Vanja Pirc

 |  Mladina 27

Lahko grad res reši le zasebnik?

Država trdi, da gradu Gradac ne more obnoviti, dokler ne najde zasebnega investitorja

Kulturno-zgodovinski spomenik grad Gradac

Kulturno-zgodovinski spomenik grad Gradac
© Borut Peterlin

Čeprav se je še pred nekaj meseci zdelo, da bo spomeniško zaščiteni belokranjski grad Gradac po desetletjih propadanja kmalu dočakal obnovo, se ta danes vse bolj odmika. Država, ki je lastnica gradu, je že predlani napovedala, da bo objavila javni razpis za oddajo gradu v dolgoročni najem, ki je takrat zanimal kar nekaj tujih investitorjev, sočasno naj bi stekla tudi obnova gradu. A do danes se zgodba skoraj ni premaknila z mrtve točke, medtem pa so se ohladili tudi morebitni investitorji.
Na ministrstvu za kulturo pravijo, da razpisa doslej še niso objavili, ker je treba najprej dokončati projektno dokumentacijo. Ta naj bi, kot je razvidno iz zapisnika sestanka, ki so ga imeli julija lani predstavniki ministrstva, Občine Metlika in Krajevne skupnosti Gradac, predvidela, da se bo grad razvil v wellness hotel z 90 ležišči, bazeni, prostorom za razstavne, kongresne, kulturne in podobne dejavnosti ter restavracijo. Načrt je več kot smiseln, saj ima Bela krajina izjemno malo nastavitvenih zmogljivosti.
Isti zapisnik je sicer pokazal tudi, da ministrstvo s sprejetjem projektne dokumentacije zelo zamuja. Sprejeti bi jo namreč moralo konec leta 2007, zdaj pa bi se morala začeti že gradbena dela. Takratni načrti so še predvideli, da bo ministrstvo že konec leta 2007 zaprosilo za evropska sredstva; za obnovo gradu bi namreč lahko dobili kar 85 odstotkov vrednosti celotne investicije, država pa bi morala primakniti le 15 odstotkov. A ministrstvo tudi za evropska sredstva doslej še ni zaprosilo. Kot pravijo, se bo obnova »začela tedaj, ko bomo našli najemnika, ki bo lahko zagotovil, da bodo izpolnjeni vsi kazalniki, potrebni za črpanje evropskih sredstev. V nasprotnem primeru bi morala država v Bruselj vračati sredstva, porabljena za obnovo«. Ministrstvo je torej projekt obnove gradu odložilo, dokler ne najde najemnika gradu, ki naj bi obnovo dokončal in grad tudi vzdrževal.
Pa vendar, ali ne bi mogla država začeti z obnovo gradu že medtem, ko išče najemnika? Damijan Movrin, eden od dolgoletnih pobudnikov obnove gradu Gradac, ki sicer živi v Avstriji, je podvomil o razlagi ministrstva, zato se je obrnil na predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji. Ugotovil je, da za pridobitev sredstev za obnovo gradu iz evropskih skladov ni bistveno, da bi zasebni investitor pred tem vzel grad v zakup. Poleg tega je vračanje sredstev le skrajni ukrep, po katerem se poseže, če projekt nima trajnejših učinkov pri spodbujanju gospodarstva in zaposlovanja v regiji. Movrinu pa se zdi le težko verjetno, da tako velika turistična investicija, sploh ob podhranjenosti tovrstne dejavnosti na skrajnem jugu države, »ne bi imela učinkov v pozabljeni Beli krajini«.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.