Erik Valenčič

 |  Mladina 31  |  Družba

Boj z »zakonsko zaščitenimi roparji«

Bodo zahtevki za plačilo avtorskih pravic pokopali alternativno kulturo?

Zaradi Sazasovih terjatev je ogrožena eksistenca domačih alternativnih klubov. AKD Izbruh, julij 2008.

Zaradi Sazasovih terjatev je ogrožena eksistenca domačih alternativnih klubov. AKD Izbruh, julij 2008.
© Samo Bešlagič

Združenje skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije se je odzvalo na naše pisanje o klubu AKD Izbruh iz Kranja, ki mu je Sazas nedavno s sodno izvršbo zarubil skoraj 8000 evrov, po trditvah predstavnikov AKD namenjenih za izpeljavo neglasbenih projektov v letošnjem letu. Sazas se sklicuje na zakonodajo, ki mu sicer zagotavlja izvrsten monopol nad glasbeno sceno, saj je članstvo v njem obvezno, in pa na svoje poslanstvo, da avtorjem »omogoča ustrezno varstvo njihovih del«, torej da za predvajanje svoje glasbe na radijskih postajah, koncertih, v barih in podobno prejmejo ustrezne honorarje. V odgovoru Izbruhu očita, da je »predstavnik AKD Izbruh zastopniku Združenja Sazas jasno razložil, da o Združenju Sazas nočejo niti slišati, kaj šele, da bi se odzvali na kakršne koli dopise in prošnje Združenja Sazas, in v tem smislu tudi ne bodo plačevali računov«. Iz Izbruha odgovarjajo, da »naše prireditve vključujejo nastope nekomercialnih glasbenih skupin, ki se nikakor ne strinjajo, še manj pa potrebujejo Združenje Sazas, prav tako tudi ne veljavne zakonodaje o avtorskih pravicah. Vsa njihova dela so NO COPYRIGHTS, veliko bendov pa pri nas igra zgolj za potne stroške.«
Težave AKD Izbruh niso edini primer. Na organizacijo Mreža Mama, ki združuje in zastopa mladinske centre, se zadnje dni obračajo številni klubi, ki se ukvarjajo z mladinskim delom pri nas, na katere je Sazas pritisnil s terjatvami. Nekaj primerov: Kulturno društvo MC Indijanez iz Maribora je prejelo zahtevek za plačilo več kot 3000 evrov, zavod škofjeloške mladine Zavod O za okoli 500 evrov, KUD France Prešeren iz Ljubljane za 2300 evrov, Zavod MC Kotlovnica iz Kamnika pa za 400 evrov, pri čemer zadnji znesek še ni dokončen. Društvo prijateljev zmernega napredka iz Kopra je medtem prejelo zahtevek za plačilo približno 10.000 evrov. Marko Brecelj, predstavnik DPZN, je na spletni strani dodogovor.org zapisal: »Boj s pravnimi sredstvi med našim osemnajstletnim društvom in med temi zakonsko zaščitenimi roparji in uničevalci poteka in bo potekal brez možnosti izvensodne poravnave, kajti ni ga tistega denarja, ki bi nam ga lahko odpisali ali ponudili gangsterji za to, da bi mi sicer rešili svojo kožo, ostale nepridobitne organizatorje na področju kulture pa bi še naprej razbijali in izsesevali.«
Nekateri mladinski centri so se na zahtevke pritožili, drugi se s Sazasom še dogovarjajo glede višine izplačila. A vprašanje je, zakaj se to dogaja ravno zdaj. Med predstavniki mladinskih centrov in alternativne glasbe, s katerimi smo se pogovarjali, prevladuje prepričanje, da so Sazasove terjatve povezane z nedavno odločitvijo evropske komisije, ki je Sloveniji poslala jasen signal, da takšnega monopolnega združenja, kot je Sazas, ne misli več dolgo dopuščati. V luči skorajšnjih sprememb naše zakonodaje glede avtorskih pravic bi bilo tako čisto mogoče, da poskuša Sazas še v zadnjih trenutkih obstoja izkoristiti svoj monopol ...
Pri Sazasu sicer zatrjujejo, da »ne drži, da zdaj kar nenadoma vsi tovrstni klubi in mladinski centri širom po Sloveniji dobivajo zahtevke za terjatve, to se namreč dogaja že vseskozi (in večina uporabnikov, ki se ni 'sproti' držala zakona o avtorskih in sorodnih pravicah (ZASP) in ni plačevala računov, tudi mirno sprejme odločitve sodišča)«. Direktorica Mreže Mama Patricia Čular pojasnjuje: »Mreža Mama se je za mladinske centre in mladinske klube dogovorila za pogodbo o mesečnih tarifah, ki so jo predstavniki Sazasa sprejeli, nato pa po dobrem letu izvajanja z opravičilom, da se vsi tega ne držijo, pogodbo enostransko prekinili z vsemi, tudi s tistimi, ki so redno poravnavali vse svoje obveznosti in poročali o prireditvah
Da Sazas na nekatere klube pritiska ves čas, bo že držalo. Predstavniki kamniškega Zavoda MC Kotlovnica so povedali, da jim Sazas dobesedno diha za vrat in da ne morejo organizirati nobenega glasbenega dogodka, ne da bi za to dobili izstavljen račun. Tako se je pred časom v MC Kotlovnica prvič predstavil lokalni bend, ki dejansko sploh še nima dodelanih pesmi, vendar Sazasa to ni ustavilo, da mladinskemu centru ne bi izstavil računa. Da takšen nadzor dejansko izvajajo, v bistvu ne skrivajo niti v samem Sazasu, saj denimo glede dogajanja v AKD Izbruh zatrjujejo: »Če spregledamo, da ni nikjer zapisana jasna definicija tega, kaj je 'neuveljavljen bend', naj navedemo predvsem, da Združenje SAZAS razpolaga z jasnimi dokazi (posnetki ipd.), da so se na prireditvah, ki jih je organiziralo društvo Izbruh, izvajala tudi avtorsko zaščitena glasbena dela, ki niso bila hkrati dela izvajalcev.« Katerih izvajalcev in kolikokrat, v odgovoru ne navajajo.
In končno pridemo do vprašanja avtorskih pravic, ki se jim denimo avtorji na odru odpovejo v korist kluba, kjer igrajo, kar je nekaj povsem vsakdanjega za alternativno glasbeno sceno. Sazas o tem pravi: »Res drži, da lahko izvajalci, ki izvajajo izključno svoja avtorska dela, individualno uveljavljajo zaščito na prireditvi, vendar se le zelo redko zgodi, da izvajalec, ki je hkrati avtor, izvaja le svoje avtorske skladbe.« Brecelj iz DPZN zatrjuje, da ima poln predal papirjev, na katerih so se avtorji odpovedali uveljavljanju avtorskih pravic ob nastopanju v MKC Koper, pa mu to očitno ne pomaga kaj dosti.
Kakorkoli obrnemo vse skupaj, je nekaj res bizarno: Sazas se na svoji spletni strani predstavlja kot »neprofitna organizacija«, hkrati pa s terjatvami evidentno ogroža obstoj klubov, ki jih združuje predvsem tako rekoč prostovoljna zavezanost mladinskemu delovanju in alternativni kulturi.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.