vesna Pavlič Pivk je sporočila, da od zadnje spremembe ZVCP-ja »sodišče ne beleži nobenega realiziranega uničenja«. A časa za to bo še dovolj.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.