Jure Trampuš

 |  Mladina 26  |  Politika

Kdo je močnejši?

Ne gre le za veleposlanike, gre za stil in odločanje o vsebini

Predsednik republike med torkovim slavnostnim govorom

Predsednik republike med torkovim slavnostnim govorom
© Borut Krajnc

Predsednik Slovenije Danilo Türk je v torek presenetil. Najprej je v televizijski oddaji 24ur napovedal, da pred volitvami ne bo imenoval novih veleposlanikov. Razlog za takšno odločitev naj bi bilo pregreto volilno ozračje, ki naj bi vplivalo na razreševanje in imenovanje novih veleposlanikov.
Do spora med predsednikom republike in izvršno vejo oblasti ob imenovanju veleposlanikov tik pred volitvami ni prišlo prvič. Milan Kučan je v času vlade Andreja Bajuka prav tako odrekel podporo imenovanju veleposlanikov neposredno pred volitvami. Morda se zdi spor o kadrih nepomemben, a privlačne službe v tujini naj bi zasedli vladi naklonjeni posamezniki - po pisanju Dnevnika naj bi tako v Washington odšel Matjaž Šinkovec, nekdanji šef Sove, v Berlinu bi še nekaj časa ostal Borut Trekman, ki naj bi bil med profesionalnimi diplomati manj priljubljen, kot je priljubljen pri njihovem ministrskem šefu. Prav tako pa naj bi se veleposlaniško mesto obetalo tudi ministru Iztoku Jarcu.
A konflikt se pravzaprav ni začel z imenovanjem veleposlanikov, med enim in drugim predsedniškim uradom se je zaiskrilo že glede vprašanja, kdo bo gostiteljica žene ameriškega predsednika Laure Bush. Na raven odnosov kaže tudi dejstvo, da predsednika Türka na dosedanjih mednarodnih obiskih doslej v delegaciji še nikoli ni spremljal zunanji minister Dimitrij Rupel. Slednji se je v zadnji predsedniški volilni kampanji aktivno postavil zoper pozneje izvoljenega predsednika.
Po nekaterih informacijah naj bi bil izvor konflikta ravno v pomanjkanju komunikacij med uradom predsednika in ministrstvom za zunanje zadeve oziroma vlado. Tako naj ne bi bila predhodno neformalno usklajena imena kandidatov za veleposlanike, informacije o vodenju zunanje politike, ki jih od vlade dobiva predsednik, naj bi bile nepopolne, hkrati pa urad predsednika ni dobro obveščen niti o tem, kaj in kako dela vlada.
A konflikt med enim in drugim ni konflikt osebnosti, pač pa vsebine. Danilo Türk je v govoru ob dnevu samostojnosti izrekel nekaj stavkov, ki vladi prav gotovo niso všeč. »Sodbe o 'izbrisanih' so še vedno predmet političnega manevriranja in vse premalo je volje za njihovo reševanje. Sodbe Ustavnega sodišča je treba uresničevati z največjo resnostjo,« je Türk v slavnostnem govoru opomnil vlado. Dejal je tudi, da ima politika do pravosodja omalovažujoč odnos, da v parlamentu prevladuje glasovalna moč nad močjo argumenta in da si Slovenija zasluži boljšo politično prakso in kulturo. Poveličevanja političnih herojev, kot si ga je privoščil v slavnostnem govoru v parlamentu France Cukjati, v Türkovem govoru ni bilo.
Janez Janša se je nekoč že sprl s predsednikom republike. Spor s pokojnim Janezom Drnovškom mu politično ni koristil.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.