Staš Zgonik

 |  Mladina 29

Slovenija ni Švica ...

... niti ko gre za vinjete

Veliki manipulator

Veliki manipulator
© Borut Krajnc

Vlada skuša javnost na vse načine prepričati, da sistem vinjet, tak kot je, ni sporen in da Bruselj nima povoda, da bi nam vsilil vinjete za krajše, npr. 10-dnevno obdobje, kot so to morali storiti v Avstriji in na Češkem. Tako smo poslušali zagotovila prometnega ministra Radovana Žerjava, češ da je sam predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso vladnim predstavnikom zagotovil, da slovenski sistem ni sporen. Na laž ga je postavila kar Evropska komisija, ki je nedavno od vlade zahtevala dodatna pojasnila v zvezi z vinjetami.
Premier Janez Janša je minuli teden na Valu 202 postregel z novim argumentom, zakaj zgolj polletne in celoletne vinjete niso sporne. »Obstaja tudi evropska država, ki ima enega največjih turističnih prilivov in ki ima samo letne vinjete, pri nas so tudi polletne.« Imena države ni izrekel. Verjetno nalašč, saj je imel v mislih Švico. Ta država se namreč od Slovenije pomembno razlikuje v tem, da sicer je evropska država, ni pa članica Evropske unije. In kot taka, v nasprotju z nami, Bruslju ni podrejena. Premier pa je zamolčal še eno pomembno podrobnost. Celoletna vinjeta za švicarske avtoceste namreč stane 40 švicarskih frankov oziroma približno 25 evrov, torej manj kot slovenska 35-evrska polletna vinjeta. Tudi kazni so v Švici občutno nižje, čeprav nas je minister Žerjav prepričeval da so domala enake. Slovenski policisti zaračunajo od 300 do 800 evrov (oziroma polovico, če plačate takoj) in zahtevajo, da kupite vinjeto, v Švici pa vam, po podatkih AMZS, poleg vinjete zaračunajo le 100 frankov oziroma približno 62 evrov.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.